בוטלה השביתה במעונות ויצו; ההנהלה והוועד יפתחו במשא ומתן

מחר לא ישבתו מעונות היום של ויצו, בתי הספר, הסניפים והמשרד הראשי, והעובדים יחזרו לעבודה סדירה ■ ההנהלה: "עושים את מרב המאמצים כדי למנוע את השביתה"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עדכון: בוועד עובדי ויצו הודיע הערב (ד') על ביטול החרפת העיצומים והשביתה שנקבעה למחר. זאת בעקבות כך שהנהלת ויצו הודיעה ליו"ר הוועד, רחל מירון, כי הם מסכימים לפתיחה במשא ומתן ולדחות את כל השימועים שתוכננו לעובדות. "לאור זאת החליט ועד העובדים להקפיא בשלב זה את השביתה, במטרה לתת לצדדים אפשרות לנהל משא ומתן", נמסר מוועד העובדים. מחר, לפיכך, לא ישבתו מעונות היום של ויצו, בתי הספר, הסניפים והמשרד הראשי, והעובדים יחזרו לעבודה סדירה.

ל-TheMarker נודע כי הצדדים ייכנסו למשא ומתן למשך שבוע, אך משמעות הדבר כי המעונות לא ייסגרו. מהנהלת ויצו נמסר כי "השימועים לעובדות יידחו במספר ימים, כדי לאפשר לצדדים לנהל דיונים על מספר סוגיות שהיו תלויות לפני המשבר, בכללן סוגיות המטפלות במעונות שייסגרו".

מעון יום של ויצו
מעון יום של ויצוצילום: אייל טואג

מוקדם יותר היום פורסם כי בוועד עובדי רשת ויצו החליטו להחריף בעיצומים בכל מוסדות הארגון, כולל מעונות היום, בתי הספר, שאר הסניפים ברחבי הארץ ובמשרד הראשי. זאת על רקע החלטת הרשת לסגור תשעה מעונות יום, בעקבות הקשיים הכלכליים שאליהם נקלע הארגון וזימון כמאה עובדות ומנהלות מועדונים לשימוע לפני פיטורים.

אתמול הכריזו בוועד, ובגיבוי של הסתדרות המעו"ף, על השבתה שלל כלל מוסדות ויצו. ואולם, לאחר שאמרו כי מדובר בשביתה ליום אחד, הודיעו היום כי השביתה ממשיכה עד להודעה חדשה.

בשל ההשבתה סגרו 187 מעונות יום את שעריהם בפני הילדים ונעדרו השירותים האדמיניסטרטיביים בארבעת בתי ספר; הוחרגו המעונות הרב תכליתיים, בהוראת הסתדרות המעו"ף, שנותנים מענה לילדים בסיכון באישור ממשרד הרווחה. ואולם, בבתי הספר של ויצו לא יינתנו שירותים ניהוליים, אך הלימודים יתקיימו כסדרם, כיוון שהמורים מועסקים על ידי משרד החינוך.

לטענת הוועד, בשעות הבוקר התכנסו עשרות עובדות הארגון, יחד עם אימהות במעונות המיועדים לסגירה, במשרדי ההנהלה בתל אביב שבהם התקיימה ישיבת הנהלה. יו"ר הנהלת ויצו העולמית, רבקה לזובסקי, שנוכחותן של הנשים הפריעה לה, הזעיקה למקום כוחות גדולים של משטרה, בדרישה לפנותן. ואולם, המשטרה סירבה להתערב. מנכ"ל הארגון הבטיח כי בתום הישיבה ייפגש עם גורמים בוועד העובדים. בנוסף טען הוועד כי חבריו ביקשו קיום משא ומתן למניעת סגירת המעונות, אך המנכ"ל סירב "לאור ההתנהגות הכוחנית של הוועד", לטענתם.

הארגונים שמפעילים את מעונות היום נאבקים כבר תקופה ממושכת בתת-תקצוב של המעונות, ונאלצים להתמודד עם השכר השחוק של המטפלות והמחסור בתקינה. לאחר שסגרו את ההרשמה ואיימו להשבית את מעונות היום ביום חמישי שעבר, הגיעו הצדדים להסכמה על מתן תקציב חירום בהיקף 60 מיליון שקל, לצד 50 מיליון שקל שיינתנו לכלל הארגונים בשנה הבאה. בנוסף הוסכם על הקמת ועדה לדיון בטענות ודרישות הארגונים. ההכרזה על ההשבתה מגיעה יום לאחר הכרזת הארגונים על פתיחת ההרשמה מחדש.

מהנהלת ויצו נמסר בתגובה: "הנהלת ויצו עושה את מרב המאמצים כדי למנוע את השביתה מחר ולהפעיל את המעונות כסדרם.

"אנו קוראים להסתדרות ולוועד העובדים לגלות אחריות ולהימנע מצעדים קיצוניים שפוגעים בציבור רחב של אלפי משפחות בישראל, עובדים ומקבלי שירותי ויצו בכל הארץ.

"לגבי ההפגנה שהתקיימה הבוקר בבניין ויצו: ויצו מכבדת את זכותן של העובדות למחאה והעמידה לרשותן את התנאים לקיימה בצורה מכבדת והולמת. לצערנו, בזמן ישיבת הועד המנהל של הארגון, ניסו העובדות למנוע את קיומה של הישיבה, אשר דנה בפתרון סוגיית המעונות. שני שוטרים בלבד הגיעו אך ורק כדי לשמור על הסדר ומיד כשהגיעו נשלחו בחזרה על ידי מנכ"ל ויצו. לא ביקשנו לפנות את העובדות, שזהו גם ביתן, אלא רק לאפשר להנהלת ויצו לדון בעתידו הפיננסי של הארגון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker