להתקבל לעבודה בלי שישאלו אותך "מה עשית בצבא?"

משרד המשפטים ערך אתמול כנס לעידוד השתלבות של משפטנים ואקדמאים מהאוכלוסייות הזכאיות לייצוג הולם במשרד ■ איילת שקד: "החתירה לשוויון איננה מתמצה באיסור אפליה, אלא מעלה חובה לפעול, באופן אקטיבי, ליצירת שוויון הזדמנויות"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

כנס ​"שותפים לדרך" נערך אתמול על ידי משרד המשפטים באוניברסיטת תל אביב, במטרה לעודד השתלבות של משפטנים ואקדמאים מהאוכלוסייות הזכאיות לייצוג הולם במשרד. בכנס השתתפו סטודנטים למשפטים ומשפטנים והוצבו בו דוכנים מכלל יחידות המשרד. דו"ח הייצוג ההולם במשרד המשפטים שהתפרסם לאחרונה מעיד כי 67% מעובדי המשרד הם נשים, וכ-9% מהעובדים הם ערבים.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בכנס כי "עלינו להפוך את משרד המשפטים לתמונת הראי של החברה. חובת הייצוג ההולם איננה חריג לעקרון השוויון, אלא נגזרת הכרחית ממנו ואחד הכלים המרכזיים להגשמתו. החתירה לשוויון איננה מתמצה באיסור אפליה, אלא מעלה חובה לפעול, באופן אקטיבי, ליצירת שוויון הזדמנויות. על מנת לעודד את המשק לפתוח את שעריו בפני מגוון קבוצות האוכלוסייה בחברה הישראלית, חייב השירות הציבורי, ומשרד המשפטים בראשו, לשמש דוגמה, להוביל, ולנקוט בצעדים יזומים כדי להעלות את שיעור הייצוג ההולם בשורותיו".

עו"ד איימי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים, הדגישה כי "המטרה של הכנס היא להעלות על סדר היום את הצורך של השירות הציבורי להיות רבגוני ולייצר שירות ציבורי שיזכה ליותר אמון מהציבור. הנושא הזה חשוב למשרד המשפט בפרט בהיותו אמון על אכיפת שוויון זכויות שצריך לעמוד בראש המחנה. יש עלייה באחוז של העובדים הערבים והדרוזים במשרד לצד יוצאי אתיופיה ובעלי מוגבלויות".

בעניין הפרקטיקה להעלאה של אחוז העובדים הערבים, הוסיפה פלמור: "נעזרנו בעמותת קו משווה ועשינו סדנאות על מנת להתאים את ריאיונות העבודה לציבור שלא מגיע מהמיינסטרים, ושלא ניתן לשאול אותו בתחילת הראיון 'מה עשית בצבא'. העדפה מתקנת היא לא לקבל מועמד חסר כישורים - המטרה שלנו היא למצוא את הטובים ביותר, ולשים דגש על זה שבין המצוינים יש אנשים ששייכים לאוכלוסיות שנרתעות להתמודד כי הן מרגישות מודרות".

עו"ד דועאא אבו יונס, שעבדה כעוזרת של פלמור וכעת לומדת בהארווארד, אמרה כי "הכנס שמתקיים בשנה השנייה ברציפות גורם לעובדי המשרד הערבים להיות גאים, להרגיש חלק, ולראות שחשוב למשרד לקדם ולהשקיע".

שי ניצן, פרקליט המדינה ציין כי "אנחנו מאמינים שמשרד המשפטים צריך להעמיק את המהלך של ייצוג הולם. לפחות הפרקליטות היא של כולם וצריך שיהיה בה יצוג נאות של כל המגזרים ואני מקווה שאחוז האוכלוסיות האלה יעלה. אנחנו רואים עלייה ואנחנו רוצים למשוך כמה שיותר אנשים מצוינים שאם הם רוצים להשפיע על המדינה ועל איך הדברים נעשים הם צריכים לבוא לשירות המדינה ולעבוד איתנו כתף לצד כתף". 

פנטהון אספה-דויט, מנכ״ל עמותת טבקה-צדק ושיוויון ליוצאי אתיופיה, שנכח בכנס אמר: "עמותת טבקה מברכת על קיום הכנס בהובלת משרד המשפטים, לקידום שוויון הזדמנויות וישום חוק ייצוג הולם, ושמחה לקחת חלק ביוזמה מבורכת זו. עמותת טבקה תמשיך לפעול בשיתוף עם משרד המשפטים וגופים אחרים ליישם הלכה למעשה את חוק ייצוג הולם וזאת על מנת ליצור חברה ישראלית צודקת יותר ושוויונית יותר".

מוראד, סטודנט למשפטים בשנתו השלישית במכון המשפטי כרמל אמר כי: "זוהי השנה השנייה שאני מגיע בה לכנס, ולמרות שהוא מתקיים השנה בתל אביב ולא בחיפה היה לי חשוב להגיע לכאן ולהשתתף. אני שמח לראות שמשרד המשפטים מנסה להעלות את אחוז העובדים הערבים ושהוא עושה מאמצים להרחבת השיח הציבורי בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker