למרות ההסכם הקיבוצי: 150 עובדים זמניים בחברת החשמל יפוטרו מחר

העובדים יפוטרו עם סיום החוזה הזמני שלהם ■ ח"כ מיכל רוזין ביקשה לקיים דיון חירום בנושא בוועדת הכלכלה - ונדחתה ■ חברת החשמל: הפיטורים בהתאם לצורכי התעסוקה בחברה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

150 עובדים זמניים בתחנות הכוח של חברת החשמל בחיפה וחדרה יאבדו מחר את משרתם, עם סיום החוזה הזמני שעליו היו חתומים. זאת, אף שהם מאוגדים בהסתדרות וכלולים בהסכם הקיבוצי.

חברת החשמל מגייסת ומכשירה עובדים זמניים לקראת ביצוע פרויקטים, אך מפטרת אותם בתום פרק זמן של חמש שנים. לעובדים זמניים אלה אין קביעות או ביטחון תעסוקתי, ודווקא ההסכם הקיבוצי מעגן את הארעיות שלהם משום שבו נקבע כי אי־אפשר להעסיק עובדים זמניים לאחר חמש שנים.

עובדי חברת חשמל מפגינים במחאה על הפיטורים
עובדי חברת חשמלצילום: טלי מאייר

ר', שבן זוגה עובד בחברת החשמל באזור הצפון, פנתה בשבוע שעבר לח"כ מיכל רוזין (מרצ) בבקשה להעלות את הנושא בכנסת. רוזין הגישה בקשה לדיון מהיר בוועדת הכלכלה, אך בקשתה נדחתה ביום שני על ידי נשיאות הכנסת.

לדברי ר', "בן הזוג שלי עובד מצטיין והמנהל שלו מרוצה ממנו, אבל אין לו קביעות. הוא ועוד 149 עובדים זמניים יהיו מובטלים. לא מפטרים את העובדים הגרועים והחלשים — אלא את העובדים הטובים והזמניים".

העובדים הזמניים בחברת החשמל מרוויחים 6,000–7,000 שקל בחודש — לעומת שכר ממוצע של 24 אלף שקל בחודש לעובד קבוע (כך לפי הדו"ח האחרון של הממונה על השכר באוצר).

מחברת החשמל נמסר כי "חברת החשמל מעריכה ומוקירה את תרומתם של העובדים הזמניים לחברה. על פי צורכי התעסוקה של החברה ובהתאם לתוכניות העבודה הרב־שנתיות, החברה מחליטה על היקף הקביעויות. מתוקף ההסכמים הקיבוציים, חברת החשמל מנועה מלהעסיק עובדים לתקופה של יותר מחמש שנים. עם קבלת העובד לעבודה מבהירים לו מראש את תקופת ההעסקה.

"במקרה המדובר, מרבית העובדים גויסו להשלמת פרויקטי החירום של הקמת תחנות כוח. מאחר שחברת החשמל סיימה את הפרויקטים, אין ביכולת החברה להמשיך להעסיק עובדים אשר אין תעסוקה לספק להם. במקרים שבהם עובד נדרש על ידי החברה, החברה בוחנת על פי כישוריו והתאמתו מתן קביעות. ככלל, החברה פועלת לצמצום מצבת כוח האדם שלה ולהתייעלות. במהלך 2015 פרשו פרישה מוקדמת 460 עובדים קבועים, ובשנה הבאה בתיאום עם ארגון העובדים החברה תפעל להיפרד מעובדים נוספים".

מהכנסת נמסר בתגובה כי "הנשיאות מתכנסת בימי שני, וצריך לאשר בקשות דחופות".

מההסתדרות לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker