משרד החינוך מעביר מיליונים לשני גופים נפרדים לכאורה - הפועלים מאותה כתובת

במסגרת תקנת מחנכים, מעביר משרד החינוך מדי שנה 6 מיליון שקל לתנועת הנוער העובד והלומד ולעמותת צמיחה ליסודות דרור, בשני סעיפי תקצוב נפרדים ■ בדיקה מגלה כי הדו"חות הכספיים של שני הגופים חתומים על ידי אותו אדם, והם יושבים באותה הכתובת

טלי חרותי-סובר
חניכי הנוער העובד והלומד בצעדה, האחד במאי
חניכי הנוער העובד והלומד בצעדה, האחד במאיצילום: מוטי קמחי

כיצד מחולק תקציב משרד החינוך, מהם הקריטריונים לחלוקת הכסף ומי מפקח על כך? סיפור קטן על סכום לא גדול לכאורה מתקציב המשרד, של כמה מיליוני שקלים, ממחיש כי גם כשהנתונים שקופים וגלויים, לציבור לא ברור בהכרח כיצד ומדוע מחולק הכסף דווקא ליעדים מסוימים ולא לאחרים.

תקנת מחנכים מאפשרת להעביר מיליוני שקלים מתקציב משרד החינוך לבוגרי תנועות נוער העוסקים בסוגים שונים של שירות לקהילה. מנתוני המשרד עולה כי ב–2014 הועברו כ–9 מיליון שקל לחמישה גופים שבוגריהם עוסקים בחינוך. הכסף ניתן עבור הוצאות אש"ל לאותם בוגרים, וכן עבור סיוע בתשלום שכר דירה - מכיוון שהם חיים בקומונות. מיעוט מהסכום עובר לצורך מימון הפעילויות עצמן.

על פי נתוני משרד החינוך, בראש הטבלה ממוקמת תנועת הנוער העובד והלומד, שתנועת הבוגרים שלה נקראת דרור ישראל. ב–2014 קיבלה התנועה 4.6 מיליון שקל עבור בוגריה - עלייה חדה יחסית לשנה הקודמת, אז היה הסכום 3.9 מיליון שקל. במקום השני בטבלת הנהנים מתקנת המחנכים, נמצא גוף הנקרא דרור יסודות לצמיחה, שקיבל 1.7 שקל ב–2014 - פי שניים מהתקציב שקיבל ב–2013, 719 אלף שקל.

בניין תנועת הנוער העובד והלומד, תל אביב
בניין תנועת הנוער העובד והלומד, תל אביב

אף שמדובר בשני גופים שונים, המתוקצבים בשני סעיפים שונים, בדיקת המסמכים המוגשים לרשם העמותות מעלה כי קיים קשר הדוק בין שני הגופים האלה.

כך נכתב במסמכי עמותת יסודות לצמיחה דרור, המופיעים באתר רשם העמותות: "עמותת יסודות לצמיחה דרור הוקמה ב–1997 על ידי חברי תנועת דרור ישראל. מאז ועד היום היא תומכת בעשרות גרעיני וקבוצות מחנכים, הפועלים בתנועה ומקיימים פעילות חינוכית ותרבותית לילדים, בני נוער ומבוגרים בכל רחבי ישראל, בשיתוף גורמים שונים ורבים, משרדי ממשלה, רשויות, פדרציות מחו"ל וקרנות".

אחד האנשים החתומים על הדו"חות הכספיים של יסודות לצמיחה דרור, שפורסמו ב–17 ביוני 2015, הוא חבר ועד העמותה ואחד ממייסדיה, פסח האוספטר. האוספטר חתום גם על הדו"חות הכספיים של הסתדרות הנוער העובד והלומד, הפעם כיו"ר ועד העמותה, שמקבלת בעצמה כ–4.6 מיליון שקל בשנה ממשרד החינוך. שני הגופים - יסודות לצמיחה דרור והסתדרות הנוער העובד והלומד - גם רשומים על פי דיווחיהם באותה כתובת בדיוק: רחוב קיבוץ גלויות 120 בתל אביב.

בדיקת סעיפים נוספים בתקנת מחנכים מעלה כי תנועות אחרות מקבלות תקציבים קטנים בהרבה. מחנות העולים קיבלה ממשרד החינוך 1.1 מיליון שקל ב–2014 ותנועת תרבות - 450 אלף שקל בשנה. תקציבה של נחשונים, שהיא תנועת הבוגרים של השומר הצעיר, אמנם פוצל ב–2013 לשני סעיפים שונים - 400 אלף שקל לשומר הצעיר ו–600 אלף שקל לנחשונים - אך ב–2014 היא כבר איחדה את סעיפים ותקציבה הכולל היה 1.1 מיליון שקל. מכאן, ש–70% מכספי התקנה מופנים לשני הגופים של דרור ישראל, שבנוסף לפעילותם החינוכית פועלים בצמוד להסתדרות החדשה.

פסח האוספטר
פסח האוספטר, רכז דרור ישראלצילום: מוטי מילרוד

הפעילות עם ההסתדרות נועדה לעודד עבודה מאורגנת על ידי השתתפות פעילה בהפגנות - לעתים בנוסף ולעתים במקום העובדים - לסייע בקמפיינים של ההסתדרות ולהפעיל לחץ אישי על מנכ"לים שעמם מתנהל משא ומתן על שכר העובדים, בין היתר, על ידי עמידה של חברי התנועה מול בתיהם בכל בוקר - מה שמכונה בתנועה "השכמות בוקר". במקביל, הם בשר מבשרה של מפלגת העבודה.

באחרונה אישרה ועדת הכספים העברה של 22 מיליון שקל בתקציב 2016 לטובת תקנה זו. המבקשת היתה ח"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני, בוגרת תנועת דרור ישראל, ומי שנכנסה פעמיים לכנסת לרשימת מפלגת העבודה. אחיה הוא שי בירן, הכלכלן הראשי של ההסתדרות, גם הוא בוגר התנועה.

"מחזקים את החינוך"

במשרד החינוך לא מתרגשים: "כל עוד שני הגופים מקבלים מרשם התאגידים אישורים כשני גופים נפרדים, המשרד מתייחס אליהם כך", נאמר לנו. "בהיבט המקצועי, שני הגופים אינם מגישים בקשות ואינם נתמכים על אותם גרעינים - ולכן אין כפל תמיכה".

עשרות לובשי חולצות כחולות מפגינים מול משרד ראש הממשלה
עשרות לובשי חולצות כחולות מפגינים מול משרד ראש הממשלהצילום: שירן גרנות

משמעות התגובה של משרד החינוך היא שאם מחר תפתח אחת התנועות עוד עמותה ותבקש בעבורה תקציב נוסף, במשרד החינוך יפתחו לה כנראה סעיף תקציבי נפרד.

כדי לראות מי מבקש את התמיכה ממשרד החינוך ולטובת איזו פעילות בדיוק, ביקשנו ממשרד החינוך לראות את דו"חות הביצוע, אך לא קיבלנו אותם. המשרד הפנה אותנו לסעיף בחוק חופש המידע, שלפיו ניתן לבקש את המידע בדרך ארוכה ומפותלת.

תנועת דרור ישראל מתנערת לחלוטין מהסכומים המצוינים בכתבה, ומבקשת ליצור הפרדה ברורה בין התנועה לפעילות בוגריה: "תנועת דרור ישראל לא מופיעה בשום סעיף, היות שתנועת דרור ישראל היא תנועה רעיונית הפועלת במשך שנים רבות לקידום החינוך הערכי במדינת ישראל, תוך שימת דגש על ערכי הציונות, הדמוקרטיה וההתאגדות, צדק ושוויון ערך האדם. אנו מברכים על החלטת ממשלת ישראל לתמוך במחנכים צעירים מארגונים שונים, דרך תקנת המחנכים, ובכך לחזק את החינוך בפריפריה הגיאו־חברתית הנדרש לחברה הישראלית. הואיל ותנועת דרור ישראל היא תנועה רעיונית היא אינה נתמכת או מופיעה בתקנת המחנכים".

על השאלה הישירה אם חברי התנועה החיים בקומונות ועובדים בתחומי חינוך כפי שהם מדווחים, אינם מקבלים ולו שקל אחד מכספי משרד החינוך - לא ניתנה תשובה.

במשרד החינוך לעומת זאת, אומרים כך: "תקנת קבוצות מחנכים מיועדת לגופים המפעילים מערך של קבוצות מחנכים שמטרתו עידוד פעילות של התנדבות חינוכית, ערכית, חברתית וקהילתית של חברים בקבוצה, שסיימו שירות צבאי, לאומי או אזרחי ותורמים בתחום החינוך הבלתי פורמלי".

מהסתדרות הנוער העובד והלומד לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker