משכורות כפולות בחסות ההסתדרות: לא רק ליו"ר ועד מגה

יו"ר ועד עובדי מגה שקיבל שתי משכורות עבור שני תפקידים הנובעים אחד מהשני נתמך בשיטה מוכרת היטב בקרב אנשי ההסתדרות ■ בין מקבלי המשכורות הכפולות לא מעט מבכירי הארגון

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
טלי חרותי-סובר

לאחרונה חשף מתן חודורוב מחדשות ערוץ עשר כי לפני ארבע שנים קיבל יו"ר ועד עובדי מגה, אלי אייל, שתי משכורות עבור שני תפקידים הנובעים אחד מן השני -  יו"ר הוועד, תפקיד עבורו קיבל משכורת מלאה, ומנכ"ל קרן ההשתלמות של העובדים, בעלות שכר נוספת על סך 300 אלף שקלים בשנה. ככל הנראה, תוספת זו הייתה גבוהה מן המשכורת המקורית אותה הוא מקבל גם היום.

הנוהל אמנם הופסק - אך את השיטה הזו לא המציא אלי אייל, והיא מוכרת בקרב בכירי ההסתדרות שקיבלו, או עדיין מקבלים, כפי שנחשף ב-TheMarker, במקביל למשכורת על עבודתם הראשונה, עבור תפקיד הנובע מאותה עבודה ראשונה.

אלי אייל
אלי איילצילום: אילן אסייג

המפורסמים שבהם היו יו"ר ההסתדרות לשעבר, עופר עיני ויו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, ששימשו כדירקטורים בבנק יהב, השייך בחלקו להסתדרות ובחלקו לבנק מזרחי טפחות. על אף שהשניים מונו לתפקיד מתוקף תפקידם הראשון, ולמרות שמקובל בסיטואציה כזו להעביר את הסכומים המתקבלים לארגון בו אתה עובד (במקרה זה - ההסתדרות) קיבלו השניים משכורת נוספת לכיסם.

מדובר בהחלטה חוקית לגמרי, אך לא בהכרח מקובלת. ב-2013 שילם הבנק לכל דירקטור כ-150 אלף שקל בשנה - בנוסף למשכורתם החודשית. משכורתו של יו"ר ההסתדרות מקבילה למשכורת של שר- כ-44 אלף שקל בחודש.  יעקובי מרוויח ככל הנראה קצת פחות, אך מדובר במשכורות לא נמוכות כלל.

עיני קיבל בנוסף גם דירה בכוכה הצפון, כולל כל הוצאותיה ורכב צמוד עם נהג. כשהוא עזב את תפקידו כיו"ר ההסתדרות, הוא גם עזב את דירקטוריון בנק יהב - ועדיין לא מונה לו מחליף. יעקובי עדיין מכהן בתפקידו כיו"ר הסתדרות עובדי המדינה, ואישר כי הוא עדיין מכהן כדירקטור בבנק בשכר. יצוין כי הסכומים משתנים על פי מספר ישיבות שנערכות במהלך השנה, ויכול להשתנות משנה לשנה.

בכירה אחרת בהסתדרות היא , מנכ"לית הסתדרות המחר (הסתדרות עובדי מדינה בוגרי מדעי החברה והרוח), המאגדת כ-20 אלף אקדמאים. נוסף על תפקידה, יש לה שני תפקידים נוספים - מנכ"לית קופת הגמל של הסתדרות המחר, ומנכ"לית קרן ההשתלמות של עובדי אותה הסתדרות בדיוק.

בעוד שאת תפקידה כמנהלת קרן ההשתלמות היא עושה כחלק מתפקידה כמנכ"לית, הרי שעל תפקידה כמנכ"לית קופת הגמל היא מקבלת משכורת נוספת. על פי דוחות 2013, עמדה עלות שכרה על התפקיד השני על 866 אלף שקל באותה שנה, כשרשמית היא צריכה להיות במשרד פיזית יום בשבוע.

מהסתדרות המחר נמסר כי הסכום כולל פיצויי פיטורין מ-2003, וכי היא מרוויחה ברוטו עבור התפקיד הזה רק 32 אלף שקל בחודש. לא ברור כמה היא מרוויחה עבור תפקידה הראשון. לדבריהם, "הגב' לילך כהן נבחרה לתפקידה כמנכ"לית החברה המנהלת של קופ"ג לאקדמאים ולמהנדסים ב-2003, אחרי שנמצאה כמתאימה ביותר ובהתאם לכל כללי המינהל התקין. מינויה כמנכ"לית ושכרה אושרו אצל כל הגורמים הרלבנטיים, ופעילותה מעבר לתפוקות המקצועיות חוסכת לקופה מאות אלפי שקלים בשנה. היא צריכה להיות פיזית במשרד יום בשבוע אך משקיעה בתפקיד הרבה מעבר לכך".

עופר עיניצילום: מוטי מילרוד

גם היה אדם מוכר מאוד בהסתדרות כשבמשך 27 שנים, עד שנת 2014, שימש כיו"ר הבלתי מעורער של הסתדרות הביוכימאיים והמיקרו ביולוגים הלא הם עובדי המעבדות הרפואיות.  גולדשלגר היה יו"ר מרובה תפקידים - הוא שימש גם מנכ"ל קרן קסם, קרן ההשתלמות של העובדים, מנכ"ל קופת הגמל שובל של אותם עובדים - וגם יו"ר העמותה לקידום מקצועי, כולן חברות קשורות להסתדרות עובדי המעבדות הרפואיות.

עבור שתי הקרנות - גמל והשתלמות - לא קיבל גולדשלגר שכר, אך נהנה משכר דירקטורים שנע בין 810-725 שקלים לישיבה, סך הכל עשרות אלפי שקלים נוספים לשנה, משתי החברות. נוסף על כך, קיבל מאחת הקרנות  בתוך שנתיים, ובשני תשלומים, 22 אלף שקלים נוספים עבור לימודי תואר שני, שהפכו ללימודי תואר ראשון במכללת אונו במשפטים. גולדשלגר הסביר כי התשלומים ניתנו כחוק וכי את מימון לימודיו באישור דירטוקיון הקרן כיוון ש"ניהל את הקרן בהתנדבות".

תגובת אלי אייל, יו"ר ועד מגה: "היה זה צפוי שיהיו גורמים שיעלו נושאים שכבר נבדקו ומוצו, וזאת כדי להסית את הדיון מכשלי הבעלים במגה ואחריותם למצבה. בתפקודי לאורך השנים כיו"ר הועד לא נמצא רבב. דבר לא יסית אותי ממאבקנו לחשוף את ההתנהלות השערורייתית ועסקאות בעלי העניין ובעלי השליטה בירן וויסמן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker