ח"כ חנין: "לא נסכים שעובדי בניין שנפגעים בתאונות - יהפכו לאנשים שקופים"

בכנס תאונות בניין בכנסת התברר כי אמש, לראשונה, הוציא משרד הכלכלה צו סגירה לאתר בנייה באשדוד בעקבות מותו של פועל במקום ■ משרד הכלכלה צפוי לבצע אכיפה מוגברת של התקנות החדשות הדורשות הכנת תוכנית בטיחות לכל אתר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביוזמת ח"כ דב חנין וחברי כנסת נוספים, התקיים היום (ג') כנס שעסק בנושא תאונות בניין. הכנס נקרא "הקולות מהשטח מגיעים לכנסת - כנס עדויות של עובדי בניין ובני משפחותיהם".

לפי נתונים רשמיים של משרד הכלכלה והתעשייה, בשנת 2015 נהרגו 35 עובדים בתאונות עבודה שאירעו בענף הבניין. זהו גידול לעומת 31 הרוגים בשנה שלפני כן. נתונים אלה מצטרפים לאלפי הפצועים בתאונות עבודה בענף הבניין מדי שנה.

ח"כ דב חנין, מיוזמי הכנס, פתח את הכנס ואמר כי "אנחנו נמצאים במציאות מזעזעת בה כמעט מדי שבוע אנו שומעים על עוד עובד בניין פצוע או הרוג, במצב של הזנחה פושעת. למרות הנתונים הידועים, יש אפס כתבי אישום, מעט חקירות, ותמונה של הפקרות מוחלטת מצד הממשלה ומצידו של השר הממונה, שר הכלכלה בנימין נתניהו".

חנין ביקר את נתניהו באומרו "השר ידע להשקיע ימים רבים של מאמץ כדי לקדם את מתווה הגז, אבל לא ידע להשקיע דקות מעטות אפילו כדי להתייחס ברצינות וכדי להתחיל לטפל בסוגיה הקריטית של התאונות והנפגעים בענף הבניין".

הדוברים השונים בכנס הביאו סיפורים אישיים ועדויות של עובדי בניין. ראשון הדוברים היה עיסאם אבו ראס מהכפר עילוט, מנהל עבודה ותיק בענף וקרוב משפחה לפועל שנהרג: "השנה נהרג קרוב משפחתי, קאסם אבו ראס, בתאונת עבודה בבניין. קאסם נהרג לאחר שנפל מגובה לתוך פיר מעלית ברחוב פיק"א בחיפה". הוא הדגיש בדבריו את הצורך להגביר את ההדרכה בדבר בטיחות בעבודה בקרב העובדים.

קארין עטרה זעפרני, גיסתו של ויטלי אסף - ההרוג הראשון לשנת 2016 בתאונות עבודה אמרה כי: "ויטלי היה מנופאי במקצועו, נשוי לאחותי, ואב לשלושה. הוא היה עובד מסור, אחראי וזהיר. ויטלי נפל למאגר מים ריק, מגובה 13 מטר, באזור שלא היה מגודר ומסומן. האתר שבו עבד ויטלי לא היה מואר, ובחורף מחשיך מוקדם. שמעתי מעמיתו לעבודה, ששבועיים לפני כן פנה אל מנהל העבודה וביקש ממנו שיתקין תאורה. אם זו לא רשלנות, אז רשלנות מהי? איפה האחריות של הממשלה בחקיקת חוקים ובאכיפתם? למה אנשים צריכים לחוות כאב ממושך כל כך, ולחוות תאונות ושברון לב? אסור בשום פנים ואופן שגיסי וכל אותם הרוגים יהפכו לאנשים שקופים".

מהא עליאן, אחותו של מוחמד עליאן שנהרג לפני חודשיים בתאונת עבודה אמרה: "מדי יום כואב לנו כשאנחנו שומעים על עוד פגיעה בעובדים שמועסקים באתרי בנייה בשל אי-הקפדה על כללי הבטיחות בעבודה ואי-יישום חוקי המדינה ותקנות משרד העבודה. חייבת להיות מודעות בציבור לערך האדם ולהגנה על שלום העובד. על המדינה לפעול בנושא. האירוע בו נפטר אחי הוא מקרה קלאסי המוכיח את אוזלת ידה של המשטרה בעניין. התחלנו להרגיש שכולם שכחו, שפשוט הוסיפו עוד 1 למספר התאונות והמשיכו הלאה. אני מבקשת כי המשטרה תפעל באופן מיידי לחקירת אירועים אלה כדי למגר את התופעה". בסיום דבריה הציגה עליאן את תמונת אחיה, מוחמד, שהיה בן 19 במותו.

ד"ר סוהיל דיאב, יו"ר האגף לקידום שוויון בהסתדרות, שהיה אחד השותפים בארגון הכנס, אמר: "בשנה החולפת חל שינוי לטובה ויש מודעות הולכת ומתגברת בציבור הרחב בנושא הקטל בתאונות עבודה בענף הבניין". עם זאת,  האשים ד"ר דיאב את משרד הכלכלה כי הוא לא נוהג בשקיפות ולא מפרסם נתונים על אודות התופעה, וגם מנער את ידיו מנפגעי התאונות. "אנחנו מתכננים להקים ועד ציבורי רחב, שיורכב ממשפחות הנפגעים, אשר יספק תמיכה והדרכה למשפחות של נפגעי תאונות, וכן יקיים פעילות ציבורית שמטרתה להביא לשינוי בדעת הקהל ולשינוי במדיניות. אין תחליף למאבק, של יהודים וערבים כאחד, למען חיי בני אדם ולמען דמותה של החברה שלנו ושל האנשים העובדים בה".

ורדה אדוארס, מנהלת מינהל הבטיחות והגיהות במשרד הכלכלה: "אנחנו מכירים מקרוב את המקרים של תאונות קשות בבניין, ויודעים שמדובר באסונות אותם אנחנו מנסים למנוע. קווי הפעולה שלנו הם בשני מישורים עיקריים: ראשית, לגייס משאבים נוספים, כי ככל שהמדינה תשקיע משאבים נוספים באכיפה, בפיקוח, בהגעה למקומות עבודה ובדיקת העמידה בדרישות. בנוסף לכך, אנחנו בודקים את עצמנו כל הזמן, ומנסים לחשוב על רעיונות נוספים אותם ניתן לבצע בכוחות הקיימים. כך למשל, דובר על התאונה שהייתה לפני מספר ימים באתר אשדוד. הגיע לשם היום מפקח עבודה, שהוציא צו אשר סגר את האתר ודרש להכין תכנית בטיחות מלאה באתר, וכל עוד הקבלן לא יעמוד בדרישות הבטיחות - נמשיך להשאיר את אתר הבנייה סגור. כלומר, יש דברים שניתן לעשות גם כרגע, במשאבים המצומצמים שלנו".

ח"כ שלי יחימוביץ': "יש הרבה אשמים, אבל אני יודעת מי לא אשם: העובדים. גם עובד שמסכן את חייו ועושה דבר מסוכן, ואין לו את הכוח להגיד 'לא'. מרבית העובדים הם לא מאוגדים, מדובר בעובדי קבלן, ואם אחד בודד יגיד 'לא' - ישלחו אותו הביתה. החוליה החלשה ביותר, הקורבן של המצב הזה, אלה העובדים. הם לא יכולים להגיד 'לא' אלא אם הם יהיו מאוגדים ויהיה גוף חזק שיעמוד מאחוריהם".

ח"כ אילן גילאון: "לא יכול להיות שבמשך עשר שנים נפתחו 110 תיקים פליליים, מתוכם רק עשרה הסתיימו בהרשעה, ואף לא בכיר אחד לא הוכרח לשלם את המחיר. דרושים יותר פקחי עבודה, שתהיה להם גם סמכות לסגור אתרי בנייה. זה יהיה כרוך בעלות, אולם היא תהיה פחותה מאשר השארת המצב הקיים על כנו".

הדס תגרי, מנהלת הקואליציה למאבק בתאונות בבניין, אמרה: "הקואליציה למאבק בתאונות בניין מביעה שביעות רצון מהחלטת מנהל הבטיחות במשרד הכלכלה להוציא צו לסגירת האתר בו נהרג יין צ'נגואי, עובד בניין סיני בן 51, לאחר שנפל מגובה 5 קומות. הקואליציה פנתה כבר לפני חודש וחצי למנהל הבטיחות בדרישה לסגור לאלתר אתרים שהתרחשו בהם תאונות קטלניות וקשות ולא לפתוח אותם מחדש לעבודה אלא לאחר שנערכו בדיקות מקיפות אודות תנאי הבטיחות באתרים אלו, וחזרה על דרישתה זו בדיון שנערך לאחרונה בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

"אין ספק שהלחץ הציבורי והתקשורתי והעניין שגילו חברי כנסת רבים בראשות יו"ר וועדת העבודה והרווחה הוביל לשינוי מדיניות ויש לקוות שלא נחזה עוד באתרי בנייה הממשיכים בשגרת עבודה מיד לאחר פינוי עובד שנפצע או גופת עובד שנהרג בתאונה שמעלה חשד כבר לרשלנות בניהול האתר, כפי שהתרחש  בעשרות מקרים בחודשים האחרונים".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי סיפרה כי היא בת לעובד בניין שנפל מפיגום מקומה שישית וכתוצאה מכך הפך נכה 100% למשך כל חייו. היא קראה לנציגי משרד הכלכלה להכריז על מצב חירום בענף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker