תעסוקת נשים חרדיות: עובדות יותר מבעבר - מרוויחות פחות מהחילוניות

נשים חרדיות מרוויחות 30% פחות בשכרן החודשי יחסית לחילוניות - אבל גם עובדות פחות שעות ■ הפער השעתי: 7% בלבד ■ קיימת ירידה במספר העובדות בחינוך במגזר החרדי אך בניגוד להד התקשורתי: רק 10% מהחרדיות עובדות בתחומי ההיי-טק

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשים חרדיות ביריד תעסוקה
נשים חרדיות ביריד תעסוקה

בשנים האחרונות נרשמה עלייה חדה בשיעור התעסוקה של נשים חרדיות, העומד כיום, לפי דו"ח הכלכלן הראשי של האוצר, על 74% - קרוב למספר הנשים החילוניות העומד על 80%. מדובר בקפיצה גדולה מעבר ליעד הממשלתי העומד שהגדיר רף של 63% בלבד.

מבדיקת אופי התעסוקה עולה כי מחצית מן החרדיות עובדות בתחום החינוך - לעומת 18% בקרב חילוניות. בשנים האחרונות חלה ירידה בעיסוק בחינוך (מ-65% ל-50%) ותנודה גוברת לענפים אחרים, דוגמת פיננסים, סיעוד, טכנולוגיה והיי-טק.

עם זאת, קובע הדו"ח כי "בניגוד לרושם שנוצר אולי מדיווחים עיתונאיים כאלה ואחרים, נראה שנכון להיום שיעור הנשים החרדיות העוסקות בענף ההיי-טק הוא מצומצם ביותר". נתוני הסקר אינם מאפשרות לזהות בצורה ישירה תעסוקה בתחום ההיי-טק, אך נכון לשנת 2014 כ-10% בלבד מהנשים החרדיות הועסקו בשני הענפים הרלוונטיים ביותר לתחום ההיי-טק (מידע ותקשורת, ושירותים מקצועיים, מדעיים וטכניים) - מעט פחות מהשיעור של הנשים הלא-חרדיות אשר הועסקו בענפים אלו. דמו כן יש לקחת בחשבון כי חלק ניכר מהמשרות בענפים אלו אינן בגדר משרות הליבה של תחום ההיי-טק.

עובדות חרדיות, כך עולה מהדו"ח, מועסקות יותר במשרה חלקית; שכירה חרדית עובדת כ-29 שעות בממוצע לעומת 38 שעות בממוצע בקרב נשים יהודיות שאינן חרדיות. כשנשים חרדיות נשאלות מדוע הן עובדות במשרה חלקית, 47% מהן ענו כי הדבר נובע מטיפול בילדים (לעומת 28% בקרב חילוניות), אך במקביל חרדיות רבות (16%) הצהירו כי היו עובדות בהיקף משרה גדול יותר אילו היו מוצאות משרה מתאימה. בקרב חילוניות מדובר ב-11% בלבד. את התשובה "לא מעוניינת לעבוד יותר מ-35 שעות בשבוע" נתנו 16% חרדיות ו-14% מהחילוניות. 

נשים חרדיות שעובדות בתכנות. אין נתונים לגבי חרדים בשירות
נשים חרדיות שעובדות בתכנות. אין נתונים לגבי חרדים בשירותצילום: אייל טואג

גם ההכנסה החודשית הממוצעת של עובדות חרדיות נמוכה בכ-32% ביחס לחילוניות - 8,046 שקל בממוצע לעומת 5,553 שקל לחרדית. עם זאת, הפער הממוצע בשכר השעתי עומד על כ-7% בלבד. רוב גדול של נשים חרדיות עובדות במקצועות המזוהים עם המגזר הציבורי, שם הפער נמוך במיוחד, אך הפער הקיים ניזון מהסקטור הפרטי סקטור - שם הפער לשעה בין חילוניות לחרדיות עומד על לא פחות מ-23%. לפי הכלכלן הראשי, "סביר שפערים אלו משקפים את ההבדלים בהשכלה, תמהיל ענפי התעסוקה וסוגי העבודה. הטיה נוספת נובעת מהעובדה שהאוכלוסייה החרדית צעירה יותר בממוצע מהאוכלוסייה הכללית ולכך יש השפעה על השכר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker