סופ"ש ארוך |

אל תפגעו בעובדים השקופים

במתווה הנוכחי של ההצעה, חסרונותיה של הצעת החוק עולים על יתרונותיה. אז מה הפתרון? אם המדינה מקדמת את הצעת החוק הזו, ואף מעוניינת בעתיד להנהיג סוף שבוע ארוך מדי שבוע, מן הראוי שתדאג גם לפצות את מי שנפגע

אבי הוכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי הוכמן

באחרונה הגישו חברי הכנסת אלי כהן ודוד אמסלם את הצעת החוק ל. בהצעת חוק זו, שעוררה כבר עם הגשתה תגובות מגוונות ומנוגדות במשק הישראלי, מוצע כי העובדים ייצאו פעם בחודש לסוף שבוע ארוך שיימשך מיום חמישי בערב עד יום שני בבוקר, ושעות העבודה החסרות יושלמו בימי העבודה האחרים. בכך יתווספו 12 ימי חופשה שנתיים לכל עובד - כמניין חודשי השנה. ההצעה אמורה להיות מיושמת במשך תקופת מבחן בת כשלוש שנים, ולאחר מכן תיבדק האפשרות ליישם סוף שבוע ארוך מדי שבוע.

ככלל, אני תומך בקיצור שבוע ושעות העבודה בישראל. העובדים בישראל עובדים יותר שעות ממקבילהם במרבית מדינות המערב, מצב שיש לתקנו כדי למנוע את שחיקת העובדים, ולאפשר להם מנוחה רבה יותר וזמן איכות עם המשפחה. ואולם לדעתי, מהלך זה נעשה בחופזה וייתכן שלא נבדק עד הסוף. המתווה הנוכחי של ההצעה לא מביא בחשבון כי ישנם לא מעט עובדים שייפגעו כתוצאה מכך, ובראשם דווקא מאות אלפי העובדים המכונים "העובדים השקופים". עובדי הניקיון וההסעדה, למשל, אינם יכולים להשלים את שעות העבודה שייגרעו או להעביר אותן ליום אחר, כי אם המשרד לא עובד - אין את מי להאכיל ואין צורך בשירותי ניקיון. תוספת של יום חופשי תאלץ אותם, כמו את יתר העובדים במלאכות שונות המקיפות אותנו מדי יום, המשתכרים שכר מינימום או עובדים במשרות חלקיות ובעבודות דחק, להיות בחופשה כפויה, שלמעשה תפגע בשכרם הנמוך מלכתחילה.

בשנים האחרונות הפך ענף השירותים במיקור חוץ למתוחכם, מקצועי ומתקדם מאי־פעם, וכמובן צבר ידע רב, שבאמצעותו הוא מעניק לארגונים הגדולים והבינוניים את השירות המיטבי. עם זאת, הוא עדיין שוק מוטה מחיר עם מתח רווחים נמוך, שהעברת שעות העבודה בו ליום אחר אינה מתאפשרת. הלקוחות יצפו להוזלת מחירי השירותים עבור הפחתת יום עבודה, וכך העובדים יספגו ירידה חדה בשכרם. זה כמובן מתאים מאוד ללקוחות, שבמצב הכלכלי הנוכחי, המחייב הידוק חגורה, ובסביבה ארגונית ועסקית המדברת ללא הרף במושגי התייעלות והרזיה, מחפשים כל הזמן היכן ניתן לחסוך ולהתייעל; אך מתאים הרבה פחות לעובדי הניקיון, האבטחה וההסעדה, שנלחמים מדי יום על פרנסתם.

חוף הים ביפו. רק כלבי גולדן רטריבר מבינים מה חשוב באמתצילום: אילן אסייג

במתווה הנוכחי של ההצעה, חסרונותיה של הצעת החוק עולים על יתרונותיה. אז מה הפתרון? אם המדינה מקדמת את הצעת החוק הזו, ואף מעוניינת בעתיד להנהיג סוף שבוע ארוך מדי שבוע, מן הראוי שתדאג גם לפצות את מי שנפגע - או למנוע את הפגיעה בו. דרך אחת יכולה להיות הקלה במס החברות, בתנאי שהחברות לא ייאלצו להפחית את התשלום לחברות השירותים, שמצדן יוכלו לשמור על השכר והתנאים של עובדיהן. דרך אפשרית נוספת היא מתן פיצוי של המדינה לעובדים שנפגעו, וזאת ייעשה באמצעות חברות השירותים או באופן ישיר. אני משוכנע כי פרט לאלה ישנם פתרונות נוספים, אבל בשום מקרה אסור לפגוע בעובדים ולהטיל את הנטל עליהם.

בהצעת החוק הנוכחית, ברור כי בעלי המקצועות החופשיים והעובדים בדרגי הניהול לא ייפגעו, כמו גם ענפים נוספים שעובדים כיום גם בימי שבתון (תיירות, קמעונאות המזון, תחבורה ועוד). אני שמח על כל אדם שירוויח, אבל העובדה שרבים במדינה ייהנו לא צריכה לבוא על חשבון העובדים השקופים, רק בגלל שלא רואים אותם.

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת ניהול השירותים ISS ישראל, מתאגיד ISS העולמי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker