אושר בקריאה שלישית: תיקון בחישוב דמי לידה לעצמאיות - קריירה - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אושר בקריאה שלישית: תיקון בחישוב דמי לידה לעצמאיות

עד היום שולמו דמי הלידה לעצמאיות על פי שלושת חודשי העבודה שקדמו ללידה, אלא שדווקא חודשים אלה נחשבו לא פעם לחודשים חלשים מבחינת ההכנסות

תגובות

אישרה מליאת הכנסת אישרה אתמול (ב') בקריאה שנייה-שלישית את התיקון לחוק הביטוח הלאומי של חברות הכנסת טלי פלסקוב (כולנו) ועליזה לביא (יש עתיד), ברוב של 35 וללא מתנגדים.

על פי התיקון, חישוב גובה דמי הלידה לעובדת עצמאית יקבע על פי ההכנסה ששימשה יסוד לחישוב דמי הביטוח ב-3 החודשים שקדמו ליום הקובע, כפי שהוא היום, או  בתקופה המקבילה בשנה שקדמה ליום זה, לפי הגבוה מבניהם.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "נשים עצמאיות בעלות עסק, נאלצות לעיתים להוריד בהיקף פעילותן העסקית בשנת המס בה הן נושאות תשעה חודשי הריון, וכפועל יוצא - יורדת הכנסתן השנתית. כל אישה עובדת זכאית לשלושה חודשי תשלום דמי לידה שחישובם מבוסס על הכנסתה החודשית בטרם הלידה. אצל אישה שכירה, אין שינוי בגובה השכר בחודשי ההיריון ועל כן דמי הלידה שלה משקפים נאמנה את שכרה.

"לעומת זאת, יולדת שהיא עצמאית בעלת עסק משלה, מקבלת דמי לידה המחושבים על בסיס ההכנסה בשנת המס בה הייתה הרה, ובמקרים של סיבוכי הריון שהינם למצער מנת חלקן של לא מעט נשים הרות, הבסיס לחישוב דמי הלידה אינו משקף את גובה ההכנסות הריאלי של העצמאית בטרם ההריון. מטרת תיקון זה לגרום לביסוס חישוב גובה דמי הלידה לעצמאית, על ההכנסה בשנת המס שקדמה להריון או על ההכנסה בשנת ההריון לפי הגבוהה מביניהן".

ח"כ פלסקוב: "מדובר בהצעה חשובה שמסייעת לעצמאיות לקבל דמי לידה בסכום שמשקף את השכר שקיבלו בטרם הלידה. אנחנו מתקנים  עוול שנגרם לעובדות העצמאיות שנאלצו להחזיר סכומים בלתי מבוטלים לביטוח הלאומי. ביטוח לאומי ביקשו מאיתנו בהתחלה להעביר את החוק כהוראת שעה אבל במהלך הדיונים הצלחנו לשכנע את כל הגורמים לתקן  את החוק עצמו. מעכשיו עצמאיות שרוצות להביא ילדים לעולם ידעו שהן לא יפגעו כלכלית".

ח"כ לביא, יוזמת החוק עוד בכנסת הקודמת מסרה: "אנחנו מתקנים כאן עוול היסטורי שיאפשר עצמאות ויזמות. התיקון לא רק שם קץ לגזל כלכלי רב שנים כלפי הנשים העצמאיות ומשפחותיהן. הוא גם מעביר מסר חשוב במיוחד שאימהות ועצמאות כלכלית אינן הפכים. בישראל בשנת 2016 ניתן להיות אישה, אימא, עצמאית ויוזמת. אסור שבנוסף לקשיים שבשילוב המטלות שבין ניהול עסק וגידול ילד לאחר לידה, תפגענה גם זכויותיהן של אותן נשים. במו ידינו שמנו מכשול מפלה לנשים עצמאיות החוסם יזמות, ואת זה אנחנו תיקנו היום".

ח"כ מרב מיכאלי שדולת העצמאים והעצמאיות בכנסת הוסיפה: "התיקון שם סוף לעוול ארוך שנים שבו המדינה הענישה יולדת עצמאית. לא עוד. זה תיקון חשוב ומרגש, אבל דמי לידה הם רק חלק מהמאבק. אנחנו נאבקות על השוואת הפיצוי בפגיעה בעבודה, בדמי אבטלה, בהחזר על ימי מילואים ובאחוזי התשלום לביטוח לאומי ולהפקדות סוציאליות. עצמאיות ועצמאים הם עובדים לכל דבר, חלק חשוב מהמשק והכלכלה. הגיע הזמן שמדינה תתחיל להתייחס אליהם בהתאם".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם