נדחתה הבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד ההסתדרות על סך 98 מיליון שקל

התובעים תבעו את ההסתדרות על כך שהיא ניכתה משכרם "דמי חבר" מקצבאות הפנסיה, על סך כ-12 שקל לחודש ■ בית המשפט: "הדרישה לדמי הטיפול שההסתדרות גובה מהגמלאים עולים בקנה אחד עם תפקידה להגן עליהם"

ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הדין האזורי לעבודה לא אישר את הבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה, באמצעות עורכי הדין נפתלי גרוס שגיא דותן, נגד ההסתדרות על סך 98 מיליון שקל. התביעה הוגשה על ידי גמלאים בשנת 2012 נגד ההסתדרות וקרנות פנסיה ותיקות, בטענה כי ההסתדרות גובה דמי חבר שלא כדין מגמלאים.

לטענת הגמלאים, ההסתדרות, אינה ארגון יציג של גמלאים ולכן אינה רשאית לגבות מהם דמי חבר, ביסוד התובענה שלהם נטען כי ההסתדרות היא 'עסק' ולכן ניתן להגיש תביעה ייצוגית-צרכנית.

אבי ניסנקורן צילום: אוליבייה פיטוסי

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, דחה את בקשת האישור וקבע כי ההסתדרות שיוצגה על ידי עורכי הדין צבי אגמון ויונתן קהת ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', אינה 'עוסק' וכי היחסים בינה לבין חבריה אינם יחסים מסחריים של עוסק-צרכן.

התובעים תבעו את ההסתדרות על כך שהיא ניכתה משכרם "דמי חבר" מקצבאות הפנסיה, על סך כ-12 שקל לחודש. לטענתם, דמי חבר הם תשלומי חובה לעובדים שחלים עליהם ההסכמים הקיבוציים, ועל כן היא חלה על עובדים בפועל ולא על גמלאים, וכי היא ממשיכה לגבות דמי חבר מהם על אף שהם "גמלאים שאינם מיוצגים על ידי ההסתדרות שאינה מוסמכת לנהל בשמם משא ומתן או לחתום בשמם על הסכמים קיבוציים".

בפסק דין טען השופט כי ההסתדרות היא לא עוסק, וכי אין כל מניעה חוקית לגבות דמי חבר מגמלאים אשר מעוניינים בכך ובחרו באופן וולונטרי להיות חברים בהסתדרות ולשלם דמי חבר. לדברי בית הדין "הדרישה לדמי הטיפול שההסתדרות גובה מהגמלאים עולים בקנה אחד עם תפקידה להגן על העובדים ועל הגמלאים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker