יש הסכם מסגרת, אין שקט תעשייתי

כל סכסוך עבודה יסלים במהירות, וייהפך למאבק כוח - עד שיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לא יתקן את החטא הקדמון

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

בין משרד האוצר לההסתדרות מתקיימת כבר שנים הסכמה בשתיקה: חתימת הסכם מסגרת שמסדיר את תנאי השכר של עובדי המדינה הוא פתח להסדר כללי. העובדים מקבלים פחות או יותר את מה שביקשו, ובתמורה "נותנים" שקט תעשייתי עד לגיבוש ההסדר.

הפעם הדברים נראים אחרת. אף שעקרונות הסכם המסגרת כבר סוכמו (אם כי עוד לא נחתמו סופית), וגם שולמה הפעימה הראשונה של המענק שניתן לעובדים בגין שנים עברו ללא הסכם, המשק דווקא רועש וגועש. רק בימים האחרונים, שליש מבוחני הנהיגה - שאת עיסוקם רוצים להפריט מן המדינה - חלו פתאום.

כתמיכה הצטרפו עובדי רשות מקרקעי ישראל (מה הקשר ביניהם, לא ברור) שהודיעו על עיצומים, ואם לא די בכך, עיצומים ננקטו גם ברשות המסים (בשל עובדים שלא מקבלים קביעות) ובמשרד הרווחה, שם מוחים על שינוי בדמי הנסיעה. הכל נעשה בחסות וברשות ההסתדרות, מה שמוכיח ששקט תעשייתי אין כאן.

אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורן צילום: אוליבייה פיטוסי

בהסתדרות מסבירים כי כל הסכסוכים שהיו פתוחים לפני חתימת הסכם המסגרת דווקא הוסדרו. אלה שלא הוסדרו, וכן החדשים, לא נכללים בהגדרת השקט התעשייתי - אלא שאם סכסוכים חדשים לא נכללים, מהו שקט תעשייתי בדיוק? האם לא מדובר בהחלטה משותפת להגיע להסכם ללא עיצומים או שביתות בשלוש השנים הקרובות?

בהסתדרות, מתברר, לא מרגישים מחויבים לעיקרון. טוענים שם כי אין להם ברירה. המדינה עוד לא הפנימה שלא ניתן להוסיף עוד ועוד עובדי קבלן, למשל בין בוחני הנהיגה, אומרים שם. גם לא הבינו שלא תינתן הנצחת החוזים האישיים, כמו ברשות המסים, ולא ייפגעו עובדים בשל שינוי תנאי הסעות וכדומה. אם יש צורך - יהיו גם עיצומים ואפילו שביתות, הם אומרים.

באוצר מבינים את האיתותים. הם מבינים כי הפעם אין שקט תעשייתי: כל סכסוך עבודה יסלים במהירות, וייהפך למאבק כוח - עד שיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לא יתקן את החטא הקדמון (קבלת התפקיד בירושה), וייבחר בעצמו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker