ארגון נכי צה"ל יוציא מיליון שקל על קמפיין תקשורתי נגד משרד הביטחון

הנהלת ארגון נכי צה"ל החליטה בשבוע שעבר על הקצאת מליון שקל לקמפיין תקשורתי נגד משרד הביטחון ■ המועמד להובילו - יועץ התקשורת רונן צור ■ הדרישה להתפטרות יו"ר הארגון, חיים בר, נפלה על חודו של קול

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

סערה גדולה התחוללה בשבוע שעבר בישיבת הוועד הארצי של ארגון נכי צה"ל, בו חברים 21 הנציגים הבכירים של הארגון. 10 מבין כלל החברים דרשו מיו"ר הארגון, חיים בר, להתפטר מתפקידו, לאחר שלטענתם קלקל באופן מוחלט את יחסי הארגון עם משרד הביטחון, המממן את פעילות בתי הלוחם - אותם מפעיל הארגון בכ-20 מיליון שקל בכל שנה. 

העילה לסערה נבעה בין היתר מהחלטת משרד הביטחון להפסיק לגבות באופן אוטומטי דמי חבר עבור הארגון מכלל 52,000 הנכים, וכן דמי שימוש בבתי הלוחם, על פי הוראה שניתנה כבר ב-2005 על ידי מבקר המדינה. הארגון יאלץ מעתה לא רק להקים מערכת גבייה משלו (כפי שאמור היה לעשות כבר לפני 11 שנים), אלא גם לפנות לכל חבר המשלם אוטומטית לארגון מתוך הגימלה של משרד הבטחון, ולוודא כי הוא אכן רוצה להיות חבר בארגון.

צילום: ניר כפרי

ההנהלה חוששת שבשל התנגדות גדולה שנוצרה בארגון כלפי פעולותיה בשנתיים האחרונות, רבים יעזבו את הארגון, מה שיפגע קשות בהכנסותיו. הודעת משרד הביטחון להנהלה הובילה להודעה מטעם יו"ר הארגון כי "עכשיו אנחנו במלחמה" .

מתנגדיו של בר חושבים כי מדובר בתהליך ארוך שיצר את היחסים הקשים, לו אחראי, לטענתם, חיים בר. היו"ר האשים לאחרונה את מנכל משרד הבטחון, דן הראל, בהפצת שקרים בפרוטוקול שסיכם פגישה אישית שנערכה בין השניים לפני שנתיים, אך פורסמה ב-TheMarker לאחרונה . לפי הפרוטוקול, בר אמר כי עבור קבלת תמיכה גדולה יותר לארגון, יהיה מוכן לוותר על זכויות נכים שונות. בר טוען כי מעולם לא אמר את הדברים, ומאשים את משרד הביטחון בהכנסת מילים לפיו.

פרסום הפרוטוקול יצר זעם רב בקרב נכי צה"ל, שדווקא מאמינים למנכ"ל משרד הביטחון, ולא מבינים מדוע מוכן יו"ר הארגון המייצג אותם "למכור" את זכויותיהם תמורת תמיכה גדולה יותר לארגון, המשלם לו שכר עצום כבר שנים.

ישיבה של שמונה וחצי שעות

ישיבת הוועד הארצי של הארגון, שהתכנסה כאמור בשבוע שעבר, החלה בשעה שתיים בצהריים, וארכה שמונה וחצי שעות תמימות. בין היתר נדרש בר לפנות את כסאו, אך הדרישה נפלה על חודו של קול, 11 מתנגדים מול 10 מצדדים. במקביל, לדרישת בר, הוחלט לאשר הוצאת מליון שקל עבור קמפיין תקשורתי נגד משרד הביטחון.

חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"לצילום: ליאור מזרחי

מקורותיו הכספיים של ארגון נכי צה"ל מסתמכים על תרומות, דמי החבר של הנכים, וכאמור תמיכת משרד הביטחון, שלא ברור על כמה תעמוד ב-2016. מתוך המקורות האלה החליט הארגון להוציא מליון שקל עבור קמפיין. בין השמות שעלו להובלת הקמפיין נמצא גם שמו של יועץ התקשרות רונן צור, איתו כבר נקבעה פגישה ראשונה בנושא. הקמפיין החל כבר בלעדיו, כאשר בסוף השבוע האחרון נקנו מודעות בגודל עמוד שלם, במספר עיתונים.

בנוסף, הוועד הארצי אישר לשחרר מקרן האחזקות של הארגון 5 מליון שקל עבור משכורות לעובדי בתי הלוחם עבור החודשים מרץ ואפריל. כיוון שמשרד הביטחון הפסיק לממש את הגבייה האוטומטית כבר באפריל, וארגון נכי צה"ל לא התארגן לגביית הסכומים בעצמו, הרי שהיום הנכים משתמשים במתקנים מבלי לשלם.

עד שמערכת הגבייה העצמאית תותקן, ישלם הארגון את משכורות העובדים, העומדות על 2.5 מיליון שקל בכל חודש, מה שיקטין עוד יותר את הכנסותיו. בשלב זה, ובניגוד ללא מעט דרישות המגיעות גם מתוך הוועד הארצי, לא יצאה לדרך תוכנית הבראה לארגון, ושכר הבכירים, שעלותו עומדת על בין חצי מיליון שקל בשנה למנהל בית לוחם, ועד 750,000 שקל ליו"ר וכן למנכ"ל, חיים רונן, אינו מקוצץ.

"על משרד הביטחון לפעול בשיתוף פעולה מלא עם ארגון נכי צה"ל"

מארגון נכי צה"ל נמסר: "ארגון נכי צה"ל הינו ארגון המתנהל באופן דמוקרטי, ולפיכך ניתנה לנציגי האופוזיציה האפשרות להשמיע את עמדתם. נציין כי בהתאם לתקנון הארגון, העברת בעל תפקיד מתפקידו היא החלטה המסורה לוועידה הארצית ולא לוועד הארצי, ולפיכך הנושא לא נמצא בסמכות הפורום שהתכנס. חברי הוועד הארצי אישרו באופן זמני למשך החודשיים הקרובים משיכה של עד 5 מיליון שקל, מתוך קרן אחזקות, לטובת תשלומים לעובדי וספקי בתי הלוחם, זאת לאור הפסקת גביית דמי החבר בבתי הלוחם על ידי משרד הביטחון.

"כמו כן, אושרה הקצאת סכום של עד מיליון שקל, אשר תכליתו מימון פעולות שונות המתבקשות לצורך הטיפול במחלוקת מול משרד הביטחון, לרבות פעולות משפטיות, ואין מדובר רק ב'מלחמה תקשורתית'. נכון למועד זה, ארגון נכי צה"ל לא שכר את שירותיו של רונן צור, והוא בוחן את הנושא. באשר למערכת גבייה עצמאית, ארגון נכי צה"ל ואף מבקר המדינה הפצירו במשך השנים במשרד הביטחון לפעול לשינוי החקיקה, ובמקביל דרש הארגון להעביר אליו את הנתונים באשר לסכומים שנגבו. משרד הביטחון מסיבותיו הוא נמנע מלעשות כן, לאורך שנים, על אף הסכמות על נוסח תיקון החקיקה הנדרש.

"בנוגע לגביית דמי חבר בבתי הלוחם - בתי הלוחם של ארגון נכי צה"ל מהווים מרכזי שיקום בעלי הצלחה מוכחת לשיקומם של נכי צה"ל, ולפיכך משרד הביטחון לקח על עצמו את החובה, כבר לפני עשרות שנים, לסייע בתהליך גביית התשלום הסמלי לבתי הלוחם ולמנוע מהנכים ביורוקרטיה מיותרת. הגם שמשרד הביטחון מבקש להתנער מחובה זו כעת, הרי שעליו לפעול בשיתוף פעולה מלא עם ארגון נכי צה"ל, לרבות העברת כל המידע, ליצירת מנגנון גבייה חלופי".   

ממשרד הבטחון נמסר: אין תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker