הסיוט של ניסנקורן: פרץ ויחימוביץ' יחברו כדי לקחת לו את התפקיד

בשטח הוא מנסה ליצור תחושת נוכחות וערך, ומתחת לרדאר הוא בונה לעצמו תשתית לוגיסטית - כשספר הבוחרים ייסגר כבר בסוף מאי, יו"ר ההסתדרות כבר נמצא עמוק בעיצומה של מערכת הבחירות לארגון בשנה הבאה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי ניסנקורן בוועידת מפלגת העבודה. פוקד ראשי ועדים לסיעתו כדי לצבור כוח
אבי ניסנקורן בוועידת מפלגת העבודה. פוקד ראשי ועדים לסיעתו כדי לצבור כוחצילום: מוטי מילרוד

בסוף מאי 2017, ייערכו הבחירות לתפקיד יו"ר ההסתדרות. מדובר באירוע דרמטי ליו"ר הנוכחי, אבי ניסנקורן, שלפני שנתיים קיבל את התפקיד בירושה מעופר עיני.

העובדה שלא נבחר לתפקיד מלווה את ניסנקורן בשנתיים האחרונות כצל כבד, והוא מרגיש צורך להוכיח כי הוא ראוי לתפקידו - אף שלא ביקש את אמון חצי מיליון החברים. יותר מזה, ניסנקורן, כמו כל מקורב להסתדרות, יודע כי עיני העביר בקלות את אישור ההמלצה עליו בבית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה) שמהווה חותמת גומי בלבד. בינ"ה מורכבת ברובה מקואליציית עוגנים, הכוללת את רוב סיעות הבית, ולכן יש לה רוב אוטומטי.

ניסנקורן, ששימש כיו"ר בפועל גם כשעיני עוד היה רשמית בתפקיד, יודע היטב כי לו מיטיבו היה בוחר מישהו אחר - הוא לא היה נבחר.

הפגנות כוח קולניות 
וגיוס שקט

ניסנקורן נחוש להוכיח כעת כי הוא עומד בזכות עצמו, ועושה זאת בשתי שיטות. הראשונה היא הקולנית, שיוצרת עוד ועוד זעזועים במשק, גם אחרי חתימת עקרונות הסכם המסגרת, כמו גם איומים חוזרים ונשנים ל"שביתה כללית". המטרה היא ליצור תחושת נוכחות וערך.

דרך נוספת עוברת מתחת לרדאר, כשניסנקורן, שכרגע אין לו מתחרים, מנצל את השקט לבניית תשתית לוגיסטית שלה זקוק אדם שמעולם לא התמודד. מגלישה בדף הפייסבוק של סיעת עוגן, הסיעה שהוקמה על ידי עופר עיני ומנכ"לה הוא עדיין אחיו - בני עיני, אך היו"ר הוא ניסנקורן, ניתן להתרשם מפעילות פוליטית פנימית נמרצת שאותה מנהל היו"ר, שפוקד עוד ועוד ראשי ועדים שונים וחדשים לסיעה. בעמוד ניתן לראות הודעה חגיגית אחרי הודעה חגיגית, הכוללת לחיצת ידיים עם היו"ר וחיוכים רחבים.

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'צילום: אילן אסייג

ההסבר לפעילות הזאת פשוט: יו"ר ועד מתפקד לסיעה של יו"ר ההסתדרות ומביע תמיכה בו. ניסנקורן מקווה כי ביום פקודה, ייתן אותו יו"ר ועד הוראה לחייליו הנאמנים - ואלה ירוצו אל הקלפי ויבחרו דווקא בו. גם אם ניסנקורן אינו תמים לחשוב שעובדי היי־טק, גם מאוגדים, באמת יתעניינו בבחירות להסתדרות (ששיעור ההשתתפות בהן נמוך מאוד באופן מסורתי - כ–35%-40%) - חשוב לו למפות את השטח ולדרבן את התומכים.

יו"ר הוועד המתפקד הוא חוט ראשון הנתווה במערכת שיתופי הפעולה. עכשיו יתחילו אנשי הסיעה להתקשר לעובדים עצמם ולדרבן גם אותם להתפקד. מי שיסכים, יירשם כתומך שאף יוכל לעזור ביום הבחירות. מי שלא - יירשם בצד השני. כך או כך, לפני יום הבחירות ובמהלכו יוכלו לפנות למתעניינים, להציע להם לסייע לוגיסטית, וכמובן להזכיר במי הם צריכים לבחור.

"מדובר בתהליך הכרחי למי שאין לו מערך לוגיסטי משומן", אומר אדם המכיר היטב את ההסתדרות, וגם מזכיר כי הכל קורה במהלך ימי עבודה שאמורים להיות מוקדשים לכלל חברי הארגון. לא רק ימי עבודה נרשמים פה, אלא גם כסף רב. הסיעות השונות בהסתדרות מקבלות על פי מפתח תקציב של 8 מיליון שקל בכל שנה, והשנה היא שנת בחירות. הצפי הוא שהלחץ על ראשי ועדים להתפקד לסיעת עוגן יגדל וילך, ואתו גם הרעש במשק. במקביל יצא לדרך גם קמפיין תקשורתי יקר על חשבון החברים, כדי להוכיח לעם את הישגי ההסתדרות, קרי הישגי היו"ר.

פוקדים כמה שיותר לפני סגירת חלון הזמן

את קמפיין הפרסום של ההסתדרות יוביל משרד הפרסום הגדול בישראל, באומן בר ריבנאי, שנבחר ללא מכרז, ושייך ליורם באומן, שותפו העסקי של עופר עיני, היו"ר הקודם - כפי שנחשף באחרונה 
ב–TheMarker. בוועדת הבחירה ישב גם אחיו, בני עיני. גם היועץ האסטרטגי של ניסנקורן עובד במשרד הפרסום של יורם באומן.

אף שהשטח ריק ממתחרים כרגע, מקשיב ניסנקורן כל הזמן לקולות העולים ממפלגת העבודה, המזכירים את האפשרות לחבירה של עמיר פרץ ושלי יחימוביץ' - היא תתמוך בפרץ לראשות המפלגה, והוא בה ליו"ר ההסתדרות, או להפך.

גם ח"כ איתן כבל יכול להחליט שהוא חושק בתפקיד. כבל כבר הוכיח במערכת הבחירות הקודמת כי בתוך זמן קצר הוא מסוגל לקטוף מעיני שליש מקולות הבוחרים, לאחר שבמערכת הבחירות שלפניה, שבה לא התמודד, קיבל עיני 95% מן הקולות.

לניסנקורן חשוב לעבוד בשקט בימים אלה. ספר הבוחרים של ההסתדרות נסגר ב-23 במאי, שנה לפני הבחירות, במטרה למנוע התפקדויות פוליטיות. אם מתחריו יתעוררו מאוחר מדי, תימנע מהם היכולת לפקוד את מקורביהם. יתרה מזאת, רצוי שכל מתמודד פוטנציאלי יבדוק ממש בימים אלה אם הוא חבר הסתדרות שגם משלם את דמי החבר. אם לא, הוא לא יוכל להתמודד, כפי שלמד בזמנו כבל, כשנהפך לחבר כנסת - והחברות בהסתדרות נפסקה ללא ידיעתו. את הפרט הטכני הזה ניסה עיני לנצל כדי למנוע ממנו להתמודד, ורק בית המשפט פסק כי כבל חבר הסתדרות כשר.

פרץ ויחימוביץ' - איום על ניסנקורן?

האם לשמות שעולים כיום כמתחרים יש סיכוי לפגוע בתוכניות של ניסנקורן? מקורבים למפלגת העובדה טוענים כי עמיר פרץ חושב על האפשרות מדי פעם, אבל הרעיון נפסל מהר יחסית, מכיוון 
שבעבורו מדובר בחזרה לאחור, לתפקיד שעשוי להיות קטן על מידותיו. אם פרץ יחליט בכל זאת להתמודד - הוא יקשה על ניסנקורן מאוד.

מצד שני עומדת יחימוביץ', גם היא רוצה להיות ראש המפלגה, אבל ההסתדרות קורצת לה בתור פתרון לא רע כרגע. יחימוביץ' אמנם מגובה בצבא מתנדבים שאין לאף אחד אחר, אנשים שעובדים בעבורה במסירות ללא תשלום כבר שנים, ועוד רבים שיבוא ביום פקודה, אלא שלא ברור האם הוועדים הגדולים יתמכו בה.

יחימוביץ', לטוב ולרע, אינה בשר מבשרה של ההסתדרות. דווקא העובדה שחרתה על דגלה שקיפות ויושר, עלולים לפגוע בה במוסד שבו יש לא מעט תופעות של נפוטיזם ומקורביזם.

דוגמה לכך היא יחסיה של יחימוביץ' עם מזכ"ל דרור ישראל, פסח האוספטר. במחצית 2013 קיבל האוספטר מיחימוביץ', אז יו"ר המפלגה, הודעה חד־משמעית הקובעת כי הוא מודח מתפקידו כיו"ר קרן כצנלסון, השייכת למפלגת העבודה. ההודעה הזו הפתיעה לא מעט אנשים בשל העבודה כי את המינוי נתנה לו יחימוביץ' עצמה, שנחשבה זמן רב לאוהדת של דרור ישראל.

בבחירות לראשות המפלגה ב–2011 נחשבו אנשי דרור ישראל למערכת הלוגיסטית המשומנת שסללה את דרכה לתפקיד. האוספטר פוטר במפתיע, וטען כי התנגד לפעילות לא תקינה שנדרשה ממנו על ידי בכירי המפלגה, בהם יחימוביץ' עצמה, שכללו דרישות להעביר סכומי כסף לתחומים שאינם קשורים לפעילות הקרן. יחימוביץ' מצדה טענה לאי־סדרים דווקא תחת ניהולו. הפיטורים המפתיעים יצרו קרע בין השניים, שבעקבותיו ניתנה הוראה ברורה לאנשי דרור ישראל לא לעזור לה יותר.

ותמיד יכול להגיח גם מועמד מפתיע, אם מתוך ההסתדרות או מפלגת העבודה. הכוח הרב שיש ליו"ר ההסתדרות כבר הוכיח כי הוא מהווה מקפצה לתפקידים גדולים יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker