גידול של 50% במספר הסטודנטים הערבים שלומדים מקצועות היי-טק

מי אמר שאין מהנדסים בישראל? עליה של 12% במספר הסטודנטים במקצועות המובילים להיי-טק באוניברסיטת חיפה, וכן עליה של 3% בטכניון, יחד עם עליה גדולה גם במכללות - הובילו לתוספת של כ-50% במספרם של סטודנטים ערבים בתוך 3 שנים בלבד

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי חרותי-סובר

דו"ח המדען הראשי שהתפרסם שבוע שעבר עסק ברובו במצב ההיי-טק בישראל, ודיבר על מחסור בעובדים בתעשייה. בארגון צופן העוסק באיתור והשמה של מהנדסים ערבים, חושבים שיש בידם פתרון מוכח.

מנתוני הארגון עולה כי בשנת 2012 היוו הסטודנטים הערבים 10% מכלל הלומדים מדעי המחשב והנדסת תוכנה באוניברסיטאות ישראליות, 1016 סטודנטים, אך בשנת 2016-15 הם כבר מהווים 14% מכלל הלומדים או 1562 סטודנטים. הגידול המשמעותי נרשם באוניברסיטת חיפה, עליה של 12% וכן בטכניון – עליה של 3% במספר הסטודנטים הערבים בתוך שלוש שנים.

בנוסף, מספר הסטודנטים בחוגי מדעי המחשב והנדסת תוכנה באוניברסיטאות ובמכללות המתוקצבות בישראל גדל ב-10% מ-2012 כאשר 50% מהגידול הזה משויך לסטודנטים וסטודנטיות ערבים וערביות המהווים, כידוע, כ-20% מהאוכלוסייה.

סטודנטיות ערביות באוניברסיטת חיפהצילום: דורון גולן/ג'יני

בצופן, ארגון שהוקם ב-2008 במטרה לחבר בין ההיי-טק לחברה הערבית, מברכים על המגמה ומניחים שהיא נובעת בין היתר מכניסת חברות היי-טק לערים ערביות, דוגמת נצרת שם פועלות כיום מעל 40 חברות היי-טק ביניהן ברודקום, אמדוקס ומיקרוסופט, וכן מיכולות השמה מוכחות.

מאז תחילת השנה רואים בארגון דרישה גדולה יותר לשירותיהם ואכן 100 מהנדסים ערבים הושמו רק בחודשים האחרונים בחברות היי-טק.

פז הירשמן מנכ"ל משותף בצופן: "הגידול במספרם של הערבים שלומדים מקצועות היי-טק הוא האור בקצה המנהרה של חברות ההיי-טק שמתמודדות עם מחסור בכוח האדם. עכשיו רק נותר לקלוט אותם בשוק וכמובן לפתוח סניפים של חברות בעוד ישובים ערביים ובראשם כפר-קאסם, שם אנחנו פועלים בחודשים האחרונים במרץ רב.

עוד הוסיף הירשמן כי "צריך לתגבר את ההכשרות כמו אלו שעברו בשנים האחרונות מאות אקדמאים ערבים, ושבעקבותיהם הם מצאו עבודה בהיי-טק. בנוסף, התשתית להצלת ההיי-טק קיימת ואפילו הדרך ידועה, יש גם 'קבלות להצלחה', כעת נותרו רק התקציבים והתמריצים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker