טלי חרותי-סובר

נגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר, נהג להתגאות במערכת הפיננסית היציבה בישראל ובהתנהלות מערכת הבנקאות הישראלית בעת משבר של 2008. נראה כי שר האוצר, משה כחלון, חושב אחרת: "אם אתם שואלים אותי, בעוד עשור מהיום לא יהיו בנקים", אמר אתמול השר בכנס בקריה האקדמית קרית אונו.

לדבריו, "אני עוד מהמקלים בתחזיות - יש מי שסבור שהדבר יקרה עוד קודם לכן. אבל לדעתי, בעוד עשר שנים מהיום אתה תלווה לי ואני אלווה לך. לכן אנחנו מבקשים לקדם בנקים אינטרנטיים, ומבינים שכדי שהם ייכנסו למערכת הם צריכים הקלה בתנאי הסף".

שר האוצר משה כחלון צילום: עופר וקנין

בהתייחס לחילוקי דעות בין האוצר לבנק ישראל סביב המלצות הביניים של הוועדה להגברת התחרות בשוק האשראי הצרכני (ועדת שטרום) אמר כחלון: "הוויכוח שלי עם בנק ישראל אינו סוד. אנחנו רוצים להפריט כרטיסי אשראי, אך הם מתעקשים שהפיקוח על כרטיסי אשראי יהיה אצלם.

"כבר אמרתי שאני מוכן שהפיקוח עליהן יהיה בבנק ישראל, אבל רק אם הן יהיו בנקים. לצערי, בנק ישראל אינו מהתומכים הגדולים של תחרותיות בבנקים, ולראיה - עד היום אין תחרות. אני לא יכול לתת למישהו שבהגדרה מתנגד לתחרות לפקח על התחרות. אני מתחייב שאם חברות האשראי ייהפכו בסופו של דבר לבנקים, נעביר את הפיקוח עליהן לבנק ישראל".

ראש בית הספר לראיית חשבון בקריה האקדמית אונו, פרופ' ירון זליכה, הציג בפני כחלון מחקר שבדק את הקשר בין היקף האשראי לבין שינויים ברמת אי־השוויון. לדבריו, "גילינו שגידול באשראי הביא לקיטון באי־שוויון בקרב גברים, אבל לא בקרב נשים. כלומר, הבנקים משקיעים בעסקים קטנים של גברים, אבל לא בעסקים של נשים. כך גם לגבי ערבים.

"הכי מטריד אותנו הוא הנתון שקיבלנו כשחילקנו את האוכלוסייה בין אשכנזים לספרדים. גילינו שהגידול באשראי הוריד את אי-השוויון בקרב אשכנזים, אבל לא בקרב ספרדים. כלומר, כאשר הבנקים כבר נותנים אשראי לחלשים, הם מבדילים בין חלשים לחלשים - מדירים נשים, ערבים, ספרדים, ואני מניח שגם חרדים".

סניף של בנק הדוארצילום: תומר נויברג

כחלון התייחס למחקר ואמר כי "יש אנטיביוטיקה אחת למחלה הזאת, והיא תחרות. היא הידידה הטובה ביותר של הצרכנים. ברגע שיש תחרות, הבנקים לא יוכלו לברור את הלקוחות שלהם. אנחנו מגדילים את מקורות האשראי, ורק התחרות והגדלה של מקורות האשראי יכולה לתת מענה. איך אתה מנצח את הגדולים? באמצעות תחרות".

"בנק הדואר חייב להיות יותר חברתי"

לבקשתו של זליכה, התייחס כחלון גם לאפשרות שבנק הדואר יתחרה בבנקים אחרים. "כשהייתי שר התקשורת, הגשנו תזכיר לקראת הפיכת בנק הדואר לבנק קמעוני", אמר כחלון. "בנק הדואר חייב להיות חברתי יותר, לתת אשראי, לתת ריביות. הוא בנק עם 600 סניפים, ויש לו פריסה מצוינת. מה שדרוש לו הוא השקעה של כ–150 מיליון שקל.

"באחרונה עצרתי את ההפרטה של חברת הדואר, כולל של בנק הדואר. אני חושב שבנק ישראל היה מסכל את המהלך הזה. אני מנסה לחזק את בנק הדואר, ורציתי שקצבאות הילדים יועברו באמצעותו, אבל קשה לי מול החרדים. הם רוצים את הבנקים המסחריים, ואני יכול להבין אותם. אני מאמין שנצליח".

יואב להמן, לשעבר המפקח על הבנקים, אמר ש"לפני עשור היתה ועדת בכר, שתפקידה היה להפריד את שוק ההון מהבנקים. כך, חברות הביטוח, הברוקרים הפרטיים וגופים נוספים היו יכולים לתת פייט רציני לבנקים ולייצר תחרות.
"לצערי, עבר עשור וזה לא קרה - כוחם הבנקים במשקי הבית והעסקים הקטנים עלה ל–95%. לעומת זאת, בתחום האשראי העסקי, המוסדיים נכנסו בכל הכוח והורידו את הבנקים ל–50%. וזאת הוכחה לכך שבמקום שיש תחרות - המחירים יורדים".

מוקדם יותר היום, בביקור שערך שר האוצר בהסתדרות פגש את הנהגת הארגון והצטרף לישיבה הנערכת כל שבוע בהשתתפות ראשי סיעות הבית וכן נושאי התפקידים הבכירים.

לכחלון הצטרף גם מנכ"ל המשרד שי באב"ד. שני הצדדים בירכו אחד את השני כשיו"ר ההסתדרות, שזה עתה ביטל עוד איום שביתה אמר: "המשק מצוי ברגיעה שלא היתה כמותה הרבה שנים הודות לשיתוף הפעולה הפורה בין ההסתדרות לאוצר בחתירה לצמצום פערים. החברה הישראלית היא המרוויחה הגדולה מהדרך המשותפת הזו".

שר האוצר ענה: "כשמדברים על צמצום פערים חברתיים ותיקון עיוותים שהיו נהוגים פה שנים, אני רואה בהסתדרות ובעומד בראשה בני ברית, ולא יריבים כפי שהיה נהוג בעבר

שר האוצר הוסיף ואמר: "כפי שעשינו את הרפורמה בנמלים נעשה גם רפורמה בחברת החשמל ובכל מקום שנידרש. הגיע הזמן לקבל החלטות במדינת ישראל, ולהפסיק לפחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker