הצעת חוק: נשים שבחרו ללדת בבית יקבלו מענק לידה

ביום ראשון הקרוב תגיע הצעת חוק של ח"כ תמר זנדברג ממרצ לוועדת שרים לחקיקה - שמטרתה לאפשר גם לנשים שבחרו ללדת בבית לקבל את מענק הלידה ■ זנדברג: "מיקום הלידה אינו רלוונטי להוצאות הראשוניות עבור התינוק"

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

ביום ראשון הקרוב תגיע הצעת חוק של ח"כ תמר זנדברג ממרצ לוועדת שרים לחקיקה - שמטרתה לאפשר גם לנשים שבחרו ללדת בבית לקבל את מענק הלידה הניתן לנשים שילדו בבתי החולים.

פחות מ-1% מכלל היולדות בישראל מחליטות ללדת בבית ולא בבית החולים. על נשים אלה מוטל מאז ומתמיד "קנס" – הן אינן זכאיות למענק לידה. המענק עומד עבור ילד ראשון על 1,751 שקל, שני - 788 שקל, שלישי ואילך - 525 שקל. עבור תאומים הסכום קופץ באופן דרמטי ל-8,757 שקל, ועבור הולדת שלישיה - 13,136 שקל. בסך הכל מתרחשות בישראל כ-170 אלף לידות בשנה.

חברת הכנסת תמר זנדברגצילום: מוטי מילרוד

ההיגיון מאחורי ההחלטה הזאת היה בעבר נכון – לידת בית נחשבה למסוכנת וכדי להמריץ נשים להגיע לבית החולים ניתן מענק לידה. כיום, הרבה נשים כבר אינן סבורות כי מדובר בלידה מסוכנת אלא דווקא בטבעית יותר, אך חוק הביטוח הלאומי לא שונה. זאת למרות שאותן נשים בעצם חוסכות למדינה את עלות התהליך, ואת עלות האישפוז שלאחריו.

על פי הצעת החוק של זנדברג החוק יתוקן כך שגם גם יולדות הבית יהיו זכאיות למענק.  "המדינה צריכה לאפשר חופש בחירה לנשים", אומרת זנדברג ומוסיפה כי "מענק הלידה נועד לכסות הוצאות ראשוניות עבור הילוד - והמקום שבו האם בוחרת ללדת אינו רלבנטי לעניין.

"מחקרים מראים כי ההצדקה הרפואית אינה תקפה כאשר מדובר בהריון בסיכון נמוך המלווה על ידי מיילדת, ואסור למנוע מאשה לבחור באפשרות האישית הטובה ביותר בשבילה באמצעות סנקציה כלכלית. יש מקום לאלטרנטיבה של לידה ביתית ועלינו כמחוקקים לדאוג לבטיחות לידות אלה באמצעות החזר כספי בגין שימוש במיילדת מוסמכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker