האוצר מציע להסתדרות תוספות שכר ב-7.5 מיליארד שקל; התנאי: יותר לבעלי השכר הנמוך

כחלון לניסנקורן: "אין לנו יריבות פוליטית. בעלי שכר גבוה צריכים לגלות סולידריות"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפערים לקראת השביתה האמורה לצאת לדרך מחר (ד') בשש בבוקר, הולכים ומתבהרים: האוצר נחוש בדעתו לצמצם פערים ולכן מבקש לשנות את שיטת החישוב – במקום לתת 2.2% לכולם, קרי לנתב בנמל שמרוויח 70 אלף שקל בחודש ולעובד הסוציאלי שמרוויח 7,000 שקל, מבקש האוצר לתת סכום שקלי קבוע לכולם. בצורה זו - כשיעור משכרו הנוכחי  - יקבל הנתב הרבה פחות מאשר העובד הסוציאלי.

במידה שההסתדרות תביע נכונות לשיטה הזו, יסכים האוצר כי הסכם השכר כולו, לשנים הקרובות, יעלה 7.5 מיליארד שקל. לא רק שהתוספת הקבועה תינתן לכולם, בשקלים, האוצר מבקש עוד ארבע בקשות:  מנגנון הכנסת טכנולוגיות במקומות עבודה ביתר קלות, הארכה של תקופת הנסיון לקבלת קביעות לשלוש שנים, ביטול מכרז פנימי ומעבר למכרז בין משרדי וטיפול  בנושא החוזים האישיים בשלטון.

כרגע מדובר בפערים לא קטנים, אלא שהשר כחלון מבקש מיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, לבוא בתום לב למשא ומתן. "אין לנו יריבות פוליטית", אמר כחלון, "אני בטוח שההסתדרות תלך איתנו בעניין הזה. צמצום פערים הוא  דבר צודק ערכי מוסרי ואין סיבה שלא נטפל בזה. אנחנו מקווים שעוד דבר יעבור מן העולם - למשל מה שנקרא דור ב', באמצעות השינוי שאנחנו דורשים נוכל לצמצם גם את הבדלי השכר בין דור א' לב'. אין לי טענות לאנשים בעלי שכר גבוה, אבל אין לי ספק שאם נגיד להם: אנחנו מבקשים טיפת סולידריות, אני לא חושב שלמישהו נעים לראות את נתוני הפערים המתפרסמים בכל שנה. יש לנו הזדמנות לשנות את זה ואני בטוח שההסתדרות תלך איתנו בעניין הזה".

אם ההסתדרות לא תסכים לדרישות האלה, יירד סכום התוספת לכ-3 מיליארד שקל או 1% בשנה, סכום העוקב אחרי האינפלציה ומונע שחיקת שכר.

ההסתדרות מצידה הולכת מעט לקראת האוצר ומציעה כי התוספת תחולק לשתיים: רובה (80%) תינתן ברמה האחוזית וכך תגדיל פערים, בעוד חלקה הקטן של התוספת (20%) תינתן כסכום קבוע לכל העובדים. כך יצומצם אמנם הפער, אך במספרים קטנים יותר. במילים אחרות – בעוד האוצר מתעקש לעור לדבר בתוספת שקלית קבועה, הרי ההסתדרות מוכנה כי התוספת הזו תהיה חלקה הקטן בלבד.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker