נשיאת המכללה אישרה חריגת שכר בסכום של 40 אלף שקל - ועד ראשי המכללות מגן עליה

אגף הממונה על השכר באוצר טוען כי על המנהלים שתמכו בחריגות שכר בשירות המדינה לשאת בעונש - במטרה להרתיע מנהלים אחרים ■ פנחס חליווה, יו"ר ועד ראשי המכללות הציבוריות: "ההחלטה להעמיד לדין נשיאת מכללה הינה חריגה ועומדת בניגוד לחוק"

טלי חרותי-סובר

ועד ראשי המכללות הציבוריות מתייצב מאחורי יושבת ראש האסיפה שלו, פרופ' עליזה שנער, על אף שזו הוזמנה לדין משמעתי על ידי הנציבות. לדברי הממונה על השכר באוצר אישרה שנער ביודעין חריגות שכר לאחד מראשי החוגים, בזמן שהיתה נשיאת מכללת עמק יזרעאל.

לפני כחודש וחצי קיבלה רקטורית מכללת עמק יזרעאל, פרופ' עליזה שנער, מכתב המבקש ממנה להתייצב בבית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה. האשמה: בזמן היותה נשיאת המכללה בין 1997-2012, אישרה לראש החוג לכלכלה גמול תפקיד בן 25%, בניגוד להוראות הממונה על השכר, שאישר עד 20% בלבד. שנער, כך נכתב, ידעה על חריגת השכר שעמדה על כ-40 אלף שקל בסך הכל.

עליזה שנער
עליזה שנער צילום: יובל טבול

דרישת ההתייצבות של הנציבות מגיעה מתוך דרישת אגף הממונה על השכר באוצר, שטוען כי על המנהלים שתמכו בחריגות שכר בשירות המדינה לשאת בעונש, במטרה להרתיע מנהלים אחרים. אף על שראש החוג החזיר את ה-40 אלף שקל שקיבל, הממונה על השכר מתעקש שגם שנער, מי שנתנה את האישור על התשלום - תשלם את המחיר.

המכתב הפתיע את שנער וככל הנראה היא אינה מתכוונת לוותר על מאבק בנושא. בשבוע שעבר הגיע לשולחן נציב שירות המדינה, כמו גם לשולחן הממונה על השכר, קובי אמסלם, מכתב מחאה. החתומים הם ועד ראשי המכללות האקדמיות, בהם היו"ר פרופ' שלמה גרוסמן והמנכ"ל ד"ר פנחס חליוה. השניים עומדים מאחורי שנער, מבלי שהם מזכירים אותה בשמה או את העובדה ששנער היא נשיאת האסיפה הכללית של ור"מ.

"הור"מ מביע בזה מחאה חריפה על הנקיטה בצעד קיצוני זה, מתנגד להעמדה לדין משמעתי בבית הדין המשמעתי של עובדי המדינה של בעלי תפקידים במכללות האקדמיות וינקוט בכל הדרכים שיידרשו כדי למנוע קיום הדיון המשמעתי הנ"ל. ההעמדה לדין איננה חוקית", נאמר במכתב.

הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם
הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם צילום: תומר אפלבאום

מכאן מתחילה התפלפלות: "ידוע לכם היטב שתקנות יסודות התקציב 1988 דנות בהעמדה לדין של 'עובד מדינה ועובד גוף מתוקצב'. ידוע לכם היטב שהמכללות האקדמיות הינן 'גוף נתמך' ולא גוף מתוקצב. לנוכח האמור לעיל התקנות הנוכחיות אינן מאפשרות העמדה לדין של בעלי תפקידים ב'גוף נתמך'. ידוע לכם היטב שבימים אלה עוסק משרד המשפטים בהכנת תקנות חדשות שמטרתן לאפשר העמדה לדין גם בעלי תפקידים ב'גוף נתמך'. למרות כל זאת, החלטתם להעמיד לדין משמעתי בעלת תפקיד במכללה אקדמית".

בהמשך, הם דורשים ביטול מיידי של התובענה תוך שאינם מתייחסים ולו ברמז לשאלה העניינית, האם שנער אישרה את החריגות המגיעות מכספי משלם המסים, או לא.

פנחס חליווה, יו"ר ור"מ ומנכ"ל המכללה האקדמית אשקלון: "המכללות האקדמיות הציבוריות פועלות תחת הביקורת והרגולציה של המל"ג והות"ת וחריגות אלה לא הובאו בפניהם. בשנה האחרונה מתקיימת ביקורת של הממונה על השכר תוך הידברות עם הנהלות המכללות וור"מ. מרבית החריגות לא  עלו בבדיקות הות"ת ולאחר הערות הממונה בוצעו שינויים בהנחיות והתאמתן לאתגרים של המכללות האקדמיות הציבוריות.

"ההחלטה להעמיד לדין נשיאת מכללה חריגה ועומדת בניגוד לחוק. תמוהה ההחלטה להתעלם מחריגות שכר שבוצעו באוניברסיטאות ושעליהן הלין מבקר המדינה בדו"חותיו. היו תשע חוברות העסקה והנהלים השתנו בתדירות גבוהה והותאמו למכללות שהלכו וגדלו. מטבע הדברים, תקלות כאלה יכולות לקרות" .

באגף הממונה על השכר במשרד האוצר לא מתכוונים לוותר: "הממונה על השכר פתח בחקירה משמעותית לאיתור מאשרי חריגות שכר במכללת עמק יזרעאל", הם אומרים. "בתום החקירה נמצא כי יש בסיס להגשת תובענה לבית הדין למשמעת. ממצאי החקירה הועברו לנציבות שירות המדינה. הפרטים ילובנו בבית הדין לענייני משמעת של הנציבות".

פרופ' עליזה שנער מסרה: "אין תגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker