החל ממחר: שביתה של עובדי המעבדות הרפואיות

(עדכון) עובדי המעבדות הרפואיות מוחים נגד הסכם השכר: "גזר דין מוות למקצוע שלנו" ■ בוקר הפגינו העובדים מול בית ההסתדרות בתל אביב

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עובדי המעבדות הרפואיות הכריזו על שביתה כללית. החל ממחר ב-8:00 בבוקר המעבדות יפעלו במתכונת שבת ויתנו מענה רק למקרים דחופים. העובדים מתנגדים להסכם השכר שגובש הלילה בין משרד האוצר להסתדרות. הבוקר (ד') קיימו עובדי המעבדות הפגנה מול בית ההסתדרות בתל אביב. עובדי הרנטגן והעובדים הסוציאליים הצטרפו גם הם להפגנה להביע את תמיכתם. דלתות בית ההסתדרות ננעלו על מנת למנוע מהמפגינים להיכנס. בתגובה קראו העובדים: "אין לכם בושה".

"ההסכם שהתגבש הלילה בין ההסתדרות לאוצר הוא גזר דין מוות למקצוע שלנו וריסוק של העובדים החלשים במגזר ציבורי", אמרה הנהגת ארגון עובדי המעבדות, "איננו מקבלים ואיננו יכולים לקבל הסכם זה שנעשה במחטף ,ללא הסכמתנו ותוך הפרה בוטה של התחייבויות ברורות הן מצד ההסתדרות והן מצד האוצר להמשיך ולנהל איתנו משא ומתן נפרד המתנהל כבר למעלה מחצי שנה על מנת למנוע קריסתן של המעבדות הרפואיות בישראל.

הפגנת עובדי המעבדות
הפגנת עובדי המעבדותצילום: מוטי מילרוד

"זהו אינו רק מאבק שכר לשיפור תנאי העובדים שלנו, אלא מאבק למניעת ההתמוטטות של מערכת הבריאות ופגיעה חס וחלליה בחיי אדם. מזכירות הארגון תתכנס בשעות הקרובות לישיבת חירום".

נתוני משרד הבריאות מצביעים על כך שכ-50% מעובדי המעבדות הרפואיות הם מעל גיל 55 ומחציתם חצו כבר את גיל 65. מגמה זו מדאיגה בשל העומס הכבד המוטל על המעבדות הרפואיות.

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגיים, אמרה כי: "האוצר וההסתדרות הבטיחו להחריג אותנו מההסכם אבל לא עשו זאת. במשא ומתן שמתנהל ביננו לבין המשלה כבר כחצי שנה הסתדרות מינתה פקיד שלה ולא איש מקצוע שמבין את תנאי המקצוע ודרישותיו. אין לנו דור המשך למקצוע וכ-20% מהעובדים במקצוע הם מעל גיל 50, אבל אנחנו לא מעניינים את ההסתדרות ולא את האוצר. עובד מעבדה עם תואר ראשון ושש שנות ותק מקבל 28 שקל לשעה, לעומת אחות עם תואר ראשון ושש שנות ותק, שמקבלת כ-40 שקל לשעה".

עובדים סוציאליים מעמותת "עתידנו" למען עתיד העובדים הסוציאליים הפגינו הבוקר מחוץ לבניין ההסתדרות בתל אביב. העובדים הסוציאליים דורשים שיפור בשכר, הצמדת שכר התחלתי לשכר הממוצע במשק, אופק התקדמות והעלאה בשכר בהתאם לוותק. עוד דורשים העובדים הסוציאליים הקלה במעמסה וקביעת נורמות תקינה.

העובדים אמרו כי "אנחנו רוצים להבין מהו ההסכם ולתכנן את המשך צעדינו בהתאם. אנחנו לא מתכוונים לוותר על שינוי משמעותי בשכר ומסרבות להסתפק בפירורים.חשוב לנו להבין מהו ההסכם, ומתי נראה שינוי בחשבון הבנק שלנו. אנו מתכוונות להמשיך לפעול לשיפור שכר העובדות הסוציאליות, להקלה במעמסה ולשיפור התקינה ולהפסקת הפרטת השירותים החברתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker