חצי שעה להפסקת צהריים: ההישג של עובדות הניקיון באוניברסיטה

וועד עובדות הניקיון באוניברסיטת תל אביב המאוגד בכוח לעובדים הגיע להסכם עם הנהלת האוניברסיטה לפיו הנהלת האוניברסיטה תממן תשלום של חצי שעה עבור הפסקת העובדות ■ כוח לעובדים: "התשובה האמיתית למצוקת העובדות - העסקה ישירה ע"י האוניברסיטה"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
עובדות ניקיון
עובדות ניקיון
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

נשיא אוניברסיטת תל-אביב, פרופ' יוסף קלפטר, הודיע לאחרונה בפגישה עם נציגות העובדים כי האוניברסיטה תכניס סעיף במכרז החדש לקבלנים, שכולל חובת תשלום לשעת הפסקה לעובדות הניקיון, ואכן - במכרז החדש לחברות הקבלן הוכנסה חובה התשלום.

לפי חוק שעות עבודה ומנוחה, חייב מעסיק להעמיד לעובד מנוחה של חצי שעה, אך במידה והעובד יכול לעזוב את מקום העבודה - אין המעסיק נדרש לממן את ההפסקה. ואכן, חברות הקבלן המעסיקות את עובדות הניקיון נמנעו מתשלום על ההפסקה בטענה כי העובדות יכולות לעזוב את מתחם האוניברסיטה.

תלונות שהציגו העובדות העלו שלא רק שאינן מתוגמלות על ההפסקה, הן גם נדרשות על ידי מנהליהם לעבוד בהפסקה; "חושבים שאנחנו פחי זבל מהלכים, זמינים לכל קריאה, אבל האמת שאנחנו עובדים לפי תכנית עבודה קבועה", מסביר עלי תולת, יו"ר ועד העובדים. "כל שיבוש בתכנית משבש את יום העבודה וגורר טענות כלפי העובדים. עובדת שתצא מהמתחם הגדול של האוניברסיטה בחיים לא תגיע בזמן להמשך העבודה. לכן אף עובדת לא יוצאת החוצה", הסביר תולת.

תולת הוסיף כי "אולי זה לא נשמע הרבה למתבונן מבחוץ אבל כעובדים ועובדות שקופים שזכויותיהם נרמסות מדי יום, זו הכרה חשובה של האוניברסיטה באחריותה לפגיעה בזכויותיהן של עובדי הקבלן העובדים במסגרתה. לעובדות ולעובדים הוכח, לאחר תקופה ארוכה של סרבנות מצד האוניברסיטה, כי בזכות מאבק ועמידה על זכויותינו כקבוצת עובדים מאוגדת נשנה את המציאות".

"תשלום שעת ההפסקה הוא תיקון עוול חשוב עבור העובדות", מסבירה אשרה בר, המלווה את הוועד מטעם כוח לעובדים. "עתה עומדים על הפרק תיקונים נוספים: תשלום פיצויים על הלנות שכר מבלי שהעובדות יאולצו לפנות לבית הדין בנושא. הציפייה כי העובדות ייגשו לבית הדין בעצמן איננה ריאלית - בוודאי שלא כלכלית. לחילופין על האוניברסיטה לקחת אחריות ולקנוס הקבלנים על הלנות שכר; חלוקת בגדים ונעלים מתאימות לקיץ ולחורף לעובדות - החוק מחייב דאגה לפרטים אלה. לא ייתכן כי העובדות נדרשות להילחם על מכסה חלקית של נעליים. ובנוסף - תשלום לעובדות על ימי הדממה באוניברסיטה - ימים בהם סגורה האוניברסיטה לרגל חופשה. טיפול בכל אלו מצוי כמובן בתשובה האמיתית למצוקת העובדות - העסקה ישירה ע"י האוניברסיטה".

ענבר הוכברג, יו"ר אגודת הסטודנטים והסטודנטיות אוניברסיטת תל אביב, אמרה: "אני מברכת את עובדות ועובדי הניקיון על ההישג החשוב וההכרה בעבודתם. אין לי ספק שמדובר בתוספת משמעותית לשכר החודשי וכזאת שהושגה לאחר פגישות רבות הגורמים הרלוונטים מהאוניברסיטה. האגודה נמצאת למעלה מ-6 שנים בחזית המאבק, לכל אורך התהליך אנו מנהלים עם שותפינו את המאבק מול האוניברסיטה להעסקתם הישירה של העובדות והעובדים ויחד עם 'כוח לעובדים' והסגלים נמשיך אותו ככל שיידרש".

סטודנטים באוניברסיטת תל אביב
סטודנטים באוניברסיטת תל אביבצילום: דודו בכר

באוניברסיטת תל אביב כ-150 עובדות המועסקות ע"י שתי חברות קבלן - "אשמורת" ו"ברק גדעון". וועד עובדות הניקיון באוניברסיטת תל אביב הוא וועד עובדי הקבלן השני בתחום הניקיון לצד וועד עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון, המאוגד אף הוא בכוח לעובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker