אחת ממובילות המאבק של העובדים הסוציאליים: "יש לי תואר שני - ואני לא גומרת את החודש"

אלה כהן, יו"ר תנועת עתידנו, למען עתיד העבודה הסוציאלית בישראל שיגרה ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מכתב ובו היא מבקשת ממנו שיתחשב במסגרת ההסכם בפערים העצומים שנוצרו בשכר העובדות הסוציאליות

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

על רקע המשא ומתן על הסכם השכר, שיגרה השבוע אלה כהן, עובדת סוציאלית ויו"ר תנועת "עתידנו - למען עתיד העבודה הסוציאלית בישראל", מכתב ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ובו היא מספרת על המצוקה הכלכלית שבה היא נמצאת כעובדת סוציאלית ומבקשת ממנו התחשבות בעובדים הסוציאליים שנאבקים על שיפור תנאי שכרם כבר משנת 1994. 

"כיו"ר ההסתדרות שחרט על דגלו דאגה לעובדי הקבלן ולעובדים החלשים ביותר, ברור לי כי אין צורך להסביר לך כמה הדוק הקשר בין שכרם של העובדים בשירות הציבורי לבין יכולתם להעניק שירות הולם ומיטיב לאזרחים", כתבה כהן. "אני שואפת לראות את הוריי מזדקנים בכבוד, אני שואפת שילדתי וילדיי לעתיד יחיו במדינה עם מסגרות חינוך ראויות, מערכת בריאות ציבורית הולמת, שנוכל כהורים לבלות עם ילדינו יותר משעתיים ביום, ולהתפרנס בכבוד כאשת מקצוע".

הפגנה של עובדים סוציאלים, ספטבר 2011
הפגנה של עובדים סוציאלים, ספטבר 2011צילום: אליהו הרשקוביץ

כהן הוסיפה כי "כשגיא ואני החלטנו להקים משפחה, לקחנו בחשבון שלא יהיה לנו קל מבחינה כלכלית, אך לצערנו המאבק הכלכלי היומיומי הוא קשה פי כמה ממה ששיערנו. אנו מתמודדים, כמו רבים מהעובדים במשק, עם העובדה שלא ניתן לסגור את החודש, בדיוק כפי שפרסמה ההסתדרות בעיתוני סוף השבוע. על אף שאני בעלת תואר שני, השכר שלי עדיין נמוך בהרבה מהשכר הממוצע במשק".

במכתבה התייחסה כהן למו"מ על הסכם השכר. "הסכם השכר שעליו תחתום צריך לקחת בחשבון את הפערים העצומים שנוצרו בשכר העובדות הסוציאליות משנת 1994 ועד היום", היא הדגישה. "במאבקנו ב-2011 יצאנו בקריאה שלא נסתפק בפירורים, אך לצערנו, לא זכינו לראות שינוי משמעותי. כעת אנו מצפות לצמצום הפער ולתיקון העיוותים בשכרנו. מדינת הרווחה הישראלית נמצאת בקריסה עקב סדרי עדיפויות לקויים ומדיניות הגורמת למצב שבו רק החזק והעשיר שורד, על חשבון המוחלשים ממנו. שכרן הנמוך של העובדות הסוציאליות מהווה דוגמא לסדרי העדיפויות של הממשלה. אדוני יו"ר ההסתדרות, בידיך הכח להצטרף למגמה זו - או לשנות אותה".

"למיטב הבנתי, נכון לעכשיו בחרת שלא לאפשר הפעם לאף איגוד לקיים מו"מ נפרד על תנאי השכר של עובדיו", הוסיפה כהן. "בכך לקחת על עצמך אחריות לדאוג לנו בעצמך. אני מאמינה כי נכון לאפשר לאיגוד העובדים הסוציאליים לנהל מו"מ נפרד מכלל המשק בשל הצורך לתקן עיוותים קשים בשכרנו. או לכל הפחות, לא לסגור הסכם שכר מעל ראשינו למשך 5 או 3 שנים נוספות אשר תרענה עוד יותר את מצבן העגום של העובדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker