נסיעת עבודה |

האם שעות טיסה מזכות בשכר?

שעות הטיסה בנסיעות עבודה ליעדים מרוחקים וקרובים הם הכרח במששרות רבות - אך, האם הן נחשבות כשעות עבודה המזכות את העובד בשכר, או שמא מדובר בשעות שהן בגדר זמן הגעה לעבודה בלבד?

עו"ד רועי גוטמן ועו"ד מיכל כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד רועי גוטמן ועו"ד מיכל כהן

בעידן שבו העולם נהפך קרוב יותר בשל התפתחות אמצעי ההתקשרות והתחבורה — חברות ישראליות רבות, ובעיקר כאלה הפועלות בענפי ההיי־טק והטכנולוגיה, נמצאות בקשרים עסקיים עם גורמים רבים בחו"ל. עובדי החברות מוצאים עצמם "מבלים" במסגרת עבודתם שעות רבות בטיסות לחו"ל — לצורך ביקור לקוחות וביצוע משימות שונות בחו"ל. לעתים אף מדובר בטיסות תכופות ע

נשאלת השאלה מהן דינן של שעות הטיסה האלה — האם הן נחשבות כשעות עבודה המזכות את העובד בשכר (ואולי אף בגמול על עבודה בשעות נוספות), או שמדובר בשעות שהן בגדר זמן הגעה לעבודה, וככאלה אינן מזכות בשכר?

צילום: דלתא ארה"ב

שאלה זו נדונה באחרונה בבית הדין הארצי לעבודה, במקרה שבו עובד נדרש במסגרת עבודתו לצאת מישראל כמה פעמים לצורך עבודה במשרדי הלקוחות של מעסיקתו בחו"ל. בתביעתו דרש העובד ממעסיקתו, בין היתר, תשלום שכר בגין שעות הטיסה שלהן נדרש.

בית הדין האזורי לעבודה קבע כי הזמן שבו עשה העובד את דרכו מביתו לשדה התעופה, ומשדה התעופה הזר לבית המלון, כמו גם שעות השהייה בשדה התעופה, דינן כדין נסיעה למקום העבודה — ועל כן, הן אינן מהוות שעות עבודה ואינן מזכות בשכר.

עם זאת, באשר לשעות הטיסה עצמן, קבע בית הדין כי שעות אלה הן כשעות עבודה המזכות בשכר ואף בגמול של שעות נוספות, ככל שהן מהוות שעות נוספות. בית הדין האזורי נימק את קביעתו בכך ששעות הטיסה מהוות פרק זמן ארוך, שבו העובד אינו יכול לעסוק בענייניו האישיים, והוא אינו עומד לחלוטין לרשות עבודתו.

על קביעתו השנייה של בית הדין, כי שעות טיסה מהוות שעות עבודה, ערערה המעסיקה לבית הדין הארצי לעבודה. בית הדין הארצי קיבל את הערעור, וקבע כי בנסיבות המקרה שלפניו — דינן של שעות הטיסה הוא כשעות נסיעה למקום העבודה ואין לראות בהן כזמן עבודה. עם זאת, בית הדין הארצי הבהיר כי קביעותיו הן בנסיבות המקרה שלפניו, ובכל מקרה ייבחנו הנסיבות לגופו של עניין, בהתאם ולאור תכליתו של חוק שעות עבודה ומנוחה.

בית הדין הארצי הוסיף כי בנסיבות המקרה, לא הצליח העובד להוכיח כי התקיימו בעניינו נסיבות המצדיקות חריגה מהכלל האמור. ההיקף היחסי של שעות הטיסה היה זניח יחסית, והעובד לא טס הרבה לחו"ל במסגרת עבודתו (שבע פעמים במהלך שלוש שנים), כאשר במהלך כל נסיעה שהה בחו"ל בין שבוע לשלושה שבועות. הטיסות לחו"ל לא היו שגרת יומו ועבודתו, אלא החריג. בנוסף, קבע בית הדין כי העובד השתכר שכר חודשי ממוצע של כ–17 אלף שקל בחודש — הגבוה מהשכר הממוצע במשק, ומדובר בשכר המשקף תמורה ראויה עבור עבודתו מעבר לים.

קביעתו של בית הדין הארצי לעבודה, הדגישה שוב את הצורך מצד מעסיקים — שמטבע הדברים, הוודאות והיציבות לגבי תנאי ההעסקה ושכרם של עובדיהם חשובה להם — להסדיר בצורה ברורה ומפורשת מהן מהותן של שעות הטיסה וההסדר שלגביהן, בהסכמי העסקה עם עובדים הנדרשים לבצע מעת לעת נסיעות עבודה בחו"ל.

המלה האחרונה היא אמנם של בית הדין לעבודה, אך הסדר הסכמי ברור, העומד בדרישות הדין, ייצור ודאות רבה יותר לשני הצדדים ויפחית את החשיפות למעסיק.

עו"ד גוטמן הוא שותף ומנהל מחלקת דיני עבודה במשרד איתן מהולל ושדות. 
עו"ד כהן היא עורכת דין במחלקה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker