"השגנו הסכם היסטורי" - בוטלה השביתה במשק

הצדדים סיכמו כי תוספות השכר במגזר הציבורי יסתכמו ב-7.5 מיליארד שקל ■ 50% מהתוספת תינתן בהתאם לשכר העובד ■ העובדים יקבלו מענק חד-פעמי של 2,000 שקל

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בוטלה השביתה במשק. ההסתדרות והאוצר הגיעו הלילה (ד') להסכמה, שלפיה תוספת השכר במגזר הציבורי תסתכם ב-7.5 מיליארד שקל לחמש שנים, כפי שקבע האוצר, ולא 11 מיליארד כפי שביקשה ההסתדרות.

האוצר ביקש כי תוספת השכר לעובדי המגזר הציבורי תינתן בסכום שקלי אחיד (כלומר כל העובדים יקבלו אותה תוספת בשקלים), בעוד ההסתדרות הסכימה רק ל-20% "תוספת שקלית אחידה" ו-80% אחרים מתוך התוספת יינתנו כשיעור מהשכר (תוספת של 1.5%, כאשר במקור דרשה ההסתדרות תוספת שכר של 2.2%).

כחלון וניסנקורן לוחצים ידיים
שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

הצדדים נפגשו באמצע הדרך: 50% מהתוספת תינתן בסכום שקלי, על פי העלות של כל גוף וגוף (כלומר - עלות השכר הממוצעת בתוכו, ולא כסכום קבוע לכולם), ואילו החצי השני יינתן כשיעור מהשכר ("תוספת האחוזית").

בנוסף, לפי ההבנות שהושגו בין הצדדים, העובדים יזכו למענק חד-פעמי בסך אלפיים שקלים, שישולם בשתי פעימות, בינואר 2016 ובינואר 2017. עוד סוכם על הנהגת מכרז בין-משרדי לגיוס כוח אדם במקום המכרז הפנימי, מה שצפוי לצמצם את התקופה הנדרשת לגיוס עובדים ואת הביורוקרטיה במגזר הציבורי. להורים העובדים במגזר יינתן יום חופש נוסף באוגוסט, שניתן יהיה לנצלו גם לקיצור ימי עבודה בחודש זה. בסוגיית ההעסקה בחוזים אישיים בשלטון המקומי, סוכם כי תיקבע מכסה של 5% מהעובדים שיועסקו בחוזים כאלה. 

שר האוצר, משה כחלון, הגדיר הלילה את הסכם השכר עם ההסתדרות "היסטורי". לדברי כחלון, "ההסכם הזה משנה את כללי המשחק. העובדים מקבלי השכר הגבוה הראו סולידריות חברתית ואמרו באופן מפורש שהם מוכנים לוותר עבור מקבלי השכר הנמוך. לאחר שנים של הסכמים שהרחיבו את הפערים בין מקבלי השכר הגבוה למקבלי השכר הנמוך במגזר הציבורי אנחנו מביאים היום בשורה של ממש".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר: "עשינו היום יחד היסטוריה בעלת משמעות חברתית חסרת תקדים, הוכחנו שבהידברות אמיתית ניתן לבצע מהלכים שטרם נראו כאן. לראשונה הפכו הסכמי השכר לכלי אפקטיבי לצמצום פערים לבעלי שכר נמוך במגזר הציבורי. זו דרמה גדולה - אנו משנים מוסכמות יסוד. אני חושב שהתקדים הזה מקבע נורמות במשק בכללותו. מדינת ישראל הרוויחה". כחלון וניסנקורן ביקשו להודות זה לזה על השגת ההסכם.

אף שהשביתה במשק היום בוטלה, ההסתדרות והאוצר ימשיכו לקיים משא ומתן לגבי תוספות השכר במגזר הציבורי. בית הדין הארצי לעבודה הורה לצדדים לדווח לו על ההתקדמות במשא ומתן בעוד שבוע וחצי, ב-3 בינואר.

תגובתה של ח"כ יחימוביץ' על ההסכם:

ח"כ שלי יחימוביץ' מברכת על ההסכם שנחתם הלילה: "כשיו"ר הסתדרות ושר אוצר שפניהם לטוב החברה הישראלית חוברים, נולד באופן מוסכם ובלי רוח רעה הסכם חברתי ונבון. עם זאת חשוב לזכור שבלי איום השביתה, שהוא כלי חיוני שנתן החוק להגנה על החלש ששכרו נשחק – דבר לא היה מושג.

"גם הפעם למרבה הצער היו העובדים קורבן לדברי הסתה ולשקרים, בהתעלמות מוחלטת מהמציאות הקשה: שכרם הממוצע של משרתי הציבור הוא 8,800 שקל בלבד, נמוך ביותר ביחס לשכר הממוצע במשק, ורבים מהם על סף העוני ממש: מורים, עובדים סוציאליים, אחיות ועוד רבים שמועסקים יותר ויותר בשיטות נצלניות ועושקות ובאמצעות קבלנים. מצבו של המגזר הציבורי החלש והרמוס בישראל הוא סכנה אמתית לשלומה של ישראל כמדינת רווחה מודרנית ועדיין יש שונאי עובדים ואוהבי עשירים שנהנים לחבוט בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker