מכללת עמק יזרעאל: סכסוך עבודה בין ההנהלה למרצים מן החוץ

עמיתי הוראה ומתרגלים במכללת עמק יזרעאל מוחים על פגיעה בראשי מאבק העובדים, ופיטורים חד צדדיים הצפויים במכללה ■ הוועד: "הקיצוץ המתוכנן יפגע גם בסטודנטים"

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

ועד המרצים מן החוץ (סגל זוטר) במכללה האקדמית עמק יזרעאל, המאוגדים בארגון כוח לעובדים, הכריזו על סכסוך עבודה. חברי הסגל, המונה כ-300 מרצים, מוחים על פיטורים צפויים לחברי סגל ללא כל תיאום עם ארגון העובדים - בניגוד להתחייבות ההנהלה; הימנעות מהעברת מידע לצורך המו"מ; ושימוע לקראת פיטורים לד"ר עדנה גורני, ממובילות מאבק העובדים. בשבוע הבא יוכל הוועד להתחיל ולהשבית את הלימודים במכללה.

"הקמנו את ועד העובדים על מנת לאגד מרצות ומרצים באקדמית יזרעאל, לתקן עוולות של שנים בתנאי ההעסקה ולאפשר את הגשמת השליחות של כולנו במחקר ובהוראה אקדמיים" -כך אומר עופר כרמל, מתרגל בחוג לתקשורת במכללה, וחבר הנהגת הוועד. "נכון להיום, מפוטרים מרצים מן החוץ בסוף כל סמסטר. דוקטורים ומרצים בהליך ההכשרה בתארים מתקדמים נוספים מוצאים עצמם בלשכת האבטלה מדי קיץ, ללא קשר לוותק או לאיכות ההוראה.

מכללת עמק יזרעאל
מכללת עמק יזרעאלצילום: דרור ארצי

"בנוסף, כל סמסטר הוא בבחינת הימור - אין כל ביטחון שהמשבצת בה לימדנו השנה תישאר בשנת הלימודים שנפתחת, זאת על אף מחויבותנו להמשיך ללמד ולהתעדכן בחזית המחקר בתחומנו, על מנת לאפשר לסטודנטים שלנו את חוד החנית של המדע", מוסיף כרמל.

המו"מ בין ההנהלה לוועד מתנהל מאז אוקטובר 2015. הנהלת המכללה התחייבה בשיחות המו"מ לספק נתונים בדברים פיטורים עתידיים של חברי סגל, ופניות לקבלת מידע זה אף הועברו להנהלה - אך עד עתה לא סיפקה ההנהלה נתונים אלה, ובה בעת החלה בפיטורים.

"מתברר כי עבור ההנהלה שיחות המו"מ הן פשוט הזדמנות למשיכת זמן", אומרת ד"ר עדנה גורני, מראשי הוועד והחוג הרב תחומי, המלמדת במכללה מזה שבע שנים. "לא ייתכן כי במקום לעסוק בשיפור תנאי ההעסקה, תוביל ההנהלה מהלכים חד צדדים הנוגדים את הסיכום בינינו, וחמור עוד יותר- נוגדים את פסיקת בית הדין לעבודה. השמועות על שינויים גדולים בתנאי ההעסקה שוטפות את מסדרונות החוגים הרבים, ואיש אינו יודע מה צופנת לו שנת הלימודים הבאה, אם בכלל”.

במסגרת הפיטורים המתוכננים, הגדילה ההנהלה לעשות, ובאקט חמור זימנה את ד"ר גורני לשימוע לפני פיטורים. "לא ייתכן שחברי צוות מו"מ ידונו בעתידו של סגל ההוראה כשעל צווארם מונחת חרב פיטורים. לא ניתן לעבור על כך בשתיקה", מסכמים בוועד המרצים.

הקיצוץ המתוכנן במשרות סגל ההוראה צפויות לפגוע גם בסטודנטים, עקב צמצום שעות תרגולים וריכוז שעות תרגול לקבוצות גדולות. על כן, ההכרזה על סכסוך העבודה נעשתה בתיאום עם אגודת הסטודנטים והסגל הבכיר במכללה.

יו"ר אגודת הסטודנטים, יניב בר און: "אני מאמין שהסטודנטים צריכים להיות חלק בלתי נפרד מההחלטות האקדמיות כבדות המשקל, דוגמת נושא ביטול התרגולים ברוב מקצועות הלימוד בחוגים השונים, שכיום מוגדר מצד הנהלת המכללה כשמועה. אני רואה בנוכחותם של המתרגלים חשיבות להצלחת הסטודנטים במקצועות השונים, ועל כן כל פגיעה ברמת הלימוד אינה מקובלת. כנציג הסטודנטים, אעמוד על כך שרמת לימודינו לא תפגע, ואפעל בדרכים המקובלות למען מטרה זו".

ועד המרצים מן החוץ של המכללה האקדמית עמק יזרעאל הוא הרביעי מסוגו המאוגד בכוח לעובדים, ועומד לצד הוועדים במכללת שנקר והמכללה האקדמית תל אביב-יפו - שכבר חתמו על הסכמים קיבוציים, ווועד המרצים במרכז האקדמי לב בירושלים, המצוי במו"מ מתקדם. "הנהלת המכללה שכחה כי כמכללה ציבורית היא מחויבת לאיכות הוראה גבוהה לסטודנטים באיזור ולמסגרת תעסוקתית מכבדת לאקדמאים בני המקום. בכדי להזכיר מחויבות זו, לא נהסס להשתמש בכלים הארגוניים העומדים לרשותנו", מסכמים בוועד המורים מן החוץ.

מהמכללה נמסר: "המכללה נמצאת במו"מ עם ועד המורים מן החוץ, המגובה ע"י כוח לעובדים כנציגם. הבסיס למו"מ הוא הסכם קיבוצי שנחתם במכללה האקדמית תל אביב-יפו בין כל הגורמים, באישור הממונה על השכר באוצר והוועדה לתכנון ולתקצוב. מטבעו של הסכם שיש בו גם אי הסכמות וחילוקי דעות שעדיין לא הגיע לכדי מיצוי. בניגוד לטענת הוועד, המכללה לא הוציאה שום מכתב פיטורין לאף מורה מן החוץ ולאף מתרגל. תשובה ברוח הדברים נמסרה לממונה על יחסי עבודה במשרד התמ"ת, מחוז הצפון. צר לנו שהוועד החליט לנקוט באמצעים בשלב כל כך מקדמי של המו"מ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker