הצעת חוק: השוואת נקודות הטבות המס של בוגרי ההשכלה האקדמית והטכנולוגית

לפי ההצעה, בוגר השכלה טכנולוגית שמקבל כיום חצי נקודת זכות בלבד יקבל נקודת זכות אחת, כמו בוגר ההשכלה האקדמית

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

הצעת החוק לשוויון בין נקודות הזיכוי במס בין בוגרי ההשכלה האקדמית לבוגרי ההשכלה המקצועית עברה בקריאה טרומית לתיקון לפקודת מס הכנסה. ההצעה שיזם חברת הכנסת מרב בן ארי (כולנו), בשיתוף עם התאחדות המלאכה והתעשייה, תביא לתיקון לפקודת מס הכנסה, לפיה ניתנת הטבה של נקודת זיכוי אחת למסיים תואר ראשון אקדמי, (ומחצית נקודת זיכוי לבוגרי תואר אקדמי שני), והטבה של חצי נקודת זיכוי למסיימי לימודי מקצוע

לטענת יוזמי החוק, איתן ברושי (המחנה הציוני), דב חנין (חד"ש – הרשימה המשותפת), אייל בן ראובן (המחנה הציוני), מיקי לוי (יש עתיד), איציק שמולי (המחנה הציוני) אלי אלאלוף (כולנו) בשיתוף עם רועי פולקמן ומרב בן-ארי (כולנו), לצד ההטבה הכספית שמעניקה נקודת הזיכוי, בתיקון יש הצהרה שהמדינה זקוקה למקצועות הללו בשביל הצמיחה ולעידוד הצטרפות להשכלה הטכנולוגית.

ח"כ מירב בן ארי (כולנו)
ח"כ מרב בן אריצילום: תמיר ברגיג

מספר מקבלי התעודה (הסמכה מקצועית) מבוגרי המכללות הטכנולוגיות, בטווח של עד שנה וחצי מסיום לימודיהם הוא 4,531 בוגרים בממוצע לשנה. העלות התקציבית של מתן נקודת זיכוי מס מיוחדת לבוגרים אלה היא כ-11.85 מיליון שקל בשנה, וזאת בהנחה כי כל הבוגרים ישתלבו בשוק התעסוקה מידית עם קבלת ההסמכה.

ח"כ בן ארי אומרת כי בשנים האחרונות חל גידול של כ-300% במספר האקדמאים שרבים מהם אינם מוצאים תעסוקה ההולמת את הכשרתם ונאלצים לעבוד במשכורת מינימום. לעומת זאת, התעשייה הישראלית משוועת לידיים מקצועיות עובדות והמשכורת הממוצעת בתעשייה מגיעה ל-12 אלף שקל.

לדברי יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשיה שהיתה שותפה לגיבוש החוק, אלפי מפעלים קטנים ובינוניים משביתים מכונות ונמנעים מלהפעיל משמרת שנייה ושלישית בגלל מחסור בכוח אדם מקצועי.

המכללות הטכנולוגית, שנמצאות תחת פיקוח משרד הכלכלה, טוענות כי הן מ"מוזנחות" על ידי המדינה למרות הצורך של המשק באנשי מקצוע. המכללות נמצאות במאבק מתמשך בשנים האחרונות על העאלת התקציבים, וקבלת עצמאות פדגוגית.

מיו״ר פורום המכללות הטכנולוגיות, ד״ר יוכבד פנחסי-אדיב נמסר כי ״זו הצעת חוק מבורכת שמהווה צעד קטן אך חשוב ביותר בדרך למטרה הסופית אליה אנחנו חותרים בימים אלה והיא השוואת מעמדו של סטודנט הנדסאי לסטודנט באקדמיה בכל הקשור לתקציבים, משאבים, זכויות, תנאי לימוד, תנאים פדגוגיים וכיוצא בזה. רק על ידי השוואת תנאים מלאה, מדינת ישראל תציב את ההשכלה הטכנולוגית במקום בו היא ראויה להיות״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ