הצעת חוק: לאפשר לילדים לעבוד בחופש הגדול מגיל 13

הצעת חוק עליה חתומים יפעת שאשא ביטון ורועי פולקמן מכולנו, מציעה הורדת גיל העבודה מגיל 14 ל-13, בזמן החופש הגדול ■ ח"כ עליזה לביא: "בכל קיץ נרשמות מאות תלונות על ניצול בני נוער בני 14. שקודם יפתרו את הבעיה הזו"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"חופשת הלימודים הארוכה מזמנת לבני הנוער שעות פנאי רבות. ביהעדר פעילויות פנאי מובנות וסדר יום, מוצאים עצמם בני נוער רבים חשופים לסכנות רבות שכן, כידוע, "הבטלה מביאה לידי שעמום, והשעמום מביא לידי חטא", כותבים חברי הכנסת יפעת שאשא ביטון ורועי פולקמן ממפלגת כולנו בהצעת חוק חדשה שהגישו.

"יש חשיבות רבה לעבודת בני הנוער בחופשה, שכן הם נתרמים רבות מהשתלבותם בעבודה הן ברמה האישית והן ברמה החינוכית, וזו יכולה להות עבורם חוויה חיובית ומתגמלת בכל המובנים. מלבד זאת, במצב הכלכלי הנוכחי נדרשים בני נוער רבים לצאת לעבוד, בין כדי לסייע להוריהם ובין כדי לחסוך ולממן מאוויים וצרכים אישיים.

יפעת שאשא ביטון
ח"כ יפעת שאשא ביטוןצילום: גיל אליהו

"החופש הגדול מהווה הזדמנות מצוינת עבור אותם בני נוער לצאת לעבוד, נוכח העובדה שמדובר בתקופה ממושכת המאפשרת להם לעבוד באופן אינטנסיבי יומיומי ובכך לשפר את מצבם, ובין היתר גם לאפשר להם לממן מכיסם פעילויות פנאי וחברה במהלך החופשה. כידוע, חוק עבודת הנוער נחקק בשנת 1953, דהיינו לפני למעלה משישים שנה. נראה כי בחלוף השנים ההתבגרות והבשלות של בני הנוער מוקדמות משהיו בעבר, ועל כן, בלי לוותר על עקרונות החוק ותרומתו לשלום הילד, מן הראוי לאפשר עבודה בחופשת הלימודים כבר מגיל 13.

"יצוין כי גיל זה מקובל גם במדינות רבות ברחבי העולם, שבהן גיל המינימום לעבודה קלה הוא 13 שנים. לפיכך מוצע לתקן את הוראות הסעיף האמור ולקבוע כי גיל המינימום לעבודה בחופשת הלימודים יעמוד על 13 שנים". הצעת החוק עליה חתומים השניים נכתבה בסיוע המועצה הלאומית לשלום הילד.

ח"כ עליזה לביא
ח"כ עליזה לביא בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

יפעת שאשא ביטון: "הרעיון הוא ליצור רשימה סגורה של חברות גדולות שיעסיקו את בני הנוער, תוך קביעת מנגנוני אכיפה ופיקוח חזקים. יש לנו הזדמנות לעלות את נושא עבודת הנוער למודעות ציבורית כדי למנוע ניצול, ולפתור את הבעיות שיוצר החופש הגדול".

ח"כ עליזה לביא מתנגדת נחרצות לחוק הזה: "משרד הכלכלה גם כך לא מצליח להשתלט על התלונות הרבות שיש על ניצול בני נוער הכוללות אי תשלום שכר מינימום, העסקת שעות מרובות, העסקה בשעות לילה ועוד ועוד . כל קיץ אנחנו נחשפים לרמת הניצול הקיימת והורדת הגיל רק תחמיר את הבעיה. יש להתמודד קודם עם התלונות שמתלוננים בני 14, ואז לחשוב  על הורדת הגיל. מה המהירות הזו? לאן רצים?"

פרופ' יובל אלבשן, דקאן פיתוח חברתי של הקריה האקדמית אונו: "תמוה שמפלגה שמתיימרת להיות חברתית פועלת לקידום חוק כל כך אנטי חברתי, שמחזיר אותנו לתחילת המאה הקודמת, אז ראו בנוער כלי להגברת הפרנסה של המשפחה, כשאוכלוסיות שלמות הוסללו מעולם ההשכלה לעולם עבודת הכפיים.

"אי אפשר להיתלות בטענה כי מדובר בחופש הגדול בלבד – כל המחקרים שנעשו מלמדים שכאשר בני נוער עניים יוצאים לעבוד בקיץ הם הופכים להיות תלויים בכסף הזה וממשיכים בדרך לא דרך גם במהלך שנת הלימודים ומוציאים את עצמם מעולם בית הספר. התוצאה –  נשירה מוגברת בתוך מספר שנים. מדובר באיוולת חברתית שהופכת לבעיה כלכלית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker