הצעת חוק: במבנים שבהם נהרג עובד בנייה - תוצב לוחית הנצחה במקום בולט

מטרת ההצעה היא העלאת המודעות לנושא והגברת אכיפת חוקי הבטיחות ■ יוזמת החוק, ח"כ שלי יחימוביץ': "שיימינג במובנו הטוב"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

בכל בניין שבמהלך בנייתו נהרג עובד בניין, תותקן לזכרו לוחית הנצחה במקום נראה לעין - כך מציעה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), בהצעת חוק שמיועדת להעלאת המודעות לתופעה ולהגברת אכיפת חוקי הבטיחות בענף הבנייה.

לטענת יוזמי החוק, חברי הכנסת שלי יחימוביץ', יו"ר ועדת העבודה, אלי אלאלוף (כולנו), אורלי לוי-אבוקסיס (ישראל ביתנו) ויו"ר סיעת הבית היהודי, שולי מועלם-רפאלי - ההצעה מטפלת "במקטע קטן אך משמעותי למכלול השינויים הנדרשים בענף. היא אינה מאפשרת להתעלם ממוות של אדם, מנציחה את זכרו ומגבירה את המודעות לנושא".

אתר בנייה בו נהרג פועל בנפילה מגובה בפתח תקווה, החודש

לדברי הח"כים, למרות ההיקף הרחב של המוות בענף - הציבור הרחב אינו מודע לתופעה. כמו כן, אכיפת הוראות החוק בתחום נמוכה וסובלת מתת-תקצוב, מחסור באיוש תקנים לפיקוח והענשה קלה למי שלא ממלא את הוראות החוק.

לפי נתוני משרד הכלכלה, הביטוח הלאומי ומחלקת המחקר של הכנסת, במהלך החודש האחרון נהרגו ארבעה עובדי בניין ו-17 נפצעו. בשנת 2015 נהרגו 30 עובדים, ומאז תחילת העשור - 192 עובדים שיודעים עליהם בוודאות, אם כי המספר ככל הנראה גבוה יותר. באותה תקופה, הכיר הביטוח הלאומי ביותר מ-30 אלף עובדים כנפגעים מתאונות בניין. עם זאת, הדגישו הח"כים כי נתונים אלה חלקיים בלבד, ולהערכת כל הגורמים רק כשליש מהתאונות בענף הבניה מדווחות ככאלה.

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ יחימוביץ' הגיבה על הטענה שהצעת החוק אינה תורמת דיה להרתעה, ואמרה כי "אנחנו מגבשים כעת שורה של מהלכים להגברת האכיפה בתחום שבו זילות חיי אדם מחפירה ונעדרת משאבים. זה צעד ראשון אבל חיוני. הוא מעניק שקיפות, כבוד, פומביות ומודעות למותם של אנשים שאיש לא סופר את חייהם כחשובים, ומנציח אותם לתמיד במקום שבו היו קורבן לרשלנות ולזילות חיי אדם.

יש בזה גם אלמנט של שיימינג במובנו הטוב. אני עצמי נמנעתי בשעתו מלרכוש דירה ברחוב יוסף הנשיא בתל אביב, למרות שהתאימה לי, משום שנודע לי שבעת הבניה נהרג פועל, והיה לי קשה לגור בבניין שנשפך עליו דם. אני משוכנעת שיש רבים כמוני, אלא שהם פשוט לא יודעים. אז כעת הם יידעו - ואין לי ספק שיחד עם מתן כבוד להרוגים, גם הקבלנים ירתעו מרעיון השלט וידאגו יותר לבטיחות עובדיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker