חקירת המשטרה נמשכת - וגם שיווק תארי הדוקטור בהתכתבות

עקיבא פרדקין, הנחקר הראשי בפרשת התארים האקדמיים המזויפים, ממשיך לשווק תארי דוקטור בהתכתבות ■ הפעם הוא מציע את אוניברסיטת ניקוסיה שבקפריסין, תוך שימוש בשמו של אקדמאי מבר אילן

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקולג' הקהילתי לה גווארדיה, קווינס, ניו יורק
סטודנטים שמעולם לא הגיעו לכיתהצילום: בלומברג

כל מי שפנה אי פעם לחברת PHD institute שהקים עקיבא פרדקין ברמת גן ב-1998, קיבל השבוע מייל חדש. "אני פונה אליך, לאחר שהתעניינת אצלנו בעבר, בלימודי דוקטורט", כותב פרדקין - הנחקר הראשי בפרשת התארים האקדמיים הפיקטיביים שהתפוצצה בינואר 2016, ונחשפה בסדרת כתבות ארוכה ב-TheMarker .

"לאור הסיכום שהושג עם אוניברסיטת ניקוסיה, ולאחר שקיבלנו את אישור משרד החינוך לתואר המוענק על ידי אוניברסיטה זו, אנחנו מתכוונים להוציא לקפריסין סיור מוקדם של המתעניינים. זוהי אפשרות ייחודית ללמוד בתוכנית הבינלאומית של אוניברסיטה זו, והסיור נועד לאפשר לכם להתרשם מהאוניברסיטה, בטרם החלטתכם...בראש התוכנית הנ"ל יעמוד פרופ' דוד שוורץ (אוניברסיטת בר-אילן)". 

מן ההודעה עולים לא מעט אי דיוקים וסימני שאלה. "האישור" המצורף לידיעה אינו אישור כלל. מדובר במכתב ממשרד החינוך, שנשלח באפריל 2014 לאדם בשם אריק לשם, שגם פרנסתו היא על שיווק תארי דוקטור, בעיקר למי שלמדו רפואה אלטרנטיבית, כפי שנחשף. לשם, שלא נחקר על ידי המשטרה באותה פרשה, הציע לימודי דוקטורט בהתכתבות ממוסד אמריקאי לא מוכר בישראל, שגם הוא אינו קיים עוד. מובן כי תארי הד"ר של המטפלים האלטרנטיביים שהגיעו בתיווך לשם אינם מוכרים על ידי אף גורם רשמי בישראל. היום טוען לשם כי הוא מייצג את אוניברסיטת ניקוסיה בישראל מזה שנה וחצי.

במכתב שנשלח אליו לפני שנתיים, נכתב כך: "המוסד שבנידון מופיע ברשימת המוסדות המוכרים בקפריסין ומוסמכים להעניק תואר שלישי בחינוך ובפסיכולוגיה. יחד עם זאת מומלץ כי תפנה ישירות לרשויות בקפריסין לקבל אישור רשמי". במכתב עליו חתומה ציפי ויינברג, הממונה על הערכת תארים אקדמיים מחו"ל במשרד החינוך, היא מוסיפה  את האזהרה הבאה: "למען הסר ספק אין במכתב זה כדי לאשר הענקת שקילות לתואר כלשהוא. יובהר כי אם ימצא בעתיד כי המוסד אינו מוכר בארצו לא נוכל להכיר בתואר". עוד מוסיפה ויינברג "אם ימצא בעתיד כי המסלול נבנה עבור תלמידים ישראלים – התואר לא יוכר". ההערה האחרונה נובעת מנסיון שיש למשרד החינוך עם תוכניות דוקטורט מאוניברסיטאות שונות, בעיקר במזרח אירופה שהוקמו עבור ישראלים, בעברית, ומבלי שלמוסד- האם יש יכולת לפקח על איכות התוכן.

גם ההודעה על "ראש התוכנית" בעייתית. ראשית העובדה שיש ראש תוכנית אומרת שמדובר בתוכנית לשיראלים בלבד, שכאמור – לא תוכר. יתרה מכך - פניה לפרופ' דוד שוורץ מבר אילן, המלמד בחוג למנהל עסקים העלתה כי לא היה ולא נברא. האיש אינו מכיר את הנושא. גם פניה לפרופסור למשפטים דודי שוורץ, בעבר מבר אילן והיום מהקריה האקדמית אונו העלתה כי זה אינו השם. מפניה לבר אילן מסתבר כי מדובר בד"ר דויד שוורץ מהחוג למדע המדינה. "ד"ר דוד שוורץ  מוסר כי קיבל פנייה מגוף פרטי לשמש יועץ לסטודנטים המבקשים לעשות תואר שלישי באוניברסיטה בחו"ל", כותבת דוברות האוניברסיטה. "ד"ר שוורץ נתן את הסכמתו העקרונית אולם הדגיש, כבר בשיחה זו, שהסכמתו מותנית בכך שהלימודים של הסטודנטים הישראלים יהיו באוניברסיטה עצמה, ע"פ הכללים של אוניברסיטת-האם בנוגע ללימודים לתואר שלישי.  ד"ר שוורץ גם ביקש לבקר באוניברסיטה ולעמוד על רמתה קודם שיתחיל בעבודתו. הסכמתו של ד"ר שוורץ הייתה כאמור עקרונית בלבד ולא נחתם שום חוזה ובוודאי שהוא לא החל בעבודה".

למכון בראשו עומד פרדקין לא ניתן להגיע בשיחת טלפון. פרדקין גם לא ענה למיילים שנשלחו. לדברי אריק לשם הוא אינו מכיר את ד"ר שוורץ, התוכנית היא של האוניברסיטה עצמה, ויש בידיו אישור הכרה באוניברסיטה ותאריה, מטעם שלטונות קפריסין אותם הוא מציג. לדבריו מדובר בשיטת לימוד מרחוק , וזו מוכרת על ידי משרד החינוך.

עקיבא פרדקין
צילום מתוך סרטון שפרסם עקיבא פרדקין. תוארי מסרי לנקה ובעיקר מ-IUBL האוקראיניתצילום: צילום מסך מתוך סרטון שפירסם

ממשטרת ישראל נמסר כי "תיק החקירה עודנו מתנהל. איננו נוהגים למסור פרטים אודות חקירות מתנהלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker