"המדינה החליפה דיסקט": כך ייהנו גם עצמאים מפנסיה

אם החוק שתגיש המדינה יעבור במושב הקרוב, יחל כל עצמאי להפריש לפנסיית חובה, שדרגתה המינימלית תעמוד על 250 שקלים ■ הסכום יגיע מהפחתת התשלום לביטוח הלאומי ■ הרפורמה יצאה לדרך בעקבות האוזן הקשבת שמצאו העצמאיים באוצר

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

אחרי שנים של דיונים בפורומים שונים, נחתמו אתמול (ד') עקרונות חוק פנסיה לעצמאיים. מדובר בעקרונות שהבשילו בעקבות האוזן הקשבת שמצא רועי כהן, נשיא ארגון להב, המייצג עצמאיים קטנים ובינוניים, אצל שר האוצר משה כחלון, יו"ר ועדת הרפורמות אלי כהן, וח"כ רועי פולקמן מכולנו.

לתהליך, שארך יותר משמונה חודשים, היו שותפים אנשי אוצר נוספים, בעיקר מאגף תקציבים בראשות שירה גרינברג, אגף הביטוח ושוק ההון, וכן אנשי רשות המסים.

הישיבה בה נחתמו עקרונות החוק, אתמול. מימין: שי באב"ד, משה כחלון ורועי כהן

העיקרון הראשון קובע כי יופחת התשלום לביטוח לאומי מכ-6.8% לקרוב ל-2.8%, ירידה של 4%, מה שיפנה בממוצע תשלום בן 200 שקל בחודש לעצמאי. העובד יוסיף על כך עוד 50 שקל בחודש, וכך יווצר תשלום פנסיה מינימלי שלא יפגע בהכנסה הפנויה. עצמאים שירצו להפריש יותר יוכלו לעשות זאת ואף לקבל הטבות מס, אלא שלא מדובר בתשלום חובה.

באופן מסורתי, התנגדו  אנשי רשות המסים למתווה גם אתמול, על אף העובדה שלרוב מוחלט של העצמאיים בישראל אין פנסיה, כיוון שלא נכללו בחוק פנסיה חובה לשכירים שנחקק ב-2008. לטענת רשות המסים, פנסיית החובה במתווה הזה תיצור פגיעה בהכנסות המדינה.

יש צדק בדבריהם, כיוון שהפחתת הביטוח הלאומי תעלה כבר בשלב הראשון כ-200 מליון שקלים בשנה לקופת המדינה, אלא שהעצמאים התנגדו בכל הדיונים הקודמים למתווה אחר - שקבע כי שכיר יפריש 10% מן ההכנסה הפנויה לפנסיה.

"לא הגיוני שבמצב בו 60% מן העצמאיים מרוויחים עד 6,000 שקלים בחודש, יאלצו אותם אנשים להפריש עוד 10%", אמר רועי כהן, מנכ"ל להב, והתעקש על מתווה שאינו פוגע בהכנסה הפנויה. הפעם החליט שר האוצר כי המדינה יכולה להרשות לעצמה את אובדן ההכנסות, ולו כדי שעצמאיים לא יגיעו לגיל פרישה, ויאלצו להסתפק במשך שני עשורי חיים בממוצע בקצבת הזקנה של הביטוח הלאומי העומדת על כ-2,300 שקל, ופירושה חיי עוני.

"הרגשתי שהמדינה מחליפה דיסקט", אומר כהן. "שבמשרד האוצר מבינים סוף סוף את החשיבות של התיקון. בפעם הראשונה, המדינה, שחשבה כל השנים שלא צריך לטפל בעצמאיים כיוון שהם מטפלים בעצמם, מכניסה יד לכיס ומסייעת. זה השלב הראשון בפרישת רשת הביטחון הסוציאלית גם לעצמאים בישראל".

גם כהן האופטימי יודע כי העברת חוק במושב הכנסת הקרוב אינה תהליך פשוט, וכי יהיו רבים שיתנגדו לתשלום החדש, גם בקרב העצמאיים. עם זאת ,משרד האוצר, כמו גם ח"כ אלי כהן, יו"ר ועדת הרפורמות, מחויבים לרעיון ויקדמו אותו בכל כוחם. במידה שהחוק יעבור, הוא יכנס לתוקף כבר בתחילת 2017.

יו״ר סיעת "כולנו", ח"כ רועי פולקמן: "'סיעת כולנו' הבטיחה לדאוג לעסקים הקטנים ולעצמאים בכל התחומים והיא מקיימת. אני שמח שבכוחות משותפים ובתמיכתו של שר האוצר משה כחלון קידמנו את החוק שמבטיח תנאים סוציאליים לעצמאים. נמשיך לדאוג להם עם סיום החקיקה של ׳חוק שוטף +30׳ וחוק חובת המכרזים שיאפשר לעסקים אלו להתמודד במכרזים ציבוריים כפי שראוי שיעשה".

ח"כ אלי כהן, יו"ר ועדת הרפורמות: "חובתנו לדאוג לציבור העצמאים, שלא נכללים בחוק הפנסיה חובה ולכן נותרו ללא מקורות הכנסה שיעמדו לרשותם בעת פרישתם מהעבודה. החוק הנוכחי נועד להגן על העצמאים, ולתת להם רשת ביטחון סוציאלית בהגיעם לגיל פרישה כאשר הם אינם יכולים לעבוד ונפסקת השתכרותם".

שר האוצר משה כחלון: "בשנה האחרונה מאז כניסתי לתפקיד התגייס משרד האוצר למען שיפור מצבה של אוכלוסיית העצמאים. לאחר שנים רבות בהן הנושא נידון ללא פתרון, משרד האוצר דואג כי גם ציבור העצמאים בישראל שלא נכלל בחוק פנסיה חובה, ייהנה מזכויות סוציאליות בסיסיות ורשת ביטחון הכוללות חיסכון לפנסיה ופתרון בתקופות של אבטלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker