הקשר בין פובליסיס להסתדרות: גם תקציב פרסום וגם ייעוץ אסטרטגי

יו"ר ההסתדרות לשעבר, עופר עיני, ממשיך למשוך בחוטים: לא רק שקבוצת פובליסיס שבראשה עומד יורם באומן, שותפו לעסקים, זכתה בתקציב הפרסום של ההסתדרות, אלא ששלום שלמה, יועצו האסטרטגי של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, משתייך לפובליסיס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עופר עיני עזב את ההסתדרות במאי 2014 והוריש את מקומו ללא בחירות ליו"ר הנוכחי, אבי ניסנקורן, אך הוא ממשיך למשוך בחוטים: בין היתר, שותפו העסקי של עיני, יורם באומן, יו"ר קבוצת הפרסום פובליסיס ישראל, נהפך לספק מרכזי של ההסתדרות.

שלשום נחשף ב–TheMarker כי תקציב הפרסום של ההסתדרות הגיע למשרד הפרסום באומן בר ריבנאי מקבוצת פובליסיס; אתמול התברר כי שלום שלמה, יועצו האסטרטגי של ניסנקורן, משתייך לפובליסיס. יצוין כי יועץ אסטרטגי נוסף של ניסנקורן, בתחום יחסי העבודה, הוא פרופ' ירון זליכה, המקבל סכום של 20–25 אלף שקל בחודש.

העברת תקציב הפרסום של ההסתדרות לבאומן בר ריבנאי נעשתה ללא מכרז פתוח, אלא לאחר פנייה של דובר ההסתדרות לחמישה משרדים שונים. באומן בר ריבנאי, כיום משרד הפרסום הגדול בישראל, זכה. בוועדה הממיינת שדנה בכך ישב גם בני עיני, אחיו של עופר עיני, שלא חשב כי יש טעם לפגם בישיבתו בוועדה.

על השאלה מהו היקף תקציב הפרסום של ההסתדרות קשה לענות. עיון מעמיק בספר התקציב של ההסתדרות אינו מעלה סעיף ספציפי הנקרא "תקציב פרסום" ועולה הרושם כי ההסתדרות עושה הרבה כדי להעלים אותו בתוך סעיפים אחרים. עם זאת, מקורבים מעריכים כי מדובר ב–10–15 מיליון שקל בשנה. מכיוון שהשנה היא שנת בחירות — במאי 2017 יתמודד היו"ר הנוכחי, אבי ניסנקורן, על התפקיד — סביר להניח כי התקציב אף יגדל.

באומן הוא שותפו שותפו העסקי של עופר עיני בחברת עושרד להובלת גז טבעי למפעלים. השותף הבכיר הנוסף בחברה הוא שרגא ברוש, יו"ר התאחדות התעשיינים, והאיש שיושב עם יו" ר ההסתדרות והאוצר בכל דיון הקשור לתנאי העובדים במשק. באומן מכיר היטב את עיני מעוד פעילות: הם עובדים שכם אל שכם בהתאחדות לכדורגל — באומן הוא יו"ר מינהלת הליגה ועיני הוא יו"ר ההתאחדות.

נדבך נוסף בקשר ההדוק בין ההסתדרות וקבוצת פובליסיס הוא שלום שלמה, המשמש מיולי 2015 יועץ האסטרטגי של יו"ר ההסתדרות. שלמה, שפרש מן החיים הציבורים בבחירות האחרונות, הקים יחד עם באומן חברה שמעניקה שירותי ייעוץ אסטרטגי הפועלת בתוך קבוצת פובליסיס, והפך ליועץ היו"ר. שלמה היה יועצו הפוליטי של בנימין נתניהו, וגם יועצו של נפתלי בנט, שביקש למנות אותו למנכ"ל משרד הכלכלה כשכיהן בו כשר. הוא לא קיבל את תפקיד המנכ"ל בשל ביקורת ציבורית שתהתה על כישוריו לנהל משרד כלכלי גדול.

תקציב הייעוץ האסטרטגי מגיע לקבוצת פובליסיס כבר מיולי 2015 בסכום של 30–50 אלף שקל בחודש ואף יותר, והחל מלפני כחודשיים מגיע אל הקבוצה גם תקציב הפרסום. לא ברור מה בדיוק תפקידו של שלמה כיועץ אסטרטגי ליו"ר ההסתדרות.

שלמה לא רואה קשר בין הדברים. "מאז שפרשתי מהשירות הציבורי אני עוסק במתן ייעוץ אסטרטגי כחלק מהשירותים שמעניקה קבוצת פובליסיס ללקוחותיה", הוא אומר. "שכר הטרחה שאני מקבל הוא מהמקובלים בתחום. אין קשר בין באומן לייעוץ האסטרטגי להסתדרות ואין קשר בין הייעוץ שאני נותן לבין הבחירות".

גם בהסתדרות טוענים כי אין קשר: "שלום שלמה משמש כאחד מהיועצים האסטרטגיים להסתדרות החל מיולי 2015. שכר הטרחה המשולם לו עולה בקנה אחד עם שכר יועצים בתחומו וכמקובל. ללא כל קשר, משרד באומן בר רבינאי, אחד משלושת משרדי הפרסום הגדולים והמובילים בארץ, זכה בתקציב הפרסום של ההסתדרות ל–2016 לאחר שהשתתף בהליך תחרותי שלווה על ידי היועץ המשפטי להסתדרות, עו"ד יחיאל שמיר. משרד הפרסום נבחר משיקולים עניינים בלבד, לאחר שתי פרזנטציות שנערכו על ידי כמה משרדי פרסום בפני הוועדה. נוסיף כי שלום שלמה כלל לא היה חבר בוועדה לבחירת משרד פרסום, ולא היה שותף להחלטתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker