הסכמי השכר במגזר הציבורי: ניסנקורן דורש תוספת של 11 מיליארד שקל

התחדשות המשא ומתן על הסכמי השכר מעלה סכומים גבוהים מאוד שדורשת ההסתדרות שעשויים להגיע על תחילת 2018 ל-20 מיליארד שקל ■ אם לא תקבל את מבוקשה מאיימת ההסתדרות בשביתה הכללית ביום שני הבא

טלי חרותי-סובר

חזרת ההסתדרות והאוצר לשולחן המשא ומתן על הסכמי השכר במגזר הציבורי - אחרי פיצוץ השיחות והכרזת ההסתדרות על סכסוך עבודה, שאמור היה להוציא לפועל שביתה כללית מיד אחרי חנוכה - העלתה על השולחן סכומים שלא ברור מהיכן יגיעו. היום נמשך המשא ומתן ושם תימסר כנראה תשובת האוצר.

כזכור, החל המשא ומתן לאחר שלוש שנים ללא הסכם, כך שמעבר לדרישות ההעלאה נדרש גם סכום רטרואקטיבי, וכן העלאות לקבוצות ספציפיות דוגמת אנשי סיעוד או עובדי הרשויות המקומיות.

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות
אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרותצילום: אוליבייה פיטוסי

הסכום אותו דורש יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן כהעלאת שכר החל מינואר 2016 הוא 2.2% לשנה לאורך חמש שנים, אלא שכיוון שההסכם החל באיחור, יינתן הסכום הזה כולו עד סוף 2018, אז יפתח הסכם שכר חדש.

בפועל, יינתן סכום של חמש שנים, סך 11 מילארד שקל (כל אחוז שווה מיליארד שקלים בשכר לשנה) עד סוף ההסכם הזה, שעוד לא נחתם, אף יפוג בתוך שלוש שנים. מעשית תשלם המדינה הרבה יותר כיוון שההסכם הבא, כדרכו של הסכם מסגרת ידרוש העלאה נוספת על הסכום הזה, שיהפוך, כמקובל, לסכום הבסיס.

בנוסף להעלאה הרוחבית, ההסתדרות דורשת גם סכום רטרואקטיבי עבור שלוש שנים ללא הסכם. הסכום הזה יינתן במענק בן 3,000 שקל לכל עובד, או תוספת של 3-2.5 מיליארד שקל נוספים, וכן תוספות שכר גבוהות יותר מן התוספת הכללית לאוכלוסיות מסוימות כמו עובדי סיעוד או עובדי רשויות מקומיות. הרשימה הזו עוד לא הוצגה אך ברור שמדובר בעוד כמה מיליארדי שקלים.

בסיכום המספרים עולה כי עד 2018, תשלם מדינת ישראל תוספות שכר בסך קרוב ל-20 מיליארד שקל עבור עובדי המגזר הציבורי בלבד. כאמור, אם לא תנוח דעתה של ההסתדרות היא מאיימת ביציאה לשבית כללית בתוך שבוע, שתכלול את נמלי הים, האוויר, משרדי הממשלה, רשויות מקומיות ועוד.

זו הפעם הרביעית בה מאיים ניסנקורן רק בשנה האחרונה בשביתה כללית (שכר מינימום, מאבק עובדי קבלן, ביטוחים סיעודיים והסכם המסגרת) שלא יצאה לפועל עד היום, משום שהאוצר התקפל בכל פעם בפני הדרישות.

כחלון הוא שר אוצר חברתי והסוגייה הזו עומדת לפתחו, לאחר שהגורמים המקצועיים לא הדיעו עד היום לעמק השווה. יש לזכור כי ניסנקורן מחזק את מעמדו לקראת בחירות שיערכו בשנה הבאה, כאשר בפעם הראשונה יעמיד את עצמו לבחירה , לאחר שקיבל את התפקיד בירושה.

מההסתדרות נמסר: "השכירים לא גומרים את החודש והם זקוקים וראויים לתוספת שכר"

תגובת משרד האוצר: אתמול התקיים דיון ראשון בין מזכ"ל ההסתדרות וצוותו לבין מנכ"ל האוצר, הממונה על השכר וצוותיהם. בפגישה זו הציגו הצדדים את תהליך המו"מ שהתקיים עד כה - ואת עמדות הצדדים במו"מ נכון למועד זה. סוכם על פגישות נוספות בימים הקרובים, ככל שיידרש, על מנת לקדם את המו"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker