לראשונה: עובד יפצה את החברה לאחר שטען לשווא שפוטר כשהוביל התארגנות עובדים

בית הדין לעבודה קבע כי עובד AIG שתבע את החברה ישלם לה 27 אלף שקל

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה את תביעת עובד חברת AIG שטען כי פוטר בשל מעורבותו בהתארגנות העובדים בחברה. השופטת אריאלה גילצר כץ קבעה כי פיטורי העובד היו כדין, וכי עשה שימוש ציני בזכות התארגנות להגנתו. היא גם חייבה את העובד לפצות את החברה ב-27 אלף שקל.

לדברי החברה, אותה ייצגו עורכי הדין דפנה שמואלביץ, אייל לוי, ועידו רזגור ממשרד רובין-שמואלביץ, ליאב בן איבגי הועסק בחברת AIG קרוב לשלוש שנים, ובתפקידו האחרון עבד במחלקת שימור לקוחות. בשנה האחרונה לעבודתו הרבה להגיע לעבודה באיחור, נתפס בהפרת נהלים, ונתקבלו תלונות מלקוחות על יחסו אליהם. בפברואר 2014 זומן בן איבגי לשימוע, ולאחר שלקח אחריות על הפגמים בתפקודו וביקש הזדמנות אחרונה – הוחלט להימנע מפיטוריו באותה עת ולהעמידו בתקופת ניסיון נוספת. אלא שגם לאחר שיחה זו העובד המשיך לאחר לעבודה והמשיכו להצטבר נגדו תלונות מלקוחות. בעקבות זאת, העובד זומן לשימוע נוסף בחודש ספטמבר 2014 ולאחריו פוטר.

העובד פנה יחד עם ועד העובדים לבית הדין וטען כי הוא פוטר על רק מעורבותו בהתארגנות העובדים בחברה. העובד ביקש צו שיורה להשיבו לעבודה או לפצותו בסכום של 100 אלף שקל.

AIG, טענה, כי יש לדחות את התביעה. לדברי החברה, ההתארגנות בה החלה בינואר 2014, הוכרה על ידי החברה, ולאחר כשנה וחצי של משא ומתן קיבוצי, ואף נחתם הסכם קיבוצי בין החברה להסתדרות. עוד הוכח כי התובע לא היה חבר ועד ותרומתו להתארגנות הסתכמה, לפי עדותו, בהחתמת מספר עובדים על טפסי הצטרפות. החברה גם לא הייתה מודעת לפעילות התובע, והדבר נודע לה לראשונה רק לאחר שזומן לשימוע ערב פיטוריו. עוד טענה AIG כי בתקופת עבודתו הקצרה נערכו לעובד שיחות התראה רבות.

AIG
AIGצילום: אי–פי

בית הדין קיבל את עמדת החברה ופסק, כי פיטורי העובד היו מוצדקים וכי אין כל קשר בין הפיטורים לבין ההתארגנות. בית הדין נתן משקל לכך שאפילו ההסתדרות לא טענה לקשר בין הפיטורים להתארגנות. בנסיבות העניין, חויב העובד בהוצאות משפט משמעותיות, תוך שנקבע כי הוא עשה שימוש ציני בזכות ההתארגנות.

יצויין כי בדרך כלל התהליך הפוך כשבית הדין לעבודה מחזיר עובדים למקום עבודתם (כפי שקרה בחברת פלאפון למשל ואחרות) אם הם מצליחים להוכיח התנכלות על רקע התאגדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker