מכללת הכרמל של אכרם חסון – עוד צינור לתואר ד"ר בהתכתבות ממזרח אירופה

הח"כ המיועד של כולנו הוא נשיא מכללה לא אקדמית, אותה הוא מציג כמכללה ללימודים גבוהים, לאחר שהפכה למכללת צינור לקבלת תואר שני ושלישי בהתכתבות ממוסדות במזרח אירופה

טלי חרותי-סובר

אכרם חסון, מספר 12 במפלגת כולנו, והח"כ המיועד במידה והשר כחלון יתפטר מהכנסת כדי לאפשר לו להיכנס אליה, משמש בין היתר נשיא מכללת הכרמל, מכללה לא אקדמית שהוקמה במסגרת העמותה הדרוזית לקידום קשרי החוץ החינוך והתרבות של דליית אל כרמל. לעמותה נכסי נדלן ומקרקעין בסך כ-11 מליון שקל, לאחר שבשנת 2009 העבירה לה עמותה אחרת בשם המברסייד, שכבר אינה פועלת היום, 9.2 מליון שקל.

המכללה, כאמור, אינה אקדמית על אף שלא פעם ביקשו אנשיה מן המל"ג להכיר בהם ככזו, אך מעולם לא קיבלו אישור. לטענת חסון נדרשת מכללה אקדמית  גם לחברה הדרוזית, אלא שבמל"ג חושבים שדרוזים יכולים להשתלב באחת המסגרות הקרובות ליישובי הכרמל, מאוניברסיטת חיפה ועד שפע המכללות לחינוך וטכנולוגיה שבאזור. מסיבה זו רשאית המכללה  להעניק  לימודי תעודה בלבד, בתחומים שונים, דוגמת עזרה ראשונה או קורס סייעות לגנים. זה לא מנע מאכרם חסון להציג את המכללה כזו המעניקה לימודים גבוהים אחרי שזו הפכה לצינור להענקת תארי דוקטור בהתכתבות מאוניברסיטאות במזרח אירופה, דוגמת קלוז' וטימישוארה ברומניה, וכן אוניברסיטאות במולדובה ורוסיה.

אכרם חסון
אכרם חסוןצילום: יוטיוב

חסון עצמו הוא בעל תואר דוקטור בהתכתבות. האוניברסיטאות מוכרות בישראל, אך בעלי התארים צריכים להעביר אותם לאגף תארים זרים במשרד החינוך, שם בודקת ועדה מיוחדת את כל אחת מהעבודות, ומחליטה האם להעניק  למי שכתב אותן הכרה עבור שכר או קידום בישראל. הדבר חשוב בעיקר לעובדי מדינה, אך אינו משמעותי אם מדובר באנשי המגזר הפרטי, שנהנים מן היוקרה שנותן התואר. לא מעט מבעלי תואר הדוקטור שהושג דרך מכללת הכרמל הם פסיכולוגים, אך אלה לא התחומים היחידים.

על אף שהמכללה כאמור אינה אקדמית,  היא משתמשת במושגים מעולם האקדמיה – היא מאפשרת תארי דוקטור וגם תואר שני ומציגה את עצמה כמכללה ללימודים גבוהים, הנשיא הוא בעל תואר דוקטור, ומקבל השכר הגבוה בעמותה נקרא דיקאן הסטודנטים.

לדברי חסון הקשרים עם אוניברסיטאות במזרח אירופה נוצר כיוון שלקהילה הדרוזית קשה להתקבל ללימודי דוקטורט בישראל, והשיטה הזו מקלה עליהם לקבל תואר דוקטור. עם זאת ברשימת הבוגרים של המכללה ניתן למצוא לא מעט שמות שאינם מן הקהילה הדרוזית. לדברי חסון "המכללה לא גזענית". תואר דוקטור  בתיווך  מכללה הכרמל נע בין 12-14 אלף יורו ומשך הלימודים הוא שלוש שנים לפחות.

ממכללת הכרמל נמסר: "מכללת הכרמל הינה מכללה ללימודים גבוהים עם שיתופי פעולה מול מוסדות אקדמיים בינלאומיים במזרח אירופה כמו רומניה ורוסיה. תוכנית הלימודים לתואר שני מוסמך, תנאי הקבלה, רישום ועלויות מפורטים ומפורסמים בפני כל. אנו מדגישים בפרסומים של מכללת הכרמל שהתואר האקדמי הינו של האוניברסיטאות בחו"ל ולא של ישראל. עלינו לציין, שכבר בשנת 1999, פנינו במכתב ליו"ר המל"ג דאז, פרופ' נחמיה לב ציון לתמוך ולקדם הקמת מוסד אקדמי ישראלי בשיתוף המל"ג בכפרים הדרוזים.

"לצערנו, עד היום, למרות שהמל"ג מקדם תכניות לימודים גבוהים במגזר הערבי , המגזר הדרוזי נשאר עדיין מופלה וללא מענה הולם לצרכיו. שיתוף הפעולה שלנו מול האוניברסיטה ברומניה החל כאשר בזמנו שר החוץ הרומני חתם על אמנה עם מדינת ישראל לעניין שיתופי פעולה בתחום החינוך והם בחרו במכללת הכרמל לקדם עבודת מחקר על שורשי העדה הדרוזית.

"רוני חסון, מנהל המכללה ודיקן הסטודנטים מבצע בפועל שתי עבודות. אחת עבודת ריכוז וניהול המכללה, כפי שאושר על ידי הוועד המנהל והנהלת העמותה. במסגרת תפקידו השני מעמיד הדיקן לרשות הסטודנטים שלומדים בחו"ל אפשרות קבלת מגוון רחב של שירותים, 5 ימים בשבוע במשרה מלאה ויותר, הכוללים מלגות דיקן, ייעוץ והכוונה אישית לכל סטודנט, נגישות לסטודנטים עם מוגבלות וטיפול בכל המדיניות והפעילות של שאר המוסדות בעמותה.

"עוד טרם פתיחת המכללה ופתיחת תכניות הלימודים באוניברסיטאות בחו"ל ערכנו סקר שווקים וכדאיות כלכלית עבור הסטודנטים. האוניברסיטאות בארה"ב ואנגליה נמצאו לא מתאימות שכן עלות התואר הגיעה עד לכ-400 אלף שקל. אוניברסיטאות, למשל בגרמניה, דרשו כי עבודת המחקר תיעשה בשפה הגרמנית בלבד. לעומת זאת, האוניברסיטאות ברומניה מלמדות בשפה האנגלית וגובות כ16 אלף שקל עבור כל שנת לימוד ללימודי תואר שלישי. תכניות הלימודים הן של האוניברסיטאות בחו"ל ולא תוכנית מיוחדת לישראלים, אין הקלות לסטודנטים הישראלים ועבודת המחקר וכל הקורסים הם בכפוף לחוקי בולוניה, אשר מחייבים את כל מדינות אירופה.

"ד"ר אכרם חסון מכהן כנשיא כבוד של המכללה בהתנדבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker