בקק"ל מדווחים על קשיי תקציב אך שליח הארגון לפאריס יקבל משכורת של 40 אלף שקל בחודש, דירת שרד ומכונית ייצוגית

המשבר התקציבי העמוק בו נמצאת קק"ל הוביל לתוכנית פיטורים, אך הארגון מעסיק עדיין כ-20 שליחים בעולם המביאים סכום הולך ומתמעט של תרומות; גם במנגנון העסקנים הפוליטים לא הורגשו הקיצוצים

עמירם ברקת
עמירם ברקת

בשנה האחרונה דווח בכלי התקשורת על המשבר התקציבי העמוק בו נמצאת קק"ל, על תוכניות לפיטורי עובדים רבים ועל הפגיעה הקשה בפעילויותיה של הקרן בתחומים רבים. אבל מתברר שהקשיים התקציביים בקק"ל נגמרים כשמגיעים לבכירים. לפני שלושה חודשים נאלץ סגן יו"ר דירקטוריון קק"ל, איש הליכוד חיים כהן, לעזוב את תפקידו. פסק דין של בית משפט מחוזי בירושלים חייב אותו להתפטר לפי הסכם רוטציה בינו לאיש ליכוד אחר. אך עוד לפני שעזב את תפקידו כנבחר ציבור, קיבל כהן הצעה שקשה לסרב לה: הדירקטוריון הציע לו משרת שליח, שאת תנאיה אפשר להגדיר בשקט כ"חלומיים".

כהן מונה לראש משלחת קק"ל לצרפת, בלגיה, לוכסמבורג, ספרד ומרוקו. שכרו החודשי, הנקוב ביורו, שווה כיום לכ-41 אלף שקלים, שהוא גבוה ב-50% משכרם הממוצע של שאר השליחים. בנוסף, עבור דירת השרד שלו בפאריס זכאי כהן להשתתפות מקק"ל עד לתקרה של 2,400 יורו לחודש. כמו כן, בשבוע שעבר רכש לעצמו כהן רכב שרד מסוג רנו "לגונה" בעלות של כ-15 אלף יורו - החשבון נשלח לקק"ל.

לא ברור מה התועלת הכלכלית שתצמח ממינויו של כהן לתפקיד של שליח. תפקידיו העיקריים של שליח קק"ל הם ארגון אירועי התרמה וייצוג ישראל באירועים רשמיים. בצרפת ובבלגיה יש אמנם יהודים רבים, אך בשתי המדינות פועלים כבר שלושה שליחים של קק"ל. במרוקו, לוכסמבורג וספרד אפשר לספור את התורמים על אצבעות יד אחת.

בסך הכל מפעילה כיום קק"ל בעולם כ-20 שליחים בעלות ממוצעת של כ-150 אלף דולר לשליח לשנה. באירופה לבדה יש לקק"ל עשרה שליחים. עקב התחזקות היורו האמירה עלות השליחים באירופה וכיום היא מתקרבת לכ-200 אלף דולר בממוצע לשנה. התרומות, לעומת זאת, הולכות ומתמעטות: מ-30 מיליון דולר ב-2003 הן צנחו ב-2004 לכ-25 מיליון דולר. רק חלק קטן מהכספים מגויס בפועל על ידי השליחים הישראלים. חלק ניכר מקורו בעזבונות, כלומר בצוואות לזכות קק"ל שנערכו לפני שנים. חלק חשוב לא פחות מגייסים עבור קק"ל פעילים מקומיים. לדברי גורמים יודעי דבר, במדינה כמו צרפת כ-70% מהכספים הם כספי עזבונות שמקורם בצוואות. את מרבית הכספים מגייסות שתי מגביות בנות בבריטניה ובארה"ב, המשתמשות בשם של קק"ל לגיוס הכספים. ב-2004, למשל, העבירה המגבית בארה"ב כשמונה מיליון דולר, יותר מ-40% מסך התרומות העולמי. בשתי המגביות מביעים בפורומים סגורים ביקורת חריפה על האופן שבו משתמשת קק"ל בכספים.

ב-2003 עמד תקציב קק"ל על 600 מיליון שקלים. 15% מסכום זה הופנו לייעור ו-15% נוספים לפעולות כמו בניית מאגרים ושיקום נחלים. ההוצאות האדמיניסטרטיוויות, כמו ההוצאות לתשלום משכורות, רכב ופנסיה שאבו 42.4% מהתקציב.

ירידה חדה בהכנסות ממקרקעין אילצה את קק"ל לקצץ את תקציבה ל-2004 ל-450 מיליון שקלים. בשנה האחרונה פרשו מאות מעובדי הקרן ועשרות אחרים עומדים בפני פיטורים. פעולות הייעור, שיקום הנחלים, בניית המצפורים ופיתוח אגם החולה, נפגעו פגיעה קשה. פעילותו של האגף לחינוך, האחראי על הקשר עם בתי ספר וגני ילדים יהודיים, כמעט ושותקה כליל.

במנגנון העסקנים הפוליטיים המנהל את הארגון לא הורגשו הקיצוצים. קק"ל מנוהלת כיום על ידי שני יושבי ראש דירקטוריון, שלהם שני סגנים. כל הארבעה נהנים מתנאי שכר מפליגים: משכורות שבין 30 ל-40 אלף שקלים, תוספות והטבות כמו נסיעות לחו"ל ורכב צמוד. עלות לשכותיהם של שני היו"רים לקק"ל מתקרבת לשני מיליון שקלים בשנה. ואולם רק אחד היו"רים, יחיאל לקט מהעבודה, עובד ב"משרה מלאה". היו"ר העמית, עזרא בנימיני, חבר הליכוד, הסתכסך עם לקט לפני עשרה חודשים. לאחר שדירקטוריון קק"ל תמך בלקט הודיע בנימיני כי הוא משעה את עצמו מתפקידו העיקרי, ניהול אגף הכספים של הקרן. מאז, לדברי גורמים בקק"ל, ממעט בנימיני להופיע במשרדי הארגון ונוטל חלק מועט במטלות הכרוכות בתפקיד הציבורי שהוא ממלא. הוא נעדר, למשל, מאירועי ט"ו בשבט האחרון ולא השתתף באף אחד מעשרות טקסי הנטיעות שערכה קק"ל. הירידה בהיקף פעילותו של בנימיני לא מתבטאת בירידה בעלותו לקק"ל: הוא ממשיך להחזיק בלשכה, הכוללת שני עוזרים ונהג.

לזכותו של בנימיני אפשר לומר שהוא אינו שוכח חברים. לפני שהגיע לקק"ל כיהן בנימיני במשך שנים כראש עיריית הוד השרון. עוזרו ויד ימינו בעירייה באותן שנים היה שרגא גרייזמן, מנכ"ל העירייה. גרייזמן מונה לפני כמה חודשים לשליח קק"ל לדרום גרמניה.


קק"ל: לא צימצמנו פעילויות

מקק"ל נמסר בתגובה: "בחמש השנים האחרונות השקיעה קק"ל כ-3.5 מיליארד שקלים ברכישת קרקעות והכשרתם לחקלאות ולהתיישבות, הקמת מפעלי ייעור, שיקום נחלים, בניית מאגרי מים, פתיחת היערות לציבור וחיזוק הקשר עם הקהילה. מיליוני ישראלים מטיילים ביערות קק"ל ללא תשלום. עשרות אלפים משתתפים באירועי תרבות ופנאי שמארגן חוג ידידי קק"ל. עשרות אלפי תלמידים בפריפריה משתתפים בפעילות אגף החינוך של קק"ל. עיניכם הרואות - אין יסוד לטענה כי קק"ל צמצמה פעילויות ציבוריות.

"כתוצאה מהמשבר הכלכלי שפקד את המשק בישראל, ועקב הירידה בהיקף ההכנסות מהמינהל ומהתרומות מחו"ל, ביצענו שורה של צעדי קיצוץ והתייעלות. בשנים האחרונות צומצם מספר העובדים מ-3,400 עובדים לפחות מאלף כיום. מספר השליחים בחו"ל קוצץ מ-36 ל-20. השליחים בחו"ל נדרשים לערוך דיווח שנתי על התרומות, לכל שליח יש יעד התרמה שנתי וכן תוכנית עבודה שנתית, רק בשנה האחרונה גייסה קק"ל קרוב ל-120 מיליון. עבודת השליחים היא קריטית במיוחד בתקופת משבר כמו זו שאנו מצויים בה, התרומות הן האוויר לנשימה של הקק"ל. קק"ל ממשיכה לתרום לאיכות החיים והסביבה בישראל ולהיות נאמנה לתפקידה כנאמן העם היהודי על אדמתו".

לגבי משכורתו של חיים כהן, נמסר, כי "התנאים שלו נגזרו מהיותו ראש משלחת שליחי קק"ל במדינות עליהן היה אחראי בתפקידו הקודם כסגן יו"ר הדירקטוריון. כהן נכנס לתפקיד קיים ותנאי העסקתו נקבעו על פי הקריטריונים של הוועדה הבינמשרדית במשרד החוץ". לגבי המשרה של עזרא בנימיני נמסר, כי "בנימיני לקח על עצמו לטפל בתוכנית ההבראה לקק"ל, קידום פרויקטים בארץ, והקשר עם הרשויות המקומיות והוא נעדר מטקסי הנטיעות בשל מחלה".


שני בכירים תבעו זה את זה דיבה - והקרן שילמה 50 אלף דולר לכיסוי ההוצאות המשפטיות

אחת ההוצאות המקוממות ביותר שהוציאה קק"ל בשנה החולפת הייתה תשלום של כרבע מיליון שקלים לכיסוי הוצאותיהם המשפטיות של שני בכירים בקק"ל שתבעו זה את זה. היו אלה המנכ"ל, יצחק אלישיב, והיו"ר לשעבר של קק"ל, שלמה גרבץ, שהגישו תביעות דיבה זה נגד זה בעקבות חילופי דברים ביניהם בוועדת הביקורת של קק"ל. שופט בית משפט השלום בירושלים נועם סולברג דחה את שתי התביעות, אך המפסידה האמיתית מהפרשה היתה קק"ל עצמה, ששילמה 50 אלף דולר לכיסוי הוצאותיהם המשפטיות של שני הבכירים. מקק"ל נמסר השבוע בתגובה, כי ההוצאה אושרה בהתאם לכל הנהלים הקבועים בחוק.

שנה קודם לכן, באוגוסט 2003, נדרש השופט סולברג להתערב בסכסוך אחר בין בכירים בקק"ל. הפעם היה מדובר תביעת דיבה שהגיש מבקר הפנים של קק"ל נגד בכיר אחר בקרן, שטען נגדו כי הוא משתמש בתפקידו כ'קרדום לחפור בו ולקידום ענייניו האישיים'. השופט סולברג דחה את תביעת הדיבה וכתב בפסק הדין את הדברים הבאים: 'יש ונדמה, כי ה'קופסא הכחולה' היתה ל'קופה קטנה', וכי משאבים ומרץ בלתי נדלים מושקעים בתנאי שכר ורווחה של בכירים בקק"ל ובהתנצחויות על אודותיהם, יותר מאשר בגאולת הארץ ובשאר יעדיה של קק"ל'.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ