"לנשים יש פנסיה נמוכה משל גברים כי הן מרוויחות פחות - לא מכיוון שהן עובדות פחות שנים"

הדברים נאמרו על ידי המשנה למנכ"ל כלל ביטוח, ענת לוין, בכנס אלי הורביץ 2016

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

"הסיבה שלנשים יש פנסיה נמוכה היא לא מכיוון שהן עובדות פחות שנים - אלא משום שהן מרוויחות פחות ועובדות פחות, וכשהן מגיעות לפנסיה הן מגיעות עם פחות פנסיה" - כך טענתה ענת לוין, המשנה למנכ"ל כלל ביטוח, במושב בנק ישראל בנושא תעסוקת מבוגרים וגיל פרישה שנערך במסגרת כנס אלי הורביץ של המכון לדמוקרטיה.

לדברי לוין, "בישראל זה לא קשור בהשכלה של הנשים הללו, אלא לעובדה שהן מועסקות במקצועות עם שכר נמוך". בנוסף, הסבירה לוין כי "יש בעיה מבנית שהשכר נמוך כמעט ב-40% מהתמ"ג, ולכן קשה למצוא עבודה. בנוסף, משרות רבות ייואשו על ידי רובוטים ומכונות בעתיד, ולכן צריך למצוא לזה פתרון". 

ענת לוין, משנה למנכ"ל כלל ביטוח
ענת לוין, משנה למנכ"ל כלל ביטוחצילום: דודו בכר

פרופ' נתן זוסמן אמר כי על פי הנתונים, הן בישראל והן במדינות ה- OECD, גיל הפרישה האפקטיבי גבוה מגיל הפרישה הנוכחי, ועל כן יש תרומה להעלאת גיל הפרישה. לטענתו, העלייה בתוחלת החיים מחייבת עלייה במספר שנות העבודה של הפרטים לאורך החיים.

לדבריו, "אחרת, היחס בין שנות העבודה לשנות הפרישה ילך ויקטן ונטל החיסכון לפנסיה בתקופת העבודה יגדל. העלאת גיל הפרישה הפורמלי אשר הביאה להעלאת גיל הפרישה האפקטיבי החזירה את היחס בין שנות העבודה לשנות הפרישה לזה שהיה במחצית השנייה של שנות ה-90, לאחר שהיה במגמת ירידה תלולה. בהסתכלות קדימה חשוב להמשיך ולתמרץ עלייה בגיל הפרישה האפקטיבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker