גלגול הנשמות בדוקטורט של ח"כ אכרם חסון

עבודת הדוקטורט של הח"כ מכולנו, שאושרה באוניברסיטה רומנית במסלול התכתבות ב–2002, זהה כמעט לספר "הדרוזים" שפירסם שנה קודם לכן עם הסופר סמיח נאטור ■ חסון גם טוען שהוא בוגר תואר ראשון באוניברסיטת חיפה - אך שם מכחישים ■ הח"כ מסרב להגיב לנושא

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

כל מי שכתב יודע שהכללים ברורים: המועמד לתואר המתקדם עושה אותה באופן עצמאי, ונעזר במנחה מהאוניברסיטה שקיבלה אותו לתוכנית.

"לשם קבלת תואר דוקטור לפילוסופיה (PhD), על תלמיד המחקר לתכנן ולבצע מחקר מקורי ועצמאי שיש בו משום חידוש ותרומה מהותית לקידום הידע בתחום", נכתב בתקנון אוניברסיטת חיפה, הדומה מאוד לזה שמפורסם באתרי האוניברסיטאות האחרות.

ח"כ אכרם חסון. הספר אינו מופיע ברשימה הביבליוגרפית של הדוקטורטצילום: מיכל פתאל

אין מדובר בהמצאה ישראלית - הדרישה לעבודת אישית, מקורית וחדשנית היא חיוב בסיסי בכל אוניברסיטה שמכבדת את עצמה. האפשרות לעבודת דוקטורט משותפת אינה קיימת בעולם האקדמי, מתוך ההנחה הפשוטה שמי שמקבל את התואר צריך להוכיח יכולות מחקר אישיות שילוו אותו בהמשך דרכו. בתחומי מדעי החיים ניתנת לעתים רחוקות האפשרות להגיש אסופת מאמרים, שחלקם נכתבו במשותף, אך במדעי הרוח הדבר אינו קיים כלל.

העברה מרושלת 
מספר לעבודה

בהמשך לכתבה , נבדקה עבודת הדוקטורט של ח"כ אכרם חסון (כולנו), שנכנס באחרונה לכנסת לאחר ששר האוצר, משה כחלון, התפטר ממנה על פי החוק הנורווגי. קריאת הדוקטורט מעלה כי עבודה משותפת אפשרית גם אפשרית באוניברסיטת באבש בולאי בקלוז' שברומניה.

חסון נושא את התואר דוקטור כבר מ–2002, והוא שמופיע לצד שמו כמעט בכל מקום שבו הוא מוזכר, לרבות בדף שלו באתר הכנסת. עבודת הדוקטורט שלו היא חוברת עבת כרס בנושא "ההיסטוריה של הקהילה הדרוזית" ("History of Druze Community"), שהוגשה באנגלית, בשמו, ב–2002. שנה קודם לכן יצא בהוצאת אסיא שבדליית אל־כרמל ספר באנגלית בשם "הדרוזים" ("The Druze"). על הספר חתומים שניים - סמיח נאטור, ואחריו אכרם חסון. למעט שינויי מיקום קלים ותוספות בסיסיות, תוכן העבודה זהה כמעט לחלוטין לזה המופיע בספר, כולל התמונות.

הספר "הדרוזים", מאת סמיח נאטור ואכרם חסון

עבודות דוקטורט רבות הופכות לספרים לאחר הגשתן, אך ספר אינו אמור להיהפך לדוקטורט, בוודאי לא אם הספר נכתב על ידי שני אנשים. מוסד אקדמי שיודע כי נעשתה עבודה משותפת, אינו אמור לאשר את הדוקטורט.

הספר עצמו אינו מצוין ברשימה הביבליוגרפית של הדוקטורט, אך מופיע בהערות לביבליוגרפיה. בעמוד 184 של העבודה מפרט חסון פרסומים שכתב בעבר, ובהם לקסיקון דרוזי, ספר על גלגול נשמות בראייה הדרוזית, וגם עלון למשרד התיירות על כפרי הדרוזים. "כמו כן", הוא מוסיף, "עבדתי יחד עם סופר דרוזי מפורסם בשם מר סמיח נאטור, שפירסם יותר מ–40 ספרים, והוא העורך של מגזין 'אל־אממה' וכותב האנציקלופדיה הראשונה בשפה הערבית. פירסמנו ככותבים משותפים (writers־co) שני ספרים".

כאן מפרט חסון פעמיים את הספר "הדרוזים" בפרטים זהים, למעט שנת הפרסום, פעם אחת ב–2001 ופעם אחרת ב–2002. ככל הנראה, מדובר בשתי מהדורות, ולא בשני ספרים שונים. בשתי הפעמים הוא מופיע ככותב ראשון, אף שבספר הוא כותב שני. חסון אינו מזכיר כי עבודת הדוקטורט היא העתק כמעט מדויק של הספר שנכתב בזוג.

מקריאת העבודה עולה גם כי ככל הנראה, מי שהעביר את הספר לפורמט הדוקטורט, וגם מי שאישר את העבודה, התרשל מעט במילוי תפקידו, מכיוון שבעבודה מופיעים אזכורים שדווקא לא צריכים להופיע בה. כך, למשל, מופיע בהקדמה (introduction) בעמוד 3 המשפט, "הספר שלפנינו דן בציבור הדרוזי הקונבנציונלי". שני עמודים לאחר מכן נכתב, "הספר המונח לפניך פותח צוהר רחב לקהילה הדרוזית". עבודת דוקטורט הרי אינה ספר. בדיקת ההקדמה (preface) לספר עצמו מעלה את שני המשפטים האלה. הם מופיעים באותה הקדמה שהועתקה מלה במלה, בלי לדאוג להתאמתה לעבודת הדוקטורט.

באשר לאיכות העבודה, איש אקדמיה בכיר מתחום מדעי הרוח, שבדק את העבודה, העיר כי חסרים בה כמה דברים מהותיים הנדרשים מעבודת מחקר לתואר שלישי, בניגוד לספר קריאה. חסרה בעבודה סקירה תיאורטית רחבה של הנושא, וכן חסר הסבר מעמיק על המתודולוגיה של המחקר. בנוסף, לדבריו, בעבודה כלולים נושאים רבים שאינם עוסקים בשאלת המחקר, בעוד שדוקטורט הוא בדרך כלל עבודה הממוקדת בשאלת זו. לא ברור איך למרות הזהות בין הספר לעבודה, וכן המחבר הנוסף, התאפשרה הגשתה לתואר שלישי.

עדיין לא ברור מהיכן התואר הראשון

בספר "גלגול נשמות בראייה הדרוזית", שעליו חתום חסון, הוא מזדהה כבעל תואר ראשון מאוניברסיטת חיפה. ואולם בכתבה שפורסמה לפני כחודש נמסר מהאוניברסיטה כי חסון לא קיבל תואר מטעמה. חסון גם לא הציג את תעודת התואר הראשון מכל מוסד אחר, אף שהוא כאמור דוקטור.

את התואר הראשון שלו, לפי הדף באתר הכנסת, קיבל ב–1996. זה לא מונע מחסון, שקיבל את הדוקטורט כבר ב–2002, לכתוב במסקנות עבוד, הדוקטורט את המשפט הבא: "במהלך המחקר המאומץ שערכתי בעשר השנים האחרונות, הגעתי למספר מסקנות בנוגע לשורשי הדרוזים". עשר שנים הן אכן זמן רב למחקר, וייתכן שחסון הוא אוטודידקט, אלא שגם העובדה שחלק מהמחקר נעשה במסגרת שאינה אקדמית צריכה להיות מצוינת, בעיקר על רקע העובדה שחסון קיבל את התואר הראשון רק שש שנים קודם לכן, ועדיין לא ברור מאיזה מוסד.

את התואר השני קיבל חסון בתוך שנה מסיום הראשון, ב–1997, מאוניברסיטת המברסייד הבריטית. חסון עמד בראש עמותה שהקימה בישראל שלוחה של האוניברסיטה, שבה למדו במרוצת השנים 5,000–7,000 סטודנטים, וקיבל מהשלוחה שייסד את התואר השני. בתחילת שנות ה–2000 נפתחה חקירת משטרה רחבה בעניין זה, שאחריה נפסלו 113 תארים שנתפשו כפיקטיביים על ידי משרד החינוך. גם חסון נחקר, והתיק נגדו נסגר.

את הדוקטורט קיבל חסון מהאוניברסיטה הרומנית בקלוז' במסלול התכתבות. הוא לא חי ברומניה במהלך הכנתו, ולפי האתר של מכללת הכרמל, שאותה ייסד וגם שימש נשיאה עד לאחרונה, הוא הבוגר הראשון של מסלול זה. מכללת הכרמל, שאינה אקדמית, אלא חברה בע"מ, מתווכת גם כיום בין קלוז' ואוניברסיטאות אחרות במזרח אירופה לבין ישראלים בני העדה הדרוזית ואנשים נוספים שמבקשים לעצמם תואר שלישי, תמיד בהתכתבות.

מחיר התואר הוא 12–14 אלף יורו, ובמהלכו יוצאים המועמדים אחת לשנה, בדרך כלל, למפגש עם המנחה בחו"ל. האוניברסיטה מוכרת בישראל, אך מאז 2005 נדרש כל בעל תואר שרוצה הכרה בו לקבל אישור מוועדת מומחים של משרד החינוך.

את העבודה של חסון הנחה פרופ' וסילי ואס, אז דקאן המחלקה להיסטוריה באוניברסיטה הרומנית. ואס מוזכר גם בעבודה וגם בספר כשחסון מודה לו על "העזרה המשמעותית והעידוד לפרסום הספר". פנינו לואס, שפרש מאז לגימלאות, בשאלה אם ידע כי הדוקטורט והספר דומים מאוד, אך לא קיבלנו כל תגובה. לדברי הסופר נאטור, הוא רק ערך את הספר, בעוד אכרם חסון כתב אותו.

חסון עצמו טען בפגישה עמו כי הוא כתב את הספר לבדו. טענה זו אינה עולה בקנה אחד עם הכיתוב בספר, שמופיע כמה פעמים ומציין את שני השמות, ובעיקר לא עם הנכתב בעבודת הדוקטורט עצמה, ולפיה פירסם יחד עם נאטור את הספר, ככותב משותף.

תגובת דוברו של ח"כ אכרם חסון: ״אנו מסרבים לשתף פעולה עם עיתונאית ממומנת. לא ניכנע לסחטנות כלכלית. מספר הכתבות הסדרתי מעיד על המגמה. פנינו לערכאות״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker