העובדים הוכו - והשירותים הסוציאליים יושבתו מחר

איגוד העובדים הסוציאליים הודיע על סגירת כלל השירותים הסוציאליים בארץ מחר ■ השביתה מגיעה במחאה על האלימות נגד העובדים, ועל אי אבטחת לשכות הרווחה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

26 כדורים נורו לעבר מכוניתה של עובדת סוציאלית במחלקה לשירותים חברתיים באום אל-פחם ביום חמישי האחרון; שבוע קודם לכן, מטופל וחמשת ילדיו במחלקה לשירותים חברתיים בקרית שמונה שברו ציוד ופגעו פיזית בשלוש עובדות סוציאליות, שנזקקו לאחר מכן לטיפול רפואי.

בתגובה לכך, ובמחאה על אי אבטחת לשכות הרווחה, הודיע איגוד העובדים הסוציאליים על סגירת כלל השירותים הסוציאליים בארץ מחר (ב'). השביתה תתקיים ברשויות המקומיות, במשרדי הממשלה, בביטוח הלאומי, במערכת הבריאות, החינוך, הביטחון וכו'.  עובדי המשרדים לא יקבלו קהל למשך יום אחד.

עובדים סוציאליים
הפגנה של עובדים סוציאליים. 230 מקרי אלימות בשנה האחרונהצילום: אמיל סלמן

בנוסף לאי קבלת קהל, לא יתקיימו הישיבות של הוועדות הטיפוליות, והעובדים הסוציאליים במשרדי הממשלה לא ישתתפו בישיבות עם מנכ"לי המשרדים והשרים. העובדים הסוציאליים גם יגיעו לבתי המשפט כרגיל.

לטענת איגוד העובדים הסוציאליים, היריות וניסיון הצתת רכבה של העובדת הסוציאלית באום אל-פחם התבצעו עקב הוצאתה של אישה מוכה למקלט לנשים מוכות - בעוד בעלה, בעל רקע עברייני, דרש כי ילדיהם לא ישהו עמה במקלט, אלא אצל הוריו. העובדת הסוציאלית לא נפגעה, אולם מאז האירוע היא מסתגרת בביתה, כשהיא בטראומה קשה, בעוד החשוד בירי טרם נעצר על ידי המשטרה, למרות שזהותו ידועה.

עוד מדווח האיגוד כי שבוע לפני כן, אב המוכר כאלכוהוליסט אלים הגיע ללשכת הרווחה בקרית שמונה עם חמשת ילדיו, שבר חפצים בלשכה, והיכה שלוש עובדות סוציאליות במקום שנזקקו לטיפול רפואי.

"איננו יכולים להתעלם ממקרי האלימות האלה, ההסתות, ההכפשות והאיומים הפיזיים", אמרה יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק. "אנו דורשים ממשרדי הממשלה וממרכז השלטון המקומי הגנה על עובדי הרווחה בעת מילוי תפקידם, יד תקיפה של גורמי אכיפת החוק כלפי תוקפי עובדים סוציאליים, מימון מאבטח עם סמכויות שיטור בלשכות ובמתקני הרווחה, מענה, החמרת הענישה, וטיפול מידי באלימות כלפינו. אנו דורשים יצירת סביבת עבודה תומכת, בטוחה ומוגנת, כדי שנוכל לטפל באוכלוסיות הנזקקות לשירותינו".

לפי איגוד העובדים הסוציאליים, בשנה האחרונה אירעו לפחות 230 מקרי אלימות נגד עובדים סוציאליים בלשכות - שכללו איומים מילוליים כלפי עובדים, הפרעות סדר, פגיעה ברכוש ואף פגיעה פיזית בעובדים. בתחילת חודש פברואר, סגרו העובדים הסוציאליים את לשכות הרווחה, אחרי תקיפת עובדת סוציאלית בלשכת הרווחה בקריית גת.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "משרד הרווחה ושר הרווחה חיים כץ מגנים  בכל תוקף את האלימות המופעלת כלפי עובדים סוציאליים. נציין כי למרות שאחריות האבטחה של מחלקות הרווחה הינה על הרשויות המקומיות - המשרד מממן אמצעי מיגון פיזיים למחלקות, סדנאות להתמודדות במצבי משבר ולחץ ותמיכה בעובדים שנפגעו, וזאת על פי דרישה וצורך של הרשויות המקומיות. המשרד מקדם גם את נושא המיגון האישי לעוסי"ם. תקציב אבטחת המחלקות לשירותים חברתיים עומד על כ-42 מיליון שקל לשנה, והנושא מצוי בדיונים מול משרד האוצר".

שר הרווחה, חיים כץ, אמר כי "גופם ונפשם של העובדים הסוציאליים אינם הפקר. אני ניצב לצידם במאבקם הצודק נגד האלימות המופגנת כלפיהם. מדובר בשליחי ציבור שעושים את עבודתם נאמנה בהתאם לחוקי מדינת ישראל ואני קורא למשרד האוצר להקצות את התקציבים הנדרשים לתגבור האבטחה בלשכות הרווחה ברחבי הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker