מי יציל את אסתר אדמון

ההסתדרות, שמגינה על היור"ים החזקים בחירוף נפש, עורפת את הראש לנשים שמעיזות להרים אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הימים הם ימי הסערה הגדולה  של תחילת חורף 2015. אלפי בתים מנותקים מחשמל, בדיוק כשחברי הוועד מחליטים לסגור חשבון עם החברה. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, רגוע. הוא לא מתרוצץ בין הצדדים, לא עושה ככל שביכולתו לעצור את השביתה האיטלקית, בודאי לא מוריד את הראש למיקו  צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל. 

באותו זמן חוגגים בנמל חיפה 25% מהעובדים שהם בעלי קרבה משפחתית זה לזה. הנתון הזה עולה מדו"ח מבקר המדינה וגם דו"ח רשות החברות. ניסנקורן עדיין רגוע. גם שביתות הפתע הפראיות שמוכרזות חליפות לבקרים לא מטרידות אותו. כסאו של  יו"ר הועד, מאיר תורג'מן, בטוח לחלוטין.

אסתר אדמון

 במהלך צוק איתן מחליט אבינעם שושן, יו"ר ועד נמל אשדוד, להשבית את העבודה עקב חשש מהתקפת לטילים. השביתה הפתאומית הזו לא קיבלה את אישור ההסתדרות, אך כשההנהלה קראה לו לשימוע, הודיע לו ניסנקורן שהוא לא צריך להגיע. כל יום שביתה בנמל עולה עשרות מיליונים. האם הלך הביתה? לגמרי לא. גם את קודמו אלון חסן לא ההסתדרות הדיחה, אלא המשטרה.

מול כל יו"רי הועדים האלה, כולם גברים, ניסנקורן לא יוצא מהכלים, אבל אישה אחת העלתה לו השבוע את הסעיף.

אסתר אדמון היא יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות הרפואיות. הקבוצה הזו, כ-10,000 איש, נחשבת לאחת מקבוצות העובדים החלשים במשק. בניגוד לחברת חשמל או נמלים (שם השכר הממוצע עומד על 25 אלף שקל לעובד לחודש) הרי שבעל תואר שלישי במעבדה רפואית - אלה שמטפלים בבדיקות של כולנו - יקבל 5,100 שקל שלמים. כבר 20 שנה, מאז 1995, לא נחתם איתם הסכם שכר חדש,  לא משלמים להם על כוננויות, ואין תקנים חדשים (ממילא צעירים לא רוצים לבוא למקצוע).

אדמון, שנבחרה לפני שנה וחצי  אחרי שלטון יחיד בעייתי, ביותר, בן 27 שנים של אשר גולדשלגר, אותן העביר בחסות ההסתדרות ונחשף בסדרת כתבות ב-TheMarker, החלה בדיוני שכר מזורזים עם האוצר. כשזה הציע לה תוכנית ארוכת טווח לטיפול בבעיות הידועות לכולם, החליט ניסנקורן שהוא יטפל בהם בהסכם השכר. הפתרון – המגזר הציבורי מקבל 7.5% תוספת, הם מקבלים 15%. לכאורה יפה, אבל ברמות השכר האלה מדובר בלעג לרש, שרק מדגיש את עליבות השכר,  כשהכל נעשה ללא התייעצות  עם אדמון ועובדיה.

אנשי המעבדות הרפואיות, שחשו שההסתדרות בגדה בהם, התפוצצו. יום אחרי ההסכם הם הגיעו לארלוזרוב 93 להפגנה גדולה. מה עשה המנהיג ניסנקורן? סגר בפניהם את הדלתות. לא כמטפורה – דלתות הבנין ננעלו בפניהם.

למחרת הודיעו העובדים על שביתה. מבחינתם היא היתה חוקית – הם הודיעו על סכסוך עבודה כבר בחודש מרץ, רק מאוחר מידי הם גילו שניסנקורן ביטל את כל סכסוכי העבודה במהלך המו"מ על הסכם השכר, שוב, בלי שאמר להם מילה.

השביתה יצאה לדרך וניסנקורן – כאמור רגוע מאוד כשחברת חשמל לא עובדת בסופה, והנמלים מושבתים שביתות פתע פראיות - לא יכול היה לשאת את האישה הקטנה והמחוצפת. היא זומנה מיידית לוועדת שיפוט שם אמרו לה שהיא " אישה לא נחמדה", חדרה ננעל לאחר שתיקה נזרק החוצה, ופקיד של ההסתדרות מונה במקומה. ביום שלישי היא תגיע לשימוע הסופי. הנימוק – "אי סולידריות להסתדרות".

 מנהיגות דומה  הוכיח מול גילה אדרעי כשהיה יו"ר האיגוד המקצועי בהסתדרות, תחת עופר עיני. אדרעי, אז יו"ר ועד הרכבת, היתה בסדר כשהשביתה את הרכבת, וגם כשביזתה את בית הדין לעבודה, אבל כשהודיעה שהיא שוקלת מעבר למתחרה "כוח לעובדים" – הודחה מיד. ההסתדרות, שמגינה על היור"ים החזקים בחירוף נפש, וגם על מטרידים מיניים דוגמת שלמה גרינברג, יו"ר עובדי תעשייה אווירית, שהודה, שילם קנס ונותר בתפקידו - עורפת את הראש לנשים שמעיזות להרים אותו.

אז מי יציל את אסתר אדמון? איש לא יציל את אסתר אדמון, אלא היא עצמה, כאשר תיקח את התיק שזרקו לה מהחדר, ואת החברים שמשלמים 2.5 מליון שקל בשנה דמי חבר להסתדרות, וכמו צרכנית נבונה שנמאס לה מהספק שלא סופר אותה, תלך למתחרים.

כשהיא, ואיגודים אחרים יעשו את הצעד הזה, יבין ניסנקורן שהוא לא יכול להיות חזק על חלשים. בוודאי לא על חלשות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker