הדוקטורים שמרוויחים רק 5,100 שקל בחודש - ולמה זרק ניסנקורן את יו"ר הוועד שלהם

50% מ-10,000 עובדי המעבדות הרפואיות עברו את גיל 62 - וכבר שני עשורים לא חתמו איתם על הסכם שכר

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הנתונים הבאים יסבירו מדוע עובדי המעבדות הרפואיות התפוצצו רגע אחרי חתימת הסכם השכר במגזר הציבורי: עובד מעבדה בעל תואר ראשון וחמש שנות נסיון מרוויח 28 שקלים בשעה או  5,100 שקל בחודש. עובד בעל תואר דוקטור יקבל 5,165 שקל בחודש.

הטלפונים הניידים של אנשי המעבדות מחוברים להתראות שמגיעות מן המקררים השומרים על הדגימות. אם מקרר כזה מתריע, חייב עובד המעבדה לרוץ באמצע הלילה ולבדוק – על הכוננויות האלה הם לא מקבלים שכר.

עובדי המעבדות מפגינים מתחת לבנייני קרית הממשלה
עובדי המעבדות מפגינים מתחת לבנייני קרית הממשלהצילום: מוטי מילרוד

התנאים הקשים מונעים מצעירים להתקרב למקצוע - 50% מהעובדים עברו את גיל 62, רק 7% מתחת לגיל 30. בנוסף גם לא ניתנים תקנים חדשים, מה שמעלה את עומס העבודה על העובדים הקיימים. אם כל זה לא מספיק מסתבר שעובדי המעבדות סובלים מאחוז תחלואה כפול במחלות כמו סרטן, יחסית לשאר האוכלוסייה, ותקנה הקובעת כי הם חייבים להבדק כל חצי שנה על חשבון המדינה - לא מבוצעת.

מצבה של הקבוצה הזו המונה כ-10,000 עובדים, רובם נשים, אינו חדש. הסכם השכר האחרון איתם נחתם בשנת 1995, מאז, ועד לפני שנה וחצי לא רק שלא היו דיוני שכר, גם לא היו בחירות לרשות הארגון אותו תפס אשר גולדשלגר, כפי שנחשף ב-TheMarker.

בבחירות האחרונות, אחרי שההסתדרות גוררת רגליים במשך שנים, דאג אבי ניסנקורן להודיע לגולדשלגר שעדיף כי לא יתמודד שוב, וזה אכן פרש. את מקומו תפסה אסתר אדמון, שלא רק העלתה את מספר העובדים משלמי דמי החבר להסתדרות מ-1,000 ל-4,500, גם החלה דיוני שכר מזורזים עם האוצר במטרה לפתור את כלל הבעיות המוכרות לכולם. האוצר הביע נכונות לטפל בעובדים החלשים האלה, שתפקידם קריטי לבריאות הציבור ולאחרונה הציע הסכם ארוך טווח הן רטרואקטיבי והן חמש שנים קדימה, שיטפל בכלל הבעיות.

עם ההצעה הזו, שהתקבלה לפני כחודש, פנו מנהיגי הסתדרות עובדי המעבדות ( או בשמם הרשמי הבמי – הסתדרות הביוכימאים והמיקרוביולוגים) במכתב לאבי ניסנקורן ובו ביקשו כי יסייע לכוון אותנו במשא ומתן מול האוצר - היו"ר לא ענה לפנייתם.

אסתר אדמון
אסתר אדמון

במהלך המו"מ על הסכם המסגרת שעבר הבינו עובדי המעבדות כי הוחלט, ללא התייעצות איתם, כי יקבלו תוספת שכר כפולה מן התקרה שנקבעה במשק – לא 7.5% אלא 15%. לכאורה מדובר בהחלטה נאה, אלא כאשר ששכרו של בעל תואר שלישי עומד על 5,000 שקל בחודש, זהו לעג לרש.

"אחרי שני עשורים נדרשת העלאה של עשרות אחוזים" אמר שמחה סמואל, הסגן של אדמון, ויו"ר ועד עובדי המעבדה בהדסה "וזה לא הדבר היחידי. נדרש גם טיפול בכוננויות, בתקנים, בבדיקות הרפואיות. מדובר במקצוע שעומד לפני הכחדה הרי, ואנחנו מחויבים לדאוג לציבור שלנו כמו גם לבריאות הציבור בישראל, ומי ירצה לבוא למקצוע הזה בתנאים האלה? אנחנו מרגישים שההסתדרות, שהיתה איתנו עד הסכם השכר, בגדה בנו".

התיסכול הגדול התפוצץ ביום רביעי האחרון, מיד לאחר חתימת ההסכם, כש-300-250 עובדים התייצבו מול בניין ההסתדרות להפגנה קולנית. "הרבה כעס היה שם", אמר סמואל "סגרו בפנינו את הדלתות ולא נתנו לנו להיכנס לבניין ההסתדרות. גם הפעילו את המעסיקים שהחלו לאיים על עובדים. החלטנו שלמחרת בבוקר אנחנו יוצאים לשביתה". אנשי המעבדות חשבו שהם יוצאים לשביתה חוקית, מכיוון שכבר במארס הכריזו על סכסוך עבודה, אלא שמאוחר מידי הסתבר להם שניסנקורן, שוב ללא התייעצות, ביטל את כל סכסוכי העבודה בהסכם המסגרת, וכך הפכה השביתה ללא חוקית.

ניסנקורן נקט בצעד חריף מאוד ואדמון הושעתה על סעיף "אי סולידריות להסתדרות". בעוד היא נקראת לשימוע זריז כבר מונה פקיד מטעם ההסתדרות במקומה, וחדרה נסגר בפניה לאחר שתיקה וחפציה האישיים הוצאו ממנו. במקביל קיבלה הודעה כי ביום שלישי היא מוזמנת לשימוע סופי בפני בית נבחרי ההסתדרות.

יצוין כי הדחת יו"ר ועד היא צעד חריג מאוד. את ההדחה הקודמת עשה עופר עיני, קודמו של ניסנקורן, כאשר יו"ר ועד הרכבת - גילה אדרעי - הודיעה כי היא מתכוונת לעבור, יחד עם העובדים, לארגון המתחרה כח לעובדים.

ראשי ועדים שעשו דברים קשים לא פחות דווקא לא הודחו - החל מיו"ר ועד עמידר שנאשם בהטרדה מינית קשה, ומקבל את גיבוי ההסתדרות, יו"ר ועדת התעשיה האווירית, גם הוא הטריד מינית, וגם הוא נותר בתפקידו, או יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד ששלח אותם הביתה בצוק איתן, וכשנקרא לשימוע של ההנהלה הודיע לו ניסנקורן שאינו צריך להתייצב.

"מחינו על הצעד המאוד לא דמוקרטי בו נקטה ההסתדרות", אומר סמואל. "אדמון נבחרה בתהליך דמוקרטי, ב-88% תמיכה, תהליך שאנחנו נלחמנו עליו במשך שנים אחרי שההסתדרות העלימה עין מההנהלה הקודמת, ואנחנו תובעים להחזיר אותה לתפקידה לאלתר. אנחנו דורשים גם  לחזור למשא ומתן כדי לדבר אתנו. ההסכם לא נחתם עדיין, וניתן לתקנו". את השביתה אליה יצאו אנשי המעבדות הם הפסיקו, אבל לטענתם הם  במאבק  וקיימים בידיהם  גם כלים משפטיים ואחרים, כדי שזה יימשך.

תגובת ההסתדרות: "בקשתו של יו"ר ההסתדרות להשעות מתפקידה את אסתר אדמון הגיעה לאחר שהגברת אדמון בחרה להשבית את כל המעבדות ברחבי הארץ, וזאת בניגוד להוראתו הישירה של ניסנקורן. במעשיה, הגברת אדמון נוקטת התנהגות מצערת וחסרת אחריות כלפי ההסתדרות, כלפי העובדים וכלפי הציבור הרחב הזקוק באופן יום-יומי לשירותי המעבדות. הדרך הגסה בה אדמון בוחרת להתנהל אינה ברורה וחורגת באופן בוטה מערך הסולידריות שההסתדרות מובילה.

"נזכיר כי במסגרת הסכם השכר החדש במגזר הציבורי עובדי האיגוד של אדמון קיבלו תוספת שכר של 15% - כפליים מהתוספת הכללית במגזר הציבורי.בנוסף לכך, כל העובדים המיקרוביולוגים בקרנות המחקר ייקלטו להעסקה ישירה במסגרת הסכם עובדי הקבלן שהוביל יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן עם שר האוצר משה כחלון. יו"ר ההסתדרות רואה בחומרה רבה את צעדיה של אדמון, הוא היה ויישאר מחויב לטפל בכל הצרכים והבעיות של עובדי איגוד המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, מהעובדים החשובים ביותר במערך הבריאות בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker