צבי זרחיה

נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין הודיע על תמיכתו בהצעת החוק למעבר לסוף שבוע ארוך אחת לחודש, שהוצעה על ידי יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ אלי כהן (כולנו). הצעת החוק קובעת כי יום ראשון, פעם אחת בחודש, יוכר כיום חופשי מעבודה. העובדים ישלימו את החסר בתוספת רבע שעה בעבודה מדי יום במהלך החודש. הצעת החוק מציעה לקבוע את ההסדר בהוראת מעבר ל-3 שנים. בסיומה מוצע בכנסת לבחון את הנהגת יום ראשון כיום חופשי בכל השבוע.

במכתב ששיגר לין לכהן קבע כי "האיגוד רואה בהצעתו של ח"כ כהן תרומה חשובה ובעלת תועלות לערכי המשפחה, החברה ואף לענפי המסחר והשירותים במשק הישראלי".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחרצילום: מיכל פתאל

עוד צוין במכתב בין היתר כי "יישום הצעת החוק צריך לעשות תוך שילוב של עקרון של "שעות עבודה גמישות", רפורמה חשובה אותה פועל האיגוד לקדם, והצעת החוק של כהן הינה "הזדמנות ראויה ובת יישום לקשור בין השניים, המהווים השלמה נכונה לרפורמה הנדרשת ביחסיי עבודה במשק הישראלי".

כהן אמר כי: "המעבר לסופ"ש ארוך אחת לחודש ישנה דרמטית את מאפייני העבודה בישראל וטומן בחובו תועלות רבות ביניהן, שיפור איכות החיים של הפרט, תרומה לענפים כלכליים כדוגמת המסחר והתיירות וסנכרון ימי החופשה של התלמידים מול ימי העבודה של ההורים" .

מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שערך לאחרונה מחקר על הסדרים לאיזון העבודה והחיים האישיים, התייחס גם הוא להצעת החוק על בסיס הגישה שמכנים "שבוע עבודה מרוכז" compressed week, שמאפשר השלמת שעות העבודה בפחות ימים, בכדי לפנות לעובד יום חופש, מבלי לפגוע בשכר של העובד ומבלי לפגוע בתפוקתו.

נטע משה ממרכז המחקר והמידע ציינה במסמך כי "ההצעה מחזקת את המגמה לאיזון בין העבודה לחיים האישיים, גישה המצדדת בצורך לסייע לעובד לאזן בין צרכי העבודה לצרכיו האישיים והמשפחתיים ולאפשר לו לקיים כראוי את המחויבויות שלו בשני העולמות".

עוד הוסיפה כי "זו אפשרות אחת המוצעות על ידי מדינות כמו בריטניה, אוסטרליה, סינגפור וקנדה בחקיקה, ויש לכך כמובן השלכות חיוביות רבות מבחינת העובד בכלל, ועבור העובד הישראלי שעובד יותר שעות באופן יחסי למדינות ה-OECD, בפרט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker