ההסתדרות הכריזה: שביתה במשק בשבוע הבא - גם בבתי הספר ובגני הילדים

אבי ניסנקורן: "אנחנו חייבים לגמור את הסכם השכר במגזר הציבורי החודש" ■ האוצר: תוספת של 1% בשכר העובדים תעלה לקופת המדינה 1.1 מיליארד שקל

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מכריז על השביתהצילום: אורן כהן

ההסתדרות הכריזה היום על שביתה כללית במשק ביום שלישי הבא, 23 בדצמבר בעקבות הקיפאון במו"מ עם משרד האוצר על עדכון השכר במגזר הציבורי. זאת לאחר שסכסוך העבודה הוכרז כבר ב-25 בנובמבר. השביתה תכלול גם את בתי הספר וגני הילדים.

בישיבה שהתקיימה בצהריים בבית נבחרי ההסתדרות ובה אושר מועד השביתה, אמר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן כי "אנחנו חייבים לגמור את הסכם השכר החודש ואם לא יהיה פתרון, נצטרך עוד שבוע לצאת לשביתה".

יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, ורן ארז, יו"ר הנהלת ארגון המורים, קראו לשר החינוך נפתלי בנט להתערב ולמנוע את השביתה בבתי הספר ובגני הילדים.

האוצר: "תוספת של 1% בשכר העובדים תעלה לקופת המדינה 1.1 מיליארד שקל"

המשא ומתן טרם נכנס לשלבים הסופיים, כלומר הצדדים עדיין לא החלו לדון בתוספת האחוזית שיקבלו העובדים החל בשכרם החודשי ב-2016 ובמענק המיוחד שיקבלו עבור השנים 2015-2013. בכיר באוצר אמר כי המדינה דורשת מההסתדרות, שבמקביל לתוספות השכר לעובדים, יוכנסו שינויים מבניים ותעשה התייעלות בכול שאלת כוח האדם במגזר הציבורי לטובת השירות לאזרח. מדובר בין השאר בהכנסת טכנולוגיות חדשות, שיגדילו את הפריון בשרות הציבורי. לדברי הבכיר, כל תוספת של 1% לשכר במגזר הציבורי תעלה לקופת המדינה 1.1 מיליארד שקל בשנה.

בשיחות, המתנהלות מדי יום בין האוצר להסתדרות, טוענים אנשי האוצר כי הסביבה הכלכלית של ישראל היום שונה מהסביבה של ההסכמים הקודמים, כי היום הצמיחה נמוכה והאינפלציה שלילית. לפיכך התוספות באחוזים שיקבלו העובדים הפעם יהיו נמוכות. עוד טוענים באוצר כי כל תוספת תהיה, לפי דרישת שר האוצר, דיפרנציאלית, כך שאת התוספות הגדולות יותר באחוזים יקבלו בעלי השכר הנמוך. זאת כדי להקטין פערים בין העובדים החזקים והחלשים.

באוצר מציינים גם כי במשך כל השנים שעברו מאז 2013, שכר העובדים בשרות הציבורי עלה ב-1% מדי שנה, אוטומטית, וכי יש להוריד זחילה זו בשכר מהתוספת שיקבלו העובדים.
בכיר באוצר הדגישו כי "שביתה לא תשנה את המציאות הכלכלית במשק". לדבריו, האוצר לא מתכוון לפגוע בעבודה המאורגנת בישראל.

במסיבת העיתונאים שקיים היום הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, עם פרסום דו"ח השכר של יחידת הממונה ל-2014, אמר אמסלם בעניין המשא ומתן עם ההסתדרות כי, "מדינת ישראל והציבור הישראלי זקוקים למודל חדש לקביעת השכר ועדכונו ויישוב סכסוכי עבודה מבלי להגיע למאבקים קשים שפוגעים ביכולת המשק לצמוח ובזכות האזרח לקבלת שירותים ציבוריים".

לדבריו, "השונות ברמות השכר בין הגופים יכולה להסביר את מורכבות קביעת השכר ועדכונו במגזר הציבורי. בחלק מהגופים, השכר ותנאי העבודה נקבעו בהסכמים קיבוציים שניתנו, לרוב, לאחר נקיטה בצעדים ארגוניים שחלקם חריפים ולא תמיד בוצעו אחרי שליחת הודעה מוקדמת. האמור מחייב לבחון מחדש את שיטת קביעת השכר במדינת ישראל, שהינה קיצונית ביחס למקובל בעולם המערבי".

לדעת אמסלם, "שני הצדדים למשא ומתן רשאים להעלות דרישותיהם. ראוי לשאוף שכל עלות שתשולם במסגרת הסכם שכר תביא לשיפור במגזר הציבורי ותביא תועלת לאזרח ולמשק. שני הצדדים למשא ומתן צריכים להפנים זאת".

ממשרד האוצר נמסר כי: "בכירי המשרד מנהלים משא ומתן אינטנסיבי עם ראשי ההסתדרות. תוספת שכר, ככל שתהיה, תינתן באופן דיפרנציאלי, בעיקר לשכבות החלשות בסקטור הציבורי. שר האוצר, משה כחלון, מינה צוות לניהול המשא ומתן עם ההסתדרות, אשר בראשו עומד מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, וחברים בו הממונה על השכר, קובי אמסלם והממונה על התקציבים, אמיר לוי. הצוות קרא היום ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן להמשיך במשא ומתן ולא לצאת לשביתה פראית. ההסתדרות חייבת להתאים את דרישותיה לסביבה הכלכלית בה אנו חיים – התחזית העדכנית לצמיחת התוצר בשנת 2015 עומדת על 2.6% והאינפלציה עומדת כיום על 0.6%-.

נבהיר כי במידה וההסתדרות תחליט בכל זאת להשבית, עמדת המדינה לא תשתנה, אך יגרמו נזקים כבדים למשק הישראלי. על פי הערכות, הפסד התוצר למשק בגין כל יום שביתה נע בטווח שבין 1 מיליארד שקל עד לכ-3 מיליארד שקל ליום".

מנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש: "להשבית את המשק במצבו הקשה, ללא הגבלת זמן, רק יוביל  לנזק כלכלי כבד. אני קורא ליו״ר ההסתדרות ולשר האוצר לשבת יחדיו ולנהל משא ומתן עד שייצא ׳עשן לבן׳, ויימצא פיתרון למשבר שנוצר. הרי נהיר לכולם, כי כך או כך יימצא לבסוף פיתרון, כך שעדיף למצוא אותו,  לפני שנכנסים לסחרור הנוראי שתיצור השבתת המשק ולא אחרי".

השביתה תתקיים בכלל המגזר הציבורי ובה ישתתף גם ארגון המורים והיא תחול תוך שבוע מהיום (ד').

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker