בית הדין הארצי לעבודה: ועד פנימי אינו ועד עובדים יציג

בית הדין הארצי קבע בדיון בערעור של ההסתדרות נגד מנורה מבטחים והוועד הפנימי כי "ועד פנימי אינו יכול להיות ועד יציג"

ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול

בית הדין הארצי לעבודה, בראשות סגנית הנשיא, השופטת ורדה וירט ליבנה, קבע היום (ב') כי ארגון פנימי אינו ועד אותנטי, ואינו בגדר ארגון עובדים יציג, זאת לאחר שההסתדרות על החלטת בית הדין האזורי לא נתן הכרעה ברורה בנושא היציגות.

ההסתדרות טענה בערעור כי הוועד הפנימי הינו ניסיון של ההנהלה "לסכל את התארגנות בהסתדרות" וכי ההנהלה היתה מעורבת בהקמתו.

עובדי מנורה מבטחיםצילום: מוטי מילרוד

סוגיית ההסתדרות וועד עובדי מנורה מתקיימת מאז מרץ 2015, כאשר ההסתדרות הכריזה יציגות בחברה, ומולה קמה קבוצת עובדים שהתנגדו להתאגדות בהסתדרות והכריזו על הקמת ועד פנימי. ההסתדרות פנתה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב שפסק כי לא הייתה התערבות פסולה של ההנהלה בהקמת הוועד הפנימי, אך עדיין אינו יכול להיחשב כארגון עובדים, כמשמעותו בחוק הסכמים קיבוציים, אך הוא נמנע מלהכריע בסוגיה זו. ההסתדרות הגישה ערעור לבית הדין הארצי לעבודה, שקבע היום כי הוועד הפנימי אינו ארגון יציג".

הוועד הפנימי מצדו טען בדיון כי לא הייתה התערבות להנהלה בהקמת הוועד. עוד טען הוועד הפנימי כי ההסתדרות מנסה לכפות את עצמה על עובדי החברה, "תוך פרשנות פוגענית לפיה חופש ההתארגנות משמעו התארגנות אצל ההסתדרות בלבד".

בפסק הדין נכתב כי: "אנו מאשרים את קביעת בית הדין האזורי כי (הוועד הפנימי) אינו בגדר 'ארגון עובדים' כמשמעותו בחוק הסכמים קיבוציים וממילא אינו יכול להוות ארגון עובדים יציג. צר לנו על מצב הדברים בו שתי קבוצות עובדים נאבקות זו בזו באופן אגרסיבי על אף שלשתיהן – לפי הצהרותיהן – מטרה עיקרית זהה".

פסק הדין הזה מהווה תקדים משפטי, היות והוא פסק דין של בית הדין הארצי לעבודה, הערכה הגבוהה ביותר בתחום דיני העבודה. זאת לאחר המחלוקת סביב הלגיטימציה של הוועדים הפנימיים. כזכור, באמדוקס הוקם וועד פנימי אשר נפסלה ההכרה בו על ידי בית הדין הארצי לעבודה שקבע בנובמבר 2015  כי לוועד הפנימי אין את התסמינים של ארגון עובדים. עם זאת, ביכולת הוועד להגיש עתירה לבג"ץ, לא כערעור, על מעמד הוועד הפנימי.

מהוועד הפנימי של מנורה מבטחים נמסר בתגובה: "אני גאים במאבק שניהלנו בעשרה החודשים האחרונים מול ההסתדרות ונציגיה. מאבקנו היה אמיתי וכנה ללא התערבות ההנהלה וזאת על מנת לקיים חופש ההתארגנות.

"צר לנו שבית הדין הארצי פסק כי איננו יכולים להתקיים כ'ארגון עובדים' וזאת לאחר שרוב עובדי מנורה הביעו בנו תמיכה ועצמאי לצורך ניהול משא ומתן מול הנהלת החברה. בכך, פספס בית הדין את ההזדמנות להעביר את הכוח לעובדים עצמם ולא לארגונים זרים. במהלך הזמן בו ישבנו כנציגי עובדים מול הנהלת החברה הוכחנו כי ניתן לקיים משא ומתן אמיתי שיוביל לשיפור תנאים לכלל העובדים ולעגן זאת בהסכם חתום.

"אנו מקבלים את פסק הדין ומאחלים להסתדרות הכללית הצלחה רבה למען עובדי מנורה, יחד עם זאת, לאור המאבק שהתקיים בין שתי הקבוצות במהלך החודשים האחרונים אנו תקווה כי תשכיל ההסתדרות הכללית לקיים הליך בחירות תקין ודמוקרטי וזאת על מנת לתת לעובדי מנורה את היכולת לממש את ההתארגנות באופן אמיתי ובאמצעות נציגים שיבחרו על ידי עובדי החברה בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker