תקציב ההסתדרות ל-2016: עלויות שכר תופחות וסעיפים נטולי הסבר

התקציב הכולל: 565 מיליון שקל ■ עלויות השכר של הארגון, שבו מועסקים 1,047 איש, גדלו ב-10 מיליון שקל לעומת 2015 ■ עלות השכר הממוצעת לעובד: כ-20 אלף שקל בחודש ■ ההסתדרות: "עובדים נקלטו בהסתדרות בשנה שחלפה, ונתוני השכר כוללים צפי לגיוס עובדים נוספים"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי
טלי חרותי-סובר

היעדר שקיפות, גידול של 10 מיליון שקל בעלויות השכר בהשוואה לשנה שעברה וסעיפים נטולי הסבר - זו התמונה העולה מספר התקציב של ההסתדרות ל-2016, שהוגש באחרונה לאישור חברי בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה). סך התקציב, המבוסס כולו על דמי חבר שגובה הארגון, יהיה 565 מיליון שקל, עלייה של כ–5% לעומת 2015. עלות שכרו הממוצעת של עובד הסתדרות תהיה 20,136 שקל בחודש, ולמרות שמספר העובדים בארגון לא השתנה מהשנה הקודמת, עלויות השכר שלו תפחו ב–10 מיליון שקל.

הצעת התקציב של ההסתדרות נפרשת על פני 75 עמודים, אך השקיפות ממנה והלאה: ליד סעיפים רבים בשווי מאות אלפי שקלים נכתב "פעולות" - ללא כל פירוט על מהותן. חוסר השקיפות בא לידי ביטוי כבר בסעיף הראשון בספר, "גביית דמי חבר (נטו)", שמהווה את הבסיס לתקציב הארגון, בסך 565 מיליון שקל. סעיף זה כולל גם את דמי החבר שמפרישים חברי ההסתדרות (0.95% ממשכורתם, עד תקרה של 170 שקל בחודש), אך גם את דמי הטיפול - סכום שנגבה מעובדים שאינם חברי הסתדרות ואינם מעוניינים להיות חברים בה, אך נכללים בהסכם קיבוצי שנחתם בין ההסתדרות למקום עבודתם, ולכן משלמים דמי טיפול בסך 0.8% משכרם.

בסעיף זה אין כל הבחנה בין דמי חבר לדמי טיפול. יש הטוענים כי חיבור הסכומים נועד לטשטש את מספר החברים האמיתי בהסתדרות, שדווקא יורד בשנים האחרונות - כך על פי מבקר הפנים של הארגון - למרות העלייה במספר המתאגדים.

מבדיקת הנתונים עולה כי סעיף ההוצאות הגדול ביותר של ההסתדרות ל–2016 הוא סעיף עלויות השכר, שיסתכם ב–253 מיליון שקל, עלייה של 10 מיליון שקל לעומת 2014. בהסתדרות עובדים 1,047 איש, מהם 501 בוועד הפועל בתל אביב, ועוד 546 במרחבים השונים. בחישוב ממוצע, מדובר בעלות שכר של יותר מ–20 אלף שקל בחודש לכל עובד, פי שלושה מהשכר החציוני במשק (6,500 שקל בחודש), ופי שניים ויותר מהשכר הממוצע במשק, שהוא כיום 9,500 שקל.

הנוער העובד מתוקצב יותר מעו"סים ואחיות

נאמן להצהרתו כי ההסתדרות תמשיך גם השנה לקדם התארגנויות עובדים, הקצה יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, 5 מיליון שקל נוספים לסעיף "מאבקים חברתיים ומקצועיים", שמסתכם ב–17 מיליון שקל. לתחזוקת המבנים של ההסתדרות הוקצתה תוספת של 7 מיליון שקל, וכעת מתוקצב הסעיף ב–37 מיליון שקל.

הסתדרות הנוער העובד והלומד זכתה לתוספת תקציב של מיליון שקל, ותקציבה יסתכם ב–12 מיליון שקל — 7.5 מיליון שקל לתנועת הנוער; 3 מיליון שקל לתקציב פעולות; מיליון שקל לפעולות המחלקה להתאגדות בני נוער; וחצי מיליון שקל לפעולות לציון 90 שנה לוועידות התנועה.

בסעיף המתייחס לנוער העובד והלומד אין פירוט שממנו אפשר ללמוד כמה כסף יועבר לדרור ישראל, תנועת הבוגרים המשמשת גם כזרוע ביצועית של ההסתדרות בהפגנות וחבריה פעילים בהחתמה וצירוף של חברים חדשים במקומות עבודה. למעשה, השם דרור ישראל כלל לא מופיע בספר התקציב.

בסעיף ההקצבות, שמסתכם ב–22 מיליון שקל, נראה הפער בין הנוער העובד והלומד לבין גופים אחרים כמו נעמת, שמקבל רק 1.5 מיליון שקל בשנה. הסתדרות המעו"ף, הגדולה מבין איגודי ההסתדרות, מקבלת 2.1 מיליון שקל, והסתדרות עובדי המדינה — רק 682 אלף שקל בשנה. סכום דומה מקבלת הסתדרות המח"ר (עובדי מדינה אקדמאים מתחומי החברה והרוח).

איגוד העובדים הסוציאלים מתוקצב ב–270 אלף שקל בלבד, ואיגוד הרנטגנאים ב–240 אלף שקל. איגוד האחיות החזק מקבל 616 אלף שקל בשנה. הסתדרות המיקרוביולוגים, הכוללת כ–5,000 חברים (מתוך 10,000 עובדי מעבדות רפואיות) מתוקצבת ב–88 אלף שקל בלבד. לאחרונה יצאו אלה במאבק מתוקשר נגד ההסתדרות, לאחר שחשו כי זו בגדה בהם בהסכם השכר האחרון. גם כיום הם טוענים כי יש להעלות את שכרם עד שההסכם ייחתם סופית. כך או כך, רמת התיקצוב שלהם נמוכה באופן משמעותי לעומת איגודים אחרים.

גוף נוסף שמקבל סכום נכבד הוא בית הספר להכשרת עובדים וועדים של ההסתדרות, שתקציבו מסתכם ב–3.3 מיליון שקל בשנה. אין מידע ממשי בספר התקציב על פעולותיו של בית הספר, אך באתר ההסתדרות נכתב כי "בית ספר להכשרת עובדים וועדים קם מתוך רצון ומגמה להכשיר ולמקצע בעיקר את הוועדים העוסקים במלאכת הגנת זכויות העובד במקומות העבודה השונים הפזורים במרחב, ומתוך מטרה לקדם את הוועדים במישור האישי והמקצועי תוך השלכת ההתמקצעות באופן ישיר על העובדים שעליהם הם אמונים".

גם תקציב האגפים השונים בהסתדרות (אגף הפנסיה, אגף ארגון ומרחבים, אגף הרווחה ועוד) יצמח ב–2016 ל–40 מיליון שקל, לעומת 34 מיליון שקל בשנה שעברה.

המרכז הבינלאומי למנהיגות צילום: עופר וקנין

קרן השביתה תקבל פחות מרשת עמל

סעיף "הוצאות אחרות" בתקציב ההסתדרות כולל 120 מיליון שקל לפעולות שונות. בתוכו נמצא סעיף קרן השביתה - שמסייעת לעובדים שובתים שאינם מקבלים משכורת. הסכום המוקדש לקרן הוא זעום למדי - 12 מיליון שקל בלבד עבור כל העובדים שישבתו במהלך 2016, זהה לתקציב הנוער העובד והלומד. אגב, ב–2015 היה תקציבה של קרן השביתה 0 שקלים.

23 מיליון שקל, כמעט פי שניים מהסכום שהוקצה לקרן השביתה, יסייעו למפעלים ותאגידים השייכים להסתדרות עצמה. מתוך סכום זה יוקצו 6 מיליון שקל לשיפוץ בית הספר עמל ליידי דייויס בתל אביב, השייך לרשת עמל המנוהלת על ידי רוית דום, רעייתו של יו"ר ההסתדרות הקודם, עופר עיני. מלבד הסכום המיועד לשיפוץ, מקבלת רשת עמל 9.3 מיליון שקל בשנה מההסתדרות (כ–15 מיליון שקל בסך הכל ב–2016) — למרות שהיא מתוקצבת גם על ידי משרד החינוך בעשרות מיליוני שקלים.

רשת עמל אינה היחידה שמקבלת סיוע מההסתדרות: הוצאת הספרים עם עובד, למשל, תקבל 1.5 מיליון שקל מתקציב ההסתדרות ב–2016; מכון לבון לחקר תנועת העבודה והחלוץ יקבל 330 אלף שקל; המכון הבינלאומי למנהיגות של ההסתדרות יקבל 600 אלף שקל "בגין ספרינקלרים" (כך במקור; טח"ס), ועוד 3 מיליון שקל עבור היתר בנייה. הבקשה לתקצוב היתר בנייה למכון הופיעה גם בספר התקציב של 2015, אך לא ידוע אם נעשה שימוש בכסף, וכיצד.

תקציב מועדון הצרכנות של ההסתדרות יגדל ל–24 מיליון שקל בשנה, תוספת של 7 מיליון שקל בהשוואה לשנה שעברה. תוכנית האב לתקשורת אינטרנט, שקיבלה ב–2015 3 מיליון שקל, תקבל תוספת של מיליון שקל בשנה הקרובה. משום מה, סעיף זה מתוקצב בנפרד מתקציב מחלקת המחשוב של ההסתדרות (11 מיליון שקל). התוכנית התלת־שנתית של הנגשה לנכים תקבל השנה 9.5 מיליון שקל, מיליון וחצי שקל יותר מב–2015.

סעיף מעניין נוסף, המתוקצב ב–56 מיליון שקל בשנה, נקרא תקציב ב'. מתוכו, 6 מיליון שקל מוקצים מדי שנה לסעיף "בחירות בהסתדרות" — זאת 
על אף שהבחירות ליו"ר ההסתדרות מתקיימות פעם בארבע שנים בלבד. סעיף הבחירות הופיע גם בתקציב 2015, כלומר בשנתיים האחרונות הוא תוקצב ב–12 מיליון שקל — בדיוק הסכום שלא הועבר בשנה שעברה לקרן השביתה.

המורשת עולה יותר מקידום השוויון

מבחינת החלוקה לאגפים, חלק נכבד מההוצאות שייך לאגף מנהלה - 38 מיליון שקל ב–2016, גידול של 7 מיליון שקל בהשוואה לשנה שעברה. עלות השכר ליחידות המטה היא 21 מיליון שקל בשנה, תוספת של מיליון וחצי שקל לעומת 2015.

בהסתדרות יש גם "אגף לתפקידים מיוחדים", שתקציבו יהיה חצי מיליון שקל ב–2016, כ–200 אלף שקל יותר מבשנה שעברה. באגף לקידום השוויון זינק התקציב מ–55 אלף שקל ב–2015 ל–440 אלף שקל השנה - זינוק נאה, אך עדיין מדובר בסכום נמוך מהתקציב שניתן לאגף לקידום מורשת ההסתדרות - 430 אלף שקל, לעומת 308 אלף שקל ב–2015.

ואולם אגף הספורט של ההסתדרות עוקף את שניהם, עם תקציב של 1.2 מיליון שקל. זאת בעת שהאגף לדמוקרטיה תעשייתית וחברות כוח אדם יקבל ב–2016 835 אלף שקל בלבד.

תחת הסעיף "שונות" התקבצו 20 מיליון שקל, כשחלק מסכום זה מהווה את הקופה הקטנה של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן - 4 מיליון שקל ל"רזרבת יו"ר ההסתדרות". בנוסף, 3.2 מיליון שקל יופנו השנה ל"מסים, שעבודים, יועצים וכו'", לעומת 2.5 מיליון שקל בסעיף זה אשתקד.

כמו כן, תקציב ועד עובדי ההסתדרות יעלה ב–2016 300 אלף שקל, הלשכה האחראית לקשר עם הממשלה תתוקצב ב-200 אלף שקל ולשכת הקשר עם הכנסת תקבל 25 אלף שקל.

מה חייבת ההסתדרות ל"בנקים אוסטריים"?

חובות ההסתדרות לפירעון ב-2016 מסתכמים ב-26 מיליון שקל. חובות נידחים, שלא נכללו בתקציב, הם 27 מיליון שקל נוספים. בסך הכל, מסתכמים חובות ההסתדרות ב-53 מיליון שקל. בין החובות שייפרעו בשנה הקרובה, לפי ספר התקציב, 11 מיליון שקל עבור תביעות משפטיות שהוגשו נגד ההסתדרות. ארנונה עבור חובות עבר תסתכם בעוד 4 מיליון שקל, ומסים על נכסים - 4.2 מיליון שקל נוספים. חובות עבר למס הכנסה של המרחבים מסתכמים בכ–700 אלף שקל.

בין החובות הדחויים נמצאים סעיפים שחוזרים בכל ספר תקציב של ההסתדרות כבר שנים - סעיף "בנקים אוסטריים", ובו חוב של 12.5 מיליון שקל, וסעיף "ארבל ייזום (חיפה)" שבו חוב של 13.5 מיליון שקל. אף שהסעיפים מופיעים מדי שנה בספר התקציב, לא נכלל לגביהם שום פירוט על מהות החוב או על זהות הנושים.

לפי ספר התקציב, סעיף ייעוץ משפטי הוא בעל חשיבות רבה בהסתדרות. המחלקה המשפטית בארגון מתוקצבת ב-3.2 מיליון שקל ב-2016, כשמתוכם 2.4 מיליון שקל מיועדים לפעולות משפטיות ו-700 אלף שקל לייעוץ חיצוני בתיקים מיוחדים.

אף שהייעוץ לפרט נכלל באחד העקרונות החשובים של התקציב, הרי שתקציב המחלקה לייעוץ לפרט (לא כולל שכר העובדים במחלקה) הוא 213 אלף שקל בלבד, כשמתוכם רק מחצית מיועדים לייעוץ משפטי חיצוני לפרט, 44 אלף שקל ל"ספרות מקצועית ותוכנות מחשב", ועוד 30 אלף שקל ל"דמי חבר לעורכי דין".

100 אלף שקל בשנה ל"צוות הווי הסתדרות"

סעיפים תמוהים נוספים בתקציב הם, למשל, הקצאת 7.5 מיליון שקל למינהלת האגף לאיגוד מקצועי, מתוכם 3 מיליון שקל עבור "תמיכה רעיונית באיגוד מקצועי". אם סעיף זה אכן עוסק בתמיכה בהתאגדויות, לא ברור למה מיועדים הסעיפים "סיוע בהתאגדויות עובדים וניהול משברים", המתוקצב ברבע מיליון שקל, או סעיף "פעולות האגף לאיגוד מקצועי" המתוקצב ב-450 אלף שקל.

בנוסף, כפי שמלמד סעיף "ספרינקלרים" הנזכר לעיל, ההסתדרות היא גם גוף בינלאומי: 2.3 מיליון שקל יוקדשו השנה למחלקה לקשרים 
בינלאומיים, ומתוכם יועברו 1.5 מיליון שקל מסים לגופים בינלאומיים שונים.

משרד ממלא מקום יו"ר ההסתדרות, תפקיד שעל פניו נראה נטול תוכן, יתוקצב ב–60 אלף שקל ב–2016. נציבות כוח האדם בהסתדרות מתוקצבת ביותר מחצי מיליון שקל, מהם 400 אלף שקל ל"הדרכה מקצועית לעובדי ההסתדרות ופורשיה".

1.5 מיליון שקל ניתנים ליחידת מטה בשם "מנכ"ל ההסתדרות". מתוך סכום זה, 534 אלף שקל רשומים בסעיף "פעולות ספורט" — סעיף משונה בהתחשב בעובדה שלאגף הספורט, כאמור, כבר יש תקציב משלו בסך 1.2 מיליון שקל. צוות "הווי ההסתדרות החדשה" השייך ללשכת מנכ"ל ההסתדרות יתוקצב השנה ב–100 אלף שקל.

מההסתדרות נמסר בתגובה: "תקציב ההסתדרות מבוסס על הדו"חות הכספיים וכללים חשבונאיים מקובלים. בעניין שכר העובדים, השכר ברוטו בהסתדרות נע סביב 13 אלף שקל בממוצע. הנתון שעליו מתבססת הכתבה כולל תשלומים שנתיים ועלויות השכר של כלל עובדי ההסתדרות.

"בניגוד לנטען, עובדים נקלטו בהסתדרות בשנה שחלפה, ונתוני השכר כוללים צפי לגיוס עובדים נוספים למתן שירות לחברים. כמו כן, בתקציב המדובר יש גם את חישוב תוספות השכר לעובדים, בהתאם להסכם המסגרת שנחתם במגזר הציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker