מי מונה לבדוק את התנהלות ארגון נכי צה"ל הגירעוני? חברה בפורום הצעירים של הארגון

עו"ד הילה בניטה מונתה מטעם רשם העמותות לבדוק את ההתנהלות הכושלת של הנהלת הארגון, אך מסרבת להיפגש עם המתלוננים נגדו ■ מקורבים לארגון: "אם היא קשורה לנכי צה"ל, איך אפשר להאמין לדו"ח שתגיש?" ■ רשם העמותות: "אין בעיה בבדיקה ואין משוא פנים"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בתחילת אוקטובר נערך דיון סוער במיוחד בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד). הדיון עסק בדו"ח מבקר המדינה על הנהלת ארגון נכי צה"ל, שביקשה להקים בית לוחם 
נוסף באשדוד.

אלהרר וחברי כנסת נוספים, בהם עפר שלח (יש עתיד) ויואל חסון (המחנה הציוני), תהו מדוע הנהלת ארגון נכי צה"ל, שמדווחת כבר ארבע שנים על גירעונות של עשרות מיליוני שקלים בשנה, מתעקשת על הקמת בית לוחם יקר באשדוד למספר מצומצם של נכים. זאת, לאחר שקיבלה באחרונה מכתב ממנכ"ל משרד הביטחון שמזהיר מפני הבנייה החדשה, ומזכיר כי התמיכה השנתית של המשרד בארגון, בסך 20 מיליון שקל, אינה אוטומטית ומובטחת.

ח"כ קארין אלהרר, בוועדה לביקורת המדינה
ח"כ קארין אלהררצילום: ליאור מזרחי

הנהלת ארגון נכי צה"ל, ובראשה היו"ר חיים בר והמנכ"ל חיים רונן, טענה כי הארגון אינו בגירעון. היא אף הסתמכה על דו"ח של רשם העמותות, שקבע כי מצבו הכספי של הארגון תקין לחלוטין. בסיום הדיון, ביקשה הוועדה לביקורת המדינה מרשם העמותות לבצע בדיקת עומק של הנושא, ולדווח לה בתוך כמה חודשים על ממצאי הבדיקה.

במצב כזה, הגיוני שהבודקים מטעם רשם העמותות יהיו נטולי פניות ואובייקטיביים ביחסם לארגון, וגם ידברו עם כלל בעלי העניין - ההנהלה מצד אחד, וחברי ועדת הביקורת מצד שני. חברי ועדת הביקורת טוענים כבר זמן רב כי מצב הארגון בכי רע, כפי שנחשף בסדרת כתבות 
ב–TheMarker, ואף טוענים כי הגישו תלונות לרשם בעניין.

חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל
חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"לצילום: ליאור מזרחי

בשבועות האחרונים עולה כי זה לא המצב. הבודקת מטעם רשם העמותות, עו"ד הילה בניטה, אינה מוכנה לפגוש את חברי ועדת הביקורת, אף שהם מבקשים להיפגש עמה, ואף שלחו פנייה רשמית באמצעות עורך דין. בניטה אף טענה כי לא קיבלה מחברי הוועדה מסמכים ששלחו בעבר, בשל בעיית דואר אלקטרוני. גרוע מכך, בזמן שהבודקת אינה נפגשת עם מי שטוען כי מצב הארגון קשה, היא נפגשת באופן קבוע עם אנשי ההנהלה הנבדקים, שמדווחים שיש להם קשר יומיומי אתה.

בשיחה הראשונה עם רשם העמותות, נאמר כי הם אינם נפגשים עם אנשים כלל, כי "אי־אפשר לפגוש את כל מי שמתלונן על עמותה", ולכן תהליך הבדיקה נעשה באמצעות מסמכים בלבד. גרסה זאת השתנתה לגרסה רשמית אחרת, לאחר שהתברר כי הבודקת נפגשה עם ההנהלה.

אחרי לחצים רבים, הסכימה בניטה לפגישה בלתי־רשמית עם שני אנשים שאינם חברים בעמותה או בהנהלתה. בניטה הגיעה לפגישה עם שתי עובדות נוספות של רשם העמותות. שני האנשים שעמם נפגשה הופתעו לגלות בשיחת חולין כי בניטה היא בת של נכה צה"ל, ומשתמשת בשירותיו של בית הלוחם בירושלים. אחת הנוכחות האחרות בפגישה סיפרה שגם היא פעילה באותו בית לוחם. בשיחה עלה מצבן הגרוע של המלתחות באותו בית לוחם, והשתיים גילו בקיאות בעניין.

"הדו"חות נבדקים בכובד ראש"

בתום אותה שיחה, התגלה כי בניטה - שעל פי תגובתו הרשמית של רשם העמותות אינה חברה בבית הלוחם, אלא רק משתמשת בשירותיו כבת של נכה צה"ל - מופיעה גם כחברת פורום הצעירים הרשמי של הארגון, שהוקם במארס 2014, ושמה ותמונתה מופיעים בדף הפייסבוק של הפורום. ברשם העמותות טענו בתוקף כי אין בעיה בבדיקה או בבודקת, וכי אין משוא פנים.

לדברי מקורב לארגון, "מדובר בתהליך מתסכל מאוד. רשם העמותות נחשב לסמכות עליונה בתחום התנהלות העמותות, ודו"חותיו נבדקים בכובד ראש ומשפיעים על כל החלטה. איך אפשר להאמין לדו"חות, אם הם נעשים על ידי מי שקשורה קשר הדוק לארגון שאותו היא בודקת, שגם אינה מוכנה לפגוש את כל האנשים שיכולים לתת לה תמונה מלאה?

כדורסל נכים
כדורסל נכיםצילום: אמיל סלמן /ג'יני

"אין ספק כי הדו"ח הבא שיוצג לוועדת הביקורת של הכנסת יוכיח שוב, ממש כמו הדו"חות האחרים, כי מצבו של הארגון איתן, אף שהוא בעצמו מדווח על גירעונות של מיליוני שקלים בכל שנה. אם זו הבדיקה וזו הבודקת, אנחנו קוראים לוועדה לביקורת המדינה לא לקבל את הדו"ח עד שלא יוכח כי הוא נעשה בצורה מעמיקה, מקיפה וללא משוא פנים".

מרשם העמותות נמסר: "אכן מרבית הבדיקות שמבוצעות מטעם הרשם מנוהלות במסגרת התכתבות, תוך דרישת אסמכתאות ברורות ומתן עמדות פורמליות. במקרים חריגים בלבד נערכות פגישות עם גורמים רלוונטיים. במקרה דנן, אכן הוחלט באופן חריג להיפגש עם גורמים הקשורים בבדיקה, ונערכו שתי פגישות עם גורמים בעמותה (האחת עם נציגים מטעם ההנהלה והאחרת עם גורמים המתנגדים להנהלה), אצל מנהלת החטיבה, שבהן השתתפה גם עו"ד בניטה. לא נמצא מקום להיפגש בשלב זה עם גורמים נוספים מטעם העמותה. תמונתה של עו"ד בניטה אכן מופיעה כאחת ממאות החברים בדף הפייסבוק האמור".

עוד אמרו ברשם העמותות כי "לא ניתן למנוע מצב שבו עובדי רשם העמותות יקבלו שירותים מעמותות שנמצאות בתחום טיפולם".

גילוי נאות: הארגון מנהל שתי תביעות דיבה נגד העיתון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker