מתנדבי השירות הלאומי מופלים לעומת חיילי הסדיר: לא יכולים לעבוד יותר מ-12 שעות בשבוע

ח"כ מרב בן ארי: "לא יכול להיות שחיילים יכולים לעבוד ללא הגבלת שעות ובני השירות הלאומי סובלים מאפליה בעניין, בעיקר שחלק מהם עוזרים באופן קבוע לכלכלת הבית"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בני ובנות השירות לאומי מוגבלים לעבודה בת 12 שעות בלבד, במקביל להתנדבות, זאת להבדיל מחיילי צה"ל בסדיר שרשאים לעבוד ללא הגבלה. מלשכת השר אורי אריאל נמסר: "איננו רוצים להביא למצב בו בת שירות עובדת עד שעות מאוחרות, ומגיעה למחרת לשירות עייפה ובמצב שבו היא מתקשה לתפקד".

להבדיל מחיילי צה"ל בסדיר, מתנדבי השירות הלאומי מורשים לעבוד, בנוסף לשעות ההתנדבות, רק 12 שעות שבועיות בשנת השירות הראשונה ו-20 שעות עבודה בשנתם השנייה. האישור למתן שעות עבודה נוספות מותנה באישור העמותה המפעילה את המתנדב, אחרי שזו קבעה כי המצב הכלכלי מצריך אותו לעסוק בעבודה נוספת.

מדובר באפליה מול חיילי סדיר שיכולים לעבוד בכל מקום, מעבר לשעות בהם הם בתפקיד, ללא כל הוכחת צורך כלכלי.

השר אורי אריאל
השר אורי אריאלצילום: עופר וקנין

ח"כ מרב בן ארי (כולנו) פנתה לאחרונה בשאילתא לשר אורי אריאל, האחראי על השירות לאומי אזרחי בממשלה. "במציאות הכלכלית הנוכחית מן הראוי שגם בני ובנות השירות הלאומי אזרחי יוכלו לעבוד בזמנם הפנוי אם הם מעוניינים בכך, כפי שחיילים בשירות סדיר יכולים לעשות. לא יכול להיות שחיילים יכולים לעבוד ללא הגבלת שעות ובני השירות הלאומי סובלים מאפליה בעניין, בעיקר שחלק מהם עוזרים באופן קבוע לכלכלת הבית".

בתגובה, ענה לה השר כי "אין ספק כי מספר השעות כיום נמוך מאוד ואינו מאפשר להתפרנס כראוי", וכי ניתנה הוראה לצוות משרדו לבדוק את האפשרות למתן אישור ל-20 שעות באופן גורף.

יש לציין כי מרבית המתנדבים לשירות הלאומי-אזרחי הם מתנדבות וכי בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת במספר המתנדבים הערבים לשירות.

רשות השירות הלאומי-אזרחי בתגובה: "התנאי לקבלת אישור לעבודה מעבר לשעות השירות במסגרת השירות הלאומי זהה לתנאי שקיים בצבא והוא הוכחה של המתנדב/החייל כי מצבו הסוציו-אקונומי מצדיק את מתן האישור. כמו כן, בימים אלו מקודמת על ידי השר הממונה על השירות הלאומי-אזרחי, ח"כ אורי אריאל, הצעת חוק שירות אזרחי תשע"ה-2015 אשר מסדירה את מערכת השירות הלאומי. הצעת חוק זו עברה בקריאה ראשונה ונמצאת כעת על שולחנה של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת להכנה לקריאה שניה ושלישית. במסגרת הצעת חוק זו קיים סעיף שמאפשר לשר לקבוע בתקנות את המקרים והתנאים שבהם יוכלו מתנדבי השירות הלאומי לעבוד לאחר שעות שירותם".

מלשכת שר החקלאות אורי אריאל נמסר: "הרציונל שעומד אחרי הגבלת השעות הינה הרצון שלנו שהעבודה לא תפגע בשירות הלאומי שמבצע המתנדב. איננו רוצים להביא למצב לדוגמא שבו בת שירות עובדת כל לילה עד שעות מאוחרות ומגיעה למחרת לשירות עייפה ובמצב שבו היא מתקשה לתפקד.

בימים אלו מקודמת על ידי שר החקלאות, ח"כ אורי אריאל, הצעת חוק שירות אזרחי תשע"ה-2015 אשר תסדיר את הנושא בחקיקה. כפי שהשר ציין בשאילתה שהתקיימה השבוע בכנסת, בכוונתו לבחון את שעות העבודה המותרות והתנאים שבהם יוכלו מתנדבי השירות הלאומי לעבוד לאחר שעות שירותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker