ועדת העבודה אישרה: "חוק החופשות" עובר לקריאה ראשונה

מספר המינימום של ימי החופשה יעלה לראשונה מאז 1951 ■ יוזמת החוק, ח"כ רחל עזריה (כולנו): "זהו צעד חשוב בצמצום הפערים בין העובדים החזקים והחלשים במשק"

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת העבודה, רווחה ובריאות אישרה היום את הצעת החוק של ח"כ רחל עזריה (כולנו) להגדלת מספר המינימום של ימי חופשה לשכירים. לפי ההצעה שאושרה, מספר ימי החופשה יגדל מ-10 ל-12 ימים. זה התיקון הראשון להגדלת ימי החופשה שאושר מאז נחקק "חוק חופשה שנתית" בשנת 1951.

חוק חופשה שנתית קובע שלעובד יהיו שבועיים חופש בשנה עד לשנה החמישית במקום העבודה. לאחר השנה החמישית עולה מספר ימי החופשה באופן הדרגתי עד לרמה של 28 ימים לאחר 14 שנה (כולל סופי שבוע). החוק התאים לתקופה שבה עובדים עבדו אצל מעסיק אחד במשך עשרות שנים, וכך לאחר מספר שנות עבודה הגיעו לכמות סבירה של ימי חופשה. הורים לילדים בגילאי בית-הספר כבר עברו לרוב כעשור במקום העבודה, ונהנו מימי חופש עם הילדים.

ח"כ רחל עזריה, יוזמת החוק

המציאות כיום היא אחרת מכיוון ששוק התעסוקה השתנה. ילידי שנות ה-70 וה-80 אינם נשארים אצל אותו מעסיק יותר משלוש או ארבע שנים, וכך נשארים עם אותם שבועיים (10 ימי עבודה) של חופש למשך שנים רבות. בשאר מדינות ה-OECD עדכנו את מספר המינימום של ימי החופשה לשלושה וארבעה שבועות, בהתאם לשינויים בשוק התעסוקה.

יוזמת החוק, ח"כ רחל עזריה (כולנו), אמרה: "זה באמת קורה. חוק החופשות המעלה את מספר מינימום ימי החופשה יתוקן לראשונה מאז 1951 כבר בחודשים הקרובים. זהו צעד חשוב בצמצום הפערים בין העובדים החזקים במשק, שזוכים כבר היום לימי חופשה רבים, לעובדים הפחות חזקים, שעובדים עם מספר מינימום של עשרה ימי חופשה בלבד.

"התיקון לחוק החופשות, בדומה להסכם השכר הדיפרנציאלי שהושג בשבוע שעבר על ידי שר האוצר משה כחלון, נעשה מתוך הבנה של משרדי הממשלה, ההסתדרות והמעסיקים שחייבים לחזק את העובדים החלשים במשק ולאפשר להם תנאי עבודה סבירים לטובת רווחתם ולטובת הפריון במשק. כולם מרוויחים מהחוק הזה ולכן אנחנו מקדמים אותו בהסכמה מלאה של כל הצדדים".  

התיקון להצעת החוק עבר היום בתיאום עם משרד הכלכלה, משרד האוצר ומשרד התיירות בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה. כמו כן, החוק מועבר בהסכמת ההסתדרות ונשיאות הארגונים העסקיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker