אושר: עובדים זרים יקבלו פיקדון כספי - רק אם יעזבו את הארץ תוך חודש מסיום עבודתם

בוועדת העבודה והרווחה אושר כי המעסיקים ישלמו מעתה פיקדון חודשי בסך 710 שקל עבור כל עובד זר, שיינתן לעובד רק אם יעזוב את הארץ בתוך חודש מיום סיום עבודתו ■ ח"כ דב חנין: "משתמשים בכספים המגיעים לעובד כמו בשוט"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

ברוב של ארבעה תומכים מול שני מתנגדים, אישרה היום (ג') ועדת העבודה והרווחה של הכנסת את מרבית סעיפי התקנות, לפיהן מעסיק של עובדים זרים בענף הבניין או בעבודה בטכנולוגיה ייחודית שאינה בנמצא בישראל, ישלם עבור כל עובד זר המועסק אצלו פיקדון חודשי בסך 710 שקל, עבור תנאים סוציאליים ופנסיה.

החוק הוא בעצם ניסיון מדיני להסדיר את תשלומי הפנסיה והזכויות הסוציאליות למהגרי עבודה בישראל דרך קרן ציבורית, להבדיל מתלות בתשלומי מעסיקים. הכספים יועברו ישירות לידי העובד הזר כאשר יעזוב את הארץ ויעבור את ביקורת הגבולות בנמל התעופה בן גוריון, או בהעברה בנקאית לזכות חשבון בנק המתנהל על שמו.

עובדים זרים
עובדים תאילנדים בערבה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ניר כפרי

מתן כספי הפיקדון מותנה בכך שהעובד הזר יעזוב את הארץ תוך חודש מיום סיום עבודתו, ואם הוא לא יעשה כך, ינוכו מהכספים המגיעים לו 15% עד 65%, בהתאם למשך הזמן בו התעכב לצאת.

שיעורי הניכוי הופחתו באופן משמעותי לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), ונקבע כי אם נבצר מהעובד לעזוב את ישראל מסיבות שאינן תלויות בו, יוכל להגיש בקשה להימנע מניכויים. כספים שלא נוצלו וסכומים שנוכו ישמשו לרווחתם של עובדים זרים, ובעיקר לצורך תגבור של שירותי טיפול ותמיכה בתינוקות ופעוטות של עובדים זרים.

הוועדה החליטה שלא לדון היום בסעיפים הנוגעים לניכוי כספים ממעסיקים יחידים (בעיקר מטופלים סיעודיים), כך שהתקנות שאושרו קובעות כי חברות כח האדם בענף הסיעוד והתאגידים בענף הבניין יפקידו את כספי הפיצויים והפנסיה למהגרי העבודה המועסקים על ידם לקרן פיקדון, כשהתקנות אינן חלות על מעסיקים מענף החקלאות. מהוועדה נמסר כי דיון בסעיפים אלה יתקיים בשבועות הקרובים.

ח"כ אלאלוף אמר בדיון: "עלינו להקפיד לשמור על זכויותיהם וכבודם של העובדים הזרים בעת עזיבתם את הארץ".

אלי אלאלוף
ח"כ אלי אלאלוףצילום: אוליבייה פיטוסי

"אפליה בוטה של מהגרי העבודה"

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הצביע נגד אישור הסעיפים: "יש כאן שורה ארוכה של מגנונים שמשתמשים בכספים המגיעים לעובד כמו בשוט. לוקחים לאדם את שכר העבודה שלו ועושים בו שימוש למטרות אחרות".

עמותת קו לעובד טוענת כי התקנות "מנוגדות לחוק", מכיוון שהן מאפשרות שלילה של כספי הפנסיה והפיצויים השייכים לעובד הזר אם הוא משתהה ביציאה מישראל בתוך שישה חודשים בלבד, או שלילה חלקית ממהגר שישתהה תקופה קצרה יותר, וזאת ללא כל הליך משפטי מקדים.

לטענתם, הליך מנהלי זה פוגע משמעותית בזכויות היסוד של מהגרי העבודה בישראל ומשום כך "אינו חוקתי". עוד הוסיפו כי "קיים צורך ממשי - הן של מעסיקים והן של עובדים - ביצירת מנגנון כספי וביטוחי שיאפשר לקיים את הזכויות החלות על מהגרי העבודה בישראל, בכללן הזכות לפנסיה ולפיצויים. אף על פי שזכויות אלו מעוגנות בחוק, כבר כיום רבים מן המעסיקים מכל הענפים אינם ממלאים אחר הוראות החוק, והתנגדותם הנוכחית ל'חוק הפקדון', אשר מהותו הסדרת תשלומים אלו בלבד, מוכיחה זאת באופן גלוי.

"מדובר באפליה בוטה של מהגרי העבודה נטולי הלוביסטים וההשפעה בקרב מקבלי ההחלטות. רשויות המדינה נכשלות פעם אחר פעם בתפקידן להבטיח את זכויות העובדים המהגרים אותם הזמינה לעבוד בתחומה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker