האם זכויות נכי צה"ל ייפגעו בקרוב?

עשרות אלפי נכי צה"ל חוששים כי חוק הנכים, שתזכירו מתגבש בימים אלה בין משרד הביטחון לארגון נכי צה"ל, יפגע בזכויותיהם, שלא עוגנו עד כה בחוק ■ סיכום פגישה בין מנכ"ל משרד הביטחון ליו"ר ארגון נכי צה"ל - והתכחשות היו"ר לסיכום - חושפים מה קורה מאחורי הקלעים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

שנים רבות חלפו מאז החליטה ממשלת ישראל, בראשות דוד בן־גוריון, כי נכי צה"ל ראויים לזכויות מיוחדות מהמדינה, אלא שרבות מהן מעולם לא עוגנו בחוק. אף שאיש אינו חולק על כך שמדובר בזכויות ראויות, בעיקר עבור אלה שסובלים מנכות קשה - הרי שכדרכן של החלטות שלא מעוגנות בחקיקה, השלכותיהן תפחו עד כדי איבוד שליטה. בשנים האחרונות מנסים, לראשונה, במשרד הביטחון לעגן בחוק את הזכויות לנכי צה"ל, ועל הדרך גם לבדוק כמה מהן אכן ראויות.

במשרד הביטחון יודעים כי מדובר בפרה קדושה בעייתית מאוד. אם רק ינסו לגעת בזכות כלשהי, יקומו עליהם 100 אלף נכי צה"ל החיים בישראל, ויזכירו כי נפגעו בזמן ששירתו את המדינה. מה עושים כדי להעביר את הבדיקה והחקיקה בשקט? פונים לארגון היחיד בישראל המייצג על פי חוק מחצית מנכי צה"ל (בשיעור נכות של 19% לפחות) - ארגון נכי צה"ל - בבקשה לשיתוף פעולה.

כדורסל נכים בבית הלוחם (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: אמיל סלמן / ג'יני

אלא שמסיכום פגישה שהתקיימה בינואר 2014 בין מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, ליו"ר ארגון נכי צה"ל, חיים בר, עולה תמונה משונה. השיחה מוגדרת פ"א (פגישה אישית) ולא פ"ע (פגישת עבודה), אף שהשניים דנו בבקשת תמיכה של הארגון ל-2014, ו"בבקשת משרד הביטחון להחריג את תקציב השיקום מתקציב הביטחון - במקביל להסדרה בחקיקה של זכויות נכי צה"ל".

סעיף עיקרי הדברים בסיכום הפגישה, שכתב יועצו הבכיר של מנכ"ל משרד הביטחון, אומר כך: "יו"ר ארגון נכי צה"ל נדרש בעבר לקצץ בהוצאות הארגון, ועשה זאת ללא פגיעה בנכים. השנה, 2014, הוא מבקש להגדיל את התמיכה ל-25 מיליון שקל (ב–2013, 20 מיליון שקל), במטרה לתקצב את בתי הלוחם, ומכיר בצורך לקצץ בתקציב 'כתוצאה מהמציאות התקציבית'".

בחלק המעניין בסיכום נכתב: "הארגון מציע כי מקורות הקיצוץ יהיו על חשבון הטבות לנכים שמהן ניתן לחסוך ולהתייעל, ובכלל זה דמי מרפא, דמי ביגוד לנשים, ביטול הדרישה הרטרואקטיבית לדמי ניידות (כפוף לתשלום ריאלי) ואחזקת טלפון". עוד נכתב בסיכום הפגישה כי "הארגון מוכן להציע מו"מ מיידי עם משרד הביטחון, כדי להצביע על מקורות ההתייעלות (על פי בר: 'קחו ממה שאני מציע לכם, ותנו לארגון איפה שהוא צריך...')".

מציאות תקציבית

ההצעה הזאת, שמשרד הביטחון העלה על הכתב, מעלה כמה תהיות:

1. הארגון מייצג רק מחצית מנכי צה"ל, ולא ברור מי מינה אותו לייצג את כלל הנכים, ולכן לטפל גם בכלל הזכויות.

דן הראלצילום: אוליבייה פיטוסי

2. הארגון אמנם מייצג את הנכים הקשים, אלה שרוב הזכויות מגיעות אליהם, אבל נדמה על פי סיכום הפגישה כי הארגון "מתנדב" לפגוע בזכויות כלל הנכים, כדי לחזק את בתי הלוחם. לכאורה מדובר במטרה ראויה, אלא שלבתי הלוחם מגיעים רק כ–22% מהנכים שמייצג הארגון. נכים אחרים מתבקשים לעבור ועדת קבלה מיוחדת.

3. ההכרה ב"מציאות התקצי­בית" אינה עולה בקנה אחד עם התעקשות ארגון נכי צה"ל להקים בית לוחם באשדוד. זה, שההחלטה להקימו עשתה באחרונה רעש בוועדה לביקורת המדינה, עוד עלול להפוך לפיל לבן ששואב סכומים עצומים, שמשרד הביטחון ייאלץ להזרים. במכתב שקיבל בר מהראל לפני כמה חודשים, מזכיר מנכ"ל משרד הביטחון ליו"ר הארגון לא להתייחס לתמיכות כמובנות מאליהן.

כמו כן, לא פעם טען הארגון כי מצבו הפיננסי איתן, למרות גירעונות בדיווחים הכספיים בארבע השנים האחרונות. לטענת הארגון, הוא נהנה מזרימה חזקה ושוטפת של תרומות, וברשותו רזרבות ענק. אם כך, מדוע שוב ושוב מותנית הסכמתו לחתום על עיגון זכויות הנכים בהגדלת הסכומים המועברים לבתי הלוחם, שבהם 80% מנכי צה"ל כלל לא משתמשים?

מסמך סיכום הפגישה מעלה את השאלה אם הראל ובר ישבו באותה פגישה, שבה השתתפו ארבעה אנשים בלבד. מארגון נכי צה"ל נטען כי היו"ר מעולם לא אמר את הדברים, וכי במכתב מ-24 בפברואר 2014 נכתב: "סיכום זה אינו משקף את הדברים שנאמרו על ידי... לא הצעתי מעולם כי התמיכה בבתי הלוחם תבוא על חשבון הטבות לנכים, ואמירה זו מקוממת אותי. הבהרתי כי בעתות של מצוקה תקציבית יתרום הארגון את חלקו בלי לפגוע בזכויות הנכים".

לדברי בר, הוא הסכים כי תמיכה של 30 מיליון שקל - 20 מיליון שקל ל-2014, ועוד 10 מיליון שקל לתשלום חובות עבר - לא תועבר, אלא 21 מיליון שקל בלבד, וכי זו בעצם תרומת הארגון לקשיים התקציביים. יצוין כי הארגון מעולם לא קיבל 30 מיליון שקל כתמיכה ממשרד הביטחון. עוד כתב בר כי הציטוט שהובא בשמו חלקי, ולכן הוא לא מוכן שיופיע בסיכום. בר אינו נותן את הציטוט המלא.

הניסיון לקבל את הסיכום הסופי, הכולל את המחאות של בר, מעלה כי אין כזה - אף שמדובר בפער דרמטי בין הגרסאות. "היו סיכומים בעל פה", אומרים בארגון.

במשרד הביטחון הסבירו כי הפגישה, כולל הצעת יו"ר ארגון נכי צה"ל, לא התקדמו לשום מקום, אלא שהם לא ממש מדייקים. מדובר בתהליך מתמשך, כפי שניתן לראות שנתיים לאחר אותו סיכום פגישה.

במכתב ששלח להראל ב–3 בפברואר 2016, כתב בר: "עמדתי היא שיש ללכת למהלך כולל...בכפוף לנושאים שסוכמו ובכפוף לנושאים שלהלן, שאותם הבהרנו ועליהם עמדנו לאורך כל הדרך". בין הנושאים שמציין בר: "התחייבות משרד הביטחון להגדיל את התמיכות לבתי הלוחם לחמש השנים הקרובות, ולהעמידן על סך 25 מיליון שקל. בנוסף, הארגון מבקש הגדלה של 5 מיליון שקל נוספים עבור השנים האלה...".

חיים ברצילום: ליאור מזרחי

שוב, לא ברור מדוע ארגון שטוען כי הוא חזק ויציב, דורש להגדיל את התמיכות. עוד כתב בר, שטוען כי מעולם לא קישר בין בתי הלוחם לזכויות: "העמדת מקור תקציבי בסך 2.5 מיליון שקל בשנה מתוך הזכויות הקיימות - ארגון נכי צה"ל יציע מקור לאחר עיגון תזכיר חוק הנכים בחקיקה".

אף שהסעיף ברור, מסבירים בארגון נכי צה"ל כי ההצעה היא בכלל להתייעלות באגף השיקום: "לא מדובר בזכויות נכים, אלא בהיבטים עקיפים, שתכליתם התייעלות באגף השיקום ואינם פוגעים בנכים. ממילא הנושא לא על הפרק".

תזכיר חוק הנכים קיים כבר, אבל משרד הביטחון אינו מוכן לחשוף אותו. מפרטים שדלפו עולה כי הנכים אכן עלולים להיפגע - בין השאר נשקלת אי־השבה רטרואקטיבית של דמי ניידות (השתתפות בהוצאות הרכב) שהוקפאו כבר ב–2008, החלטה שמהווה פגיעה כספית של אלפי שקלים בכל נכה. בעניין זה מתקיים בימים דיון בבג"ץ בעתירה שהגיש נכה צה"ל נגד אגף השיקום, בדרישה לשלם את הכסף. פגיעות נוספות: הנכים יוכלו להחליף מכונית כל ארבע שנים, ולא כל שלוש שנים וחצי כיום, מה שיפחית את שווי המכונית, ויבוטלו דמי המרפא שפירושם עוד פגיעה בסך אלפי שקלים בכיס הנכה.

"בר לא קשר מעולם בין הזכויות לתמיכה"

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "המשרד לא פגע ואינו מתכוון לפגוע בזכויות נכי צה"ל, ולטענות המושמעות בהקשר זה אין אחיזה במציאות".

מארגון נכי צה"ל נמסר: "בימים אלה מתקיימים דיונים בנוגע לתזכיר חוק הנכים בשיתוף פעולה עם משרד הביטחון - תוך שיח מקצועי וענייני. הארגון דורש לעגן בתזכיר הנוכחי זכויות נוספות, המהוות הרחבה ושיפור לעומת המצב הקיים, כשבבסיס המו"מ עמדת הארגון, שלפיה לא יפגע המשרד בזכויות נכי צה"ל. הניסיון להציג תמונת מצב לפני שהושגו הסכמות אינו מקצועי, לא רציני, חסר אחריות ומסלף את המציאות במצגי שווא.

"תמיכות בבתי הלוחם מיועדות לפעילויות שיקומיות לנכי צה"ל, ולא למטרה אחרת. בר לא קשר מעולם בין מתן זכויות פרטניות לנכי צה"ל, שלהן זכאים הנכים מכוח החוק בגין נכותם, לתמיכה כספית בבתי הלוחם", כותבים בארגון.

לדברי ח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, "ככל שהמסמכים אכן אמיתיים, מדובר בהתנהלות חמורה ביותר מצד ארגון נכי צה"ל ומשרד הביטחון, שפוגעת באלפי נכי צה"ל. הצעת הארגון לקצץ בהטבות לנכים, הניתנות על ידי משרד הביטחון, לטובת העברת הכספים לארגון, היא הפרה בוטה של זכויות וניצול ציני של אינטרסים אישיים לטובת פגיעה ברבים. לארגון אין זכות לפגוע בכלל הנכים...בכוונתי לפנות למבקר המדינה שיבחן את המסמכים ואת שרשרת הקשרים שנרקמה סביב ההטבות לנכים. אני מצפה ממשרד הביטחון, ששלח את הנכים לקרב, לפעול בהקדם לתיקון המצב", אומרת אלהרר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker