בעקבות חשיפת TheMarker |

פרשת התארים הפיקטיביים: אלה העצורים בחשד לזיוף, הונאה והלבנת הון

סדרת תחקירים שהתפרסמה בחודשים האחרונים ב-TheMarker חשפה תעשיה משמעותית של תארים פיקטיביים שנמכרו בישראל ללא מעט בכירים ■ בעילה למעצר נכתב: "התארים נמכרו לכל דורש שידו משגת החל מתואר ראשון וכלה בדוקטורט"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

התפתחות דרמטית בפרשת התארים הפיקטיביים, שנחשפה ב-TheMarker. בחודשים האחרונים ניהלה המשטרה, יחד עם רשות המסים, חקירה סמויה בחשד ששני מנהלי חברות בתחום השיווק של תוכניות לימודים, ניהלו בצוותא עם אחרים רשת שיטתית ומאורגנת של התארים ניתנו בתמורה לתשלום, תוך יצירת מצג שווא של קיום תכנית לימודים סדורה באמצעות מאפיינים שונים.

בין היתר נחקר חשד לכך שבחלק מהמקרים זכו רוכשי תארים להטבות מסוגים שונים, הודות לתארים שרכשו. הבוקר ביצעו שוטרים וחוקרי יחידת יהלום של רשות המיסים חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם ועצרו אותם לחקירה. כמו כן נתפסו נכסים, רכוש וחשבונות בנק לצורך בקשת חילוט. בסך הכל נעצרו 13 חשודים שונים, שהובאו להארכת מעצר.  

עקיבא פרדקין. צילום מסך מתוך סרטון תדמית

המוסדות אשר על פי החשד תאריהם נמכרו לישראלים, אינם מוכרים על ידי משרד החינוך וחלקם כלל אינם מנהלים תוכניות לימודים של ממש. החקירה לוותה מתחילתה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), ולחשודים מיוחס חשד לביצוע עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף ושימוש במסמך מזויף, קשירת קשר להונות, עבירות על פי חוק איסור הלבנת הון ועבירות על פי פקודת מס הכנסה.

שני העצורים המרכזיים הם עקיבא פרדקין ואברהם אבן חן. מעצרו של פרדקין הוארך הערב בתשעה ימים, לאחר שבעברו כבר ישב בכלא על עבירות מרמה, ובמאסרו, כתב יחד עם עציר מפורסם אחר - , עבודות אקדמיות עבור אנשי שב"ס שעשו את התארים שלהם במכללת דרבי תמורת תשלום.

בפרטי העבירה בבקשה להוצאת צו מעצר נגד פרדקין וכן אבן חן נכתב: "החשוד יחד עם אחרים הקימו רשת מאורגנת ומתוחכמת לרכישת תארים אקדמיים פיקטיביים מאוניברסיטאות בחו"ל תוך מלחמתם במשרד החינוך וזיהום המערכת האקדמית בישראל. לכל חשוד תפקיד מוגדר החל מגיוס רשימת הסטודנטים, כתיבת העבודות עבורם וקשרי הגומלין עם האוניבריסטאות בחו"ל.

"התארים נמכרו לכל דורש שידו משגת החל מתואר ראשון וכלה בדוקטורט, לימודים שאין מאחוריהם ולו שעת לימוד אחת בפועל. בתארים אקדמיים פיקטיביים אלה השתמשו הרוכשים לקבלת טובות הנאה שונות: תשלומי גימלה, הכרה אקדמית באוניבריסטאות ישראליות, יוקרה, קידום, וקבלה למשרות בכירות באקדמיה הישראלית ובמערכות השונות בחברה הישראלית.

"את הכנסותיהם מביצוע העבירות הסתירו החשודים מרשות המסים ורשויות האכיפה השונות. כמו כן, במעשיהם עברו החשודים עבירות של קבלת דבר המרמה, שימוש במסמך מזויף וזיוף בנסבות מחמירות, קשירת קשר להונות, וכן עבירות לפי פקודת מס הכנסה וחוק איסור הלבנת הון".

מעצרו של אבן חן הוארך בשמונה ימים. עצורים נוספים: אסף פרדקין, בנו של עקיבא - שמעצרו הוארך בחמישה ימים; אהוד גבאי - מעצרו הוארך ב-9 ימים. נח הלפרין - 8 ימים, אהוד גבאי – 9 ימים, עמאש עז אל דין (לשעבר ראש מועצת ג'אסר א זרקא) – 9 ימים. עלי סאהר – יום אחד. חסן מהרג' – 5 ימים. כמו כן נעצר אדם נוסף שסניגורו ביקש איסור פרסום על שמו, ומעצרו הוארך בחמישה ימים.

מרמה שעוברת בירושה ועו"ד של שרה נתניהו

בסדרת הכתבות ב-TheMarker נחשפה חברת PHD institute בראשה עומד עקיבא פרדקין, שפרש רשת רחבה של סוכנים שונים שמכרו תארים, בעיקר דוקטורטים אך גם תואר ראשון, ממוסדות כמו IUBL אוקראינה, שהוצגה כאוניברסיטה בקליפורניה, על אף שזו אינה קיימת. תארים נוספים נמכרו מאוניברסיטת אצטקה במקסיקו או אימפרסיאל בקוסטה ריקה.

על פי כתבות קודמות, בין מקבלי תואר הדוקטור דרך פרדקין, שגם היה המנחה של כל אותן עבודות מ"אוניברסיטת" iubl: יצחק לקס, יו"ר חברת עמידר; אופיר בשן, בעבר דירקטור בחברת חשמל והיום בחברת נתגז; אייל הורוביץ, מנכ"ל פירמת רואי החשבון בייקר טילי (שגם קיבל תואר "פרופסור"), עו"ד אהוד רופא שמשמש עד מומחה, ורבים אחרים.       

פרדקין עבד עם בנו אסף. פרדקין האב כבר ישב בכלא שנתיים בשנות התשעים בשל עבירות מרמה, לאחר ששימש סמנכ"ל המכללה למינהל ונידון לשמונה שנים אך לדברי עורכי דינו ישב שנתיים, היה בשיקום עוד שנתיים  וקיבל חנינה מן הנשיא. הרשת שלו כללה שלוחות במגזר הערבי והדתי-חרדי. אחת משלוחותיו היתה מכללת מורג, השייכת לאריה מורג, מי שאחראי על ועידת ישראל לתחבורה, שמכר, כפי שנחשף ב-TheMarker, תואר ראשון מאותה "אוניברסיטה" ל-60 עובדי אגד, ב-2.5 מיליון שקל. 

שלוחה נוספת הקימו עו"ד שגיא בנאו יחד עם רונית זץ, ממייסדי מכון אדיסון, עמותה שככל הנראה שימשה להעברת כספי ה"סטודנטים" לחשבונות המייסדים.

במקביל לפרדקין פעל גם אברהם אבן חן, מי שישב בכלא בעקבות שוחד שנתן כששיווק בישראל את "אוניברסיטת" לטביה. אבן חן שיווק בשנים האחרונות, יחד עם "פרופסור" נח הלפרין, את אוניברסיטת יורק מהוואי (שנחשפה בתחקיר "ידיעות אחרונות"), שרבים זכו בתאריה, בהם השופטת עדנה בקנשטיין, וכן עורכי דין רבים. חברת מודם בראשה עמד אבן חן בעבר היתה חברה בת של חברת איסי אי ששיווקה בישראל בתחילת שנות התשעים תארי דוקטור מטעם אוניברסיטת ניו פורט, גם היא אינה מוכרת בישראל. בין בעלי התואר הזה יוסי כהן, עורך הדין של שרה נתניהו.

ח"כ מירב בן ארי (כולנו), יו"ר השדולה למען הסטודנטים וההשכלה הגבוהה בישראל, מסרה בעניין כי: "קניית תארים פיקטיביים מוזילים את המאמץ אותו משקיעים סטודנטים לצורך קבלת התואר. על המשטרה ומערכת המשפט לנהוג בחוסר סובלנות כלפי המוכרים והקונים של אותם תארים אשר מעודדים את הרמייה לצורך בצע כסף ומצגי שווא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker