חרדי משכיל מרוויח כמעט כפול מחרדי בלי השכלה אקדמית

בדיקה שנערכה במשרד הכלכלה מעלה כי לימודים אקדמיים בקרב המגזר החרדי כמעט מכפילים את השכר החודשי והשעתי - וכן את האפשרות למצוא עבודה ■ רק שליש מהחרדים חושבים שמעסיקים חילונים נרתעים מקבלת אותם לעבודה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

נתונים מעניינים בנושא תעסוקת חרדים עולים ממחקר שנערך על ידי אסף מלחי, רכז במינהל המחקר של משרד הכלכלה, וארגון קרן קמח, הפועל לקידום מקצועי חרדי. המחקר, שהוצג בכנס לחינוך וכלכלה השבוע, בדק את תרומתם של לימודים גבוהים ומקצועיים להשתלבות בשוק העבודה. מהנתונים עולה כי אחוז המועסקים החרדים שלא רכשו השכלה אקדמית עמד על 46%, בשכר חודשי ממוצע העומד על 4,460 שקל (שכר שעתי של 33 שקל) - כשלאחר הלימודים נראו מספרים שונים לחלוטין: אחוז המועסקים עמד על 90%, והשכר הממוצע עמד על 8,300 שקל או שקל לשעה.

מהסקר עולה גם כי ההתאמה לאורח חייהם הדתי של החרדים מהווה שיקול חשוב הן בבחירת מוסד הלימודים והן בהשתלבות במקומות העבודה - 54% מ-1,000 המשיבים, נשים וגברים, דיווחו כי הם עובדים במקומות עבודה במגזר החרדי. באופן מפתיע, רק שליש מהמשיבים חושבים כי המעסיקים החילונים נרתעים מקבלת חרדים לעבודה, ו-21% השיבו כי קיום אורח חיים דתי מקשה על מציאת עבודה.

קמפוס גבעת רם חרדים
קמפוס גבעת רםצילום: אמיל סלמן

סוגי העבודות ומשלחי היד שבהם השתלבו חרדים שלמדו מוכיח כי החינוך עדיין בראש - 17% מועסקים כעובדי הוראה, אך מספר לא קטן - 13% - הם רואי חשבון וכלכלנים ו-11% עוסקים בעריכת דין.

רק 2% דיווחו כי הגיעו לעמדות ניהול בכירות ו-2.5% בלבד מאיישים תפקידי הנדסה. מוטי פלדשטיין, מנכ"ל קרן קמח, המהווה את הזרוע המבצעת של משרד הכלכלה בתחום תעסוקת חרדים, מסביר כי "ברגע שהחרדים מועסקים במקומות העבודה הם מתקדמים בו. על פי הסקר, 46% דיווחו כי הם נהנו מקידום בעבודה, מגידול בהיקף המשרה ומתנאי העסקה משופרים", הוא אומר. "כעת האתגר הוא לתמוך בהשתלבותם במשלחי יד בלתי רוויים במשק הישראלי כגון הנדסה, טכנולוגיה ורפואה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker